У радянські часи було заведено обмінюватися адресами. Зустрілися десь – приміром, на відпочинку, поговорили на тему яблунь, що родять як несамовиті, на тему кролів породи сірий велетень або полтавське срібло, принагідно згадали знайомих у царині діставання дефіцитних ліків – от уже й привід записати адресу. У таких випадках моя баба Ольга діставала з торби засмальцьованого блокнота, списаного вздовж, упоперек і навперехрест рецептами консервування груш із виноградом, важливими датами – коли підсипали квочку або спарували корову, і виводила координати нових знайомих.
Того дня ми довго шукали в Одесі готель. Був дощ, бо був жовтень або й листопад. З моря тягло холодом. Адміністраторки одноманітно повідомляли нам через скло, що місць немає й не буде ніколи, що тут усе для командировочних, що мало лі кому збреде в голову валандатися знічев’я, що зачиніть двері, бо взагалі-то тут протяги. Баба зітхала, махала рукою й виходила, за нею – я, а за мною – Ліля й Гюля, дві азербайджанки, які теж приїхали лікуватися в інститут імені Філатова й теж шукали ночівлі. У комунікацію з адміністраторками вони здебільшого не вступали. Стояли за моєю бабою, визирали з-за її плеча. Ліля часто кивала, підтверджувала бабині слова, а Гюля стояла мовчки. Лілі було років щось під шістдесят. Широка сукня, красиве хвилясте сиве пасмо з-під шалика, який прикривав усю голову й перехрещувався на грудях – це мені нагадувало плакат «Родина-мать зовет!» Гюля – молода, струнка й сором’язлива. Вона обережно переступала на високих підборах мозаїчною підлогою, та ще іноді мимохідь поправляла на собі спідницю-олівець.
Готелю ми так і не знайшли. Увечері повернулися як побиті собаки туди, де ще вранці жити не хотіли – у саманну халупку над морем, із пружинними ліжками, вилинялими завісками й гнилою підлогою. У світлі тьмяної лампочки баба й записала їхню адресу, натомість продиктувавши свою. Записала – і закрила блокнот, як домовину, щоб більше ніколи не згадати ні цього понурого дня, ні двох випадкових знайомих мусульманської віри.
Минуло близько року. І раптом серед літа до баби на ферму прибіг гонець зі звісткою: у Гоголеве, на залізничну станцію, сьогодні о 22:20 прибудуть якісь азербайджанки – Ліля і Гюля. Треба, щоб баба машиною їх забрала. У гості до неї їдуть…
Баба Ольга сплеснула руками, здала свою групу корів іншій доярці, перекинула ногу на самокат і поїхала чимдуж додому.
– Та на чорта вони здалися! Хто їх гукав?! – вилаявся дід, почувши звістку про раптових гостей. – Їх панькати треба тиждень, а ти, картопле, сиди в землі!
– І-і-і-і-і… – підтвердила дідові слова прабаба й глянула на невістку з осудом.
– А може, вони вбили кого та тепер од міліції скриваються, а ти їх оце в себе ховатимеш, дурепо! Пху! – дід махнув рукою й подався шукати заступа, бо його куди не постав увечері, уранці він обов’язково опиниться десь в іншому місці.
– І-і-і-і-і… – ще раз продемонструвала свою згоду з сином прабаба Явдошка й про всяк випадок перехрестилася.
Поки баба Ольга бігала вздовж села, шукаючи машини – а воно, як на те, Только до комбайна поїхав, Петро вже восьмий день у запої, а Микола саме карбюратор перебирає, з ніг до голови в мастилі, – настав вечір. Якась поганенька машина таки знайшлася. Я, звичайно, теж напросився зустрічати Лілю й Гюлю, адже був знайомий із ними не менше за саму бабу.
Ми стояли на пероні, прямо перед колією. Баба Ольга тяжко зітхала, цмокала губами, досадливо махала рукою в той бік, звідки мав прибути потяг, і взагалі – всіляко демонструвала своє невдоволення. Але я чудово знав, що насправді вона радіє такій несподіваній нагоді спочити від марудної сільської праці, випити з гостями пляшку-другу горіхової настоянки, погомоніти в кухні, прогулятися селищем попід руки.
– Ба, а спитай, тут ніде морожине не продається?
– Одчепись од моєї душечки! Яке б тут морожине серед ночі тобі?
– Ну жувачку хоч… хоч маленьку…
– То хай мати вам ту резину купує! А я не буду! Жолудок спортиш!
Я не дуже засмутився, бо з самого початку й не сподівався на бабину щедрість – розраховувати на неї можна здебільшого тоді, коли поруч якісь свідки, перед ними баба й на троячку не поскупиться, аби всі побачили, що вона мене любить і нічого їй для мене не шкода. А ще я потай сподівався, що Ліля й Гюля мають же привезти щось смачненьке й солоденьке у своїх візерунчастих торбах.
Коли я вже настоявся до мурашок у литках і піску в занімілих пальцях, потяг нарешті приїхав. Баба Ольга, звелівши мені стояти на місці й нікуди не рушати, бо впіймають, укинуть у кузов і нагодують мною фредок, побігла вздовж поїзда, завбачливо начепивши на обличчя солоденьку посмішку.
Через кілька хвилин я вже бачив, як дві тіні – одна широка, а друга вузька – кидалися бабі Ользі в обійми й хиталися так деякий час, рівненько розсікаючи пасажиропотік. Усе це було мені дивно – і ці палкі обійми трьох людей, які бачилися до того раз у житті, і густий вечірній час на станційному годиннику, і запахи полину гіркого та пижма звичайного, і біле молоко туману, що рівним цигарковим димом тягнувся вздовж колій.
У машині Ліля обняла й мене – та так, що мало хребет не хруснув, притулила до свого великого тіла і сказала:
– Ех, какой парєнь хароший! Какой парєнь хароший! Джигіт, да, Гюля? Да?! Ех, какой!
Обличчя Гюлі в рівномірному світлі ліхтарів видавалося дуже пещеним, тонким, писаним темними оліями. Наче одна з безлічі сумовитих мадонн раптом відслонила простирадло літнього нічного часу, обережно присіла поруч, ледь завісилася серпанком і сиділа – то з нами, то ні, то тут, то десь, і волосся її двоїлося, мерехтіло, перетікало в гілля довколишніх дерев, у хвощ, у полин, у пижмо, а очі зволожувалися, ледь посміхалися й виблискували – так блищить серцевина щойно розколотого горіха.
– Вот гастінєц! Дєржи! – Ліля поклала мені на коліна коробку з якимись східними солодощами: пахлава, мабуть, або рахат-лукум… але мені вже чогось не дуже-то й хотілося дивитися, що там.
Я поклав голову на м’які великі груди, що пахли начебто борошном, ваніллю, а ще кропом, кропом, відчув щокою візерунок мережаного шалика, і мені раптом нестерпно схотілося спати. Схотілося довіку отак їхати і спати, і ніколи не прокидатися, – зі щедрими чи то ширваншахськими, чи то гандзасарськими дарами на колінах, у вузькій галереї тополь, під світлом зволоженого олійного погляду.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design