Перерва. В 8-Б дуже шумно. Хлопці бігають за білявою, трохи повненькою Вікою Корнійчук. Вона, весело сміючись, тікає. Врешті її ловлять і кидають на учительський стіл. Вона кричить, пручається, копається, а Стьопа мацає її груди. Дівчина пронизливо і щасливо пищить. Бо це на неї «звертають увагу» хлопці, її мацають, її, а не Катю, Настю, Яну. Вона не якась там Галя чи Свєта. Вона – красуня, староста, відмінниця, модниця, дочка бізнесмена. Вона – крута.
Діти не помічають, коли до класу заходить вчителька. Якусь хвилину вона стоїть і дивиться на них. Вони розбігаються і сідають за парти.
Стьопа, Ваня, Валєра сідають за останню. Їх зовсім не цікавить опорно-рухова система людини.
– Пацани, слухайте анєкдот, – пошепки Валєра, – Навчивси їжачок дихати сраков, сів на пеньок, тай задушивси.
– Ги-ги-ги, – придуркувато регочуть пацани.
Вчителька робить зауваження. Хлопці переводять розмову на футбол.
Після дзвінка до класу заходить Юра Одовійчук. Він – низенький, русявий, але дуже сильний і на рік старший за однокласників. Юра ручкається з дружками, і, закотивши рукави джинсового піджачка, підходить до парти, за якою зіщулився Костя.
– Шо, сука? – Юра з розмаху б’є Костю кулаком по голові.
Світ ніби потемнів, Костя ледве стримує сльози… Існує тільки цей важкий біль – він не може ні поворухнутися, ні щось сказати, він хоче тільки, щоб це швидше закінчилося. Навіть коли б хотів вдарити, захиститися, то не зміг би. Розум безсилий – тіло протестує: будуть бити ще гірше.
– Х…, біжи в магазин, купи мені два пиріжки! – з презирством верещить Юра.
Маленький, товстенький Костя неохоче підводиться.
– А гроші?
– За свої.
Мусить йти.
– Зашниряли бідного Костю хлопці, – зі співчуттям каже Катя.
– Так йому і нада, – безапеляційно заявляє краща подруга Віки, бойова Альона.
– Сам винен, хай постоїт за себе, – підтримує подругу Віка, і дівки починають обговорювати останню діскотєку.
А як же постоїш за себе, коли, здається, ввесь світ проти тебе? Коли немає жодного друга, коли ніхто не насмілюється заступитися за тебе, бо всі бояться за свою шкуру. Крутим хлопцям благородний принцип « Не бий слабшого» до одного місця – вони готові зашниряти кожного слабкого, кожну «білу ворону» – і хворобливого хлопця, і беззахисну дівчину. І це не тільки хлопці, а й деякі дівчатка. Ти для них всіх – людина другого сорту, бо ти слабкий і хворобливий, в тебе старий одяг, не досить модна мобілка і бідні батьки. Велике приниження – сидіти з тобою за одною партою і навіть торкатися до тебе. Ти для них всіх – гидка тварина, і ніхто з них і не підозрює, що в тебе також є якісь почуття, що тобі також може бути боляче, що ти ображаєшся і страждаєш. І ті, кого шниряють, ненавидять таких самих, як вони, як і всі інші.
Іноді з тебе сміється ввесь клас, і в цей момент, в цю мить найбільшого приниження, великою перемогою є не повірити, що ти – потвора, дебіл і лох, і ти заслуговуєш ці знущання, постійні приниження.
Вчителям усе байдуже, вони нічого «не помічають», роблять зауваження тільки для годиться, їм дорогий їхній спокій, і що їм до того, що десь поруч страждає чиясь самотня, беззахисна душа? А батьки… Як розкажеш мамі, якщо собі соромно зізнатися, що тебе так шниряють? Батьки не зрозуміють: будуть дорікати, вчити, а тобі й так боляче і важко. Тобі так потрібна чиясь допомога, чиясь сильна рука. У свої неповні 14 ти сам не можеш вирішити свої проблеми, вони не для чотирнадцятирічної дитини. Твої рішення і проекти нежиттєві і фантастичні. Ти метаєшся і мучишся, а цей біль приниженості і беззахисності роздирає на шматочки твою душу і пожирає її, і хто знає, як довго буде потім відростати твоя душа, скільки часу після цього ти не зможеш нормально відчувати, любити і радіти роз’ятреною, маленькою частинкою душі?
Приходить Костя і покірно віддає пиріжки Юрі.
Хлопці шушукаються в кутку. Стьопа підкрадається до Кості і приліплює йому щось на спину. Костя розгублено крутить головою, а діти сміються , б’ють його і штовхають. На листочку, приклеєному на спину хлопця, написано «Я вонючка. Вдар мене.»
Надворі сиро і холодно. Пізня осінь і небо сіре-сіре. Дерева чорні і голі. Пронизливий вітер шарпає поли старенького Костевого пальтечка. Він, засунувши руки глибоко в кишені пальта, повільно бреде додому. Уява хлопця малює щораз привабливіші картини. Мріє, коли виросте, буде високим і сильним, поб’є Юру, Стьопу і Валєру…
Урок правознавства в 8-Б. Наталія Василівна, вчителька правознавства і історії, ще досить молода і енергійна, захоплено розповідає про права людини, Конституцію України, захист прав дитини. ЇЇ не всі слухають, але не зривають урок, як в інших вчителів – поважають.
Раптом в класі починається якесь пожвавлення. Всі невдоволено затикають носи і голосно обурюються.
– Народ, збираємося на протівгази, – подає ідею Віка.
Хтось сміється, хтось лається. Юра щосили гамселить Костю по плечах.
– Скунс, ще раз п-еш – уб’ю!
Хворий, нещасний, принижений Костя мовчить і понуро сопе. Йому хочеться провалитися під землю від сорому. Вчителька розгублено мовчить.
Після уроку до Віки приїхав тато і вона радо побігла до його машини. Хлопці стояли біля вікна і спостерігали за однокласницею.
– Корнійка п…! – почав кричати Ваня.
– Ти шо, дурний? Зараз її тато понадає тобі по писку, – засміявся Валєра.
Але вікно було зачинене, клас на другому поверсі, тож Корнійчук нічого не почув.
Хлопці знайшли нову розвагу – звично вмостилися за задню парту, виставили на «шухер» Костю, Юра витяг колоду – і гра почалася.
– Пацани, на шо граєм? – оглянув товариство Валєра.
– Хто програє, той цілує Гальку, – жовтозубо реготнув Ваня.
В переляканих очах погано вдягненої з розпущеним заплутаним волоссям Галі – відчайдушний, гострий біль.
– Нє, це задуже, – з огидою тягне Валєра.
– Давайте так: хто програє, той чисти шкари Каті, – вирішує Юра.
– Всьо, давай.
В класі після української літератури жахливо нудно. Стара і нудна Софія Антонівна цілий урок «парила мозги» і «читала мораль». До класу, несучи чіпси Юрі, заходить Костя. Стьопа підкликає його до себе.
– Ей, вонючка, ходи суда!
Костя швидко віддає чіпси Юрі, і, незграбно повертаючись, підходить до Стьопи.
– Шо так помалу? – Стьопин кулак важко опустився на чорну немиту голову.
Він прискіпливо оглядає жертву і щось думає якихось кілька хвилин.
– Ану поскачи! – командує Стьопа. Той опускає очі і знічено мовчить.
– Скачи, придурку!
Костя пробує усміхнутися.
– Тобі, б…, помогти? – скаженіє Стьопа і копає хлопця.
Той починає стрибати. Сірі великі черевики важко піднімаються і опускаються, піт і сльози стікають з переляканого обличчя загнаної тварини, хлопець важко дихає… Сірі важкі черевики важко гупають по дерев’яній долівці…
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design