Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ




AlmaNAH






Наша статистика

Авторів: 2698
Творів: 51558
Рецензій: 96010

Наша кнопка

Код:



Рецензії

Про китву, Станюковича та Санченка

(Рецензія на твір: ХМУ, автор: Антон Санченко Статус: *Експерт*)

© М.Гоголь, 23-08-2007
Пане Антоне!
Давно вас не було. Каюся - досі не подолав ваш епічний твір - що поробиш, з комп'ютера добре читаються отакі мініатюри, а коли багато частин - треба їх збирати та читати разом, а це велика робота.
Ця ваша штучка мені дуже сподобалася. Шановний Олесь підняв питання китви-котви-кітви, так я вам скажу - слово повертається до активного оберту. В Києві зараз його вживають у формі "китва" і виключно у словосполученні "мертва китва". Звичайний якір поки залишається якорем, а от мертвий перетворився на китву. І мені це дуже подобається.
Ну то таке. Ваш вступ до збірки (а я радше назвав би його першим розділом, а подальші оповідання - розділами) демонструє клас автора і одразу занурює у тему - саме те, що треба.
Одну блоху виловив і я - Херсонці виявилися вдячними нащадками. Нащадків краще замінити, бо виходить, що вони були нащадками Говарда, а це навряд чи, бо він дуже мало там прожив.
Але дозвольте трохи відійти від теми. Завдяки вам, Антоне, я знайшов на горищі "Морські оповідання" Станюковича і перечитав. А перечитавши став значно більше розуміти творчість Санченка. Ви, мабуть, посміхнетеся від банальності такого твердження, але я - пересічний читач, не моряк (хоч шкот від швартова відрізняю), і для мене мариністика як окремий жанр ніколи не існувала. Претензія моряків на субкультуру мене завжди дивувала - чому Айвазовський мариність, а не пейзажист, яка різниця, що ти малюєш - озеро чи море? Чому немає письменників чи художників - поїздистів чи велосипедистів? Висока думка моряків про себе і презирство до суходолу давно відомі. Може, коріння маринізму саме в цьому?
З точки зору звичайної літератури Станюкович не витримує критики. Хіба три-чотири оповідання у нього мають всередині історію, решта - з розряду розповідей про те, як "ми пінгвіна у тельняшку вдягли" (Здається, це цитата з Конецького). Тільки у Станюковича замість пінгвіна негреня. Але якщо на хвилину повірити в існування мариністичної традиції, одразу все стає на свої місця. Бо море рідко дає сюжети, навіть рідше за суходіл. І головне в морських історіях - зовсім не інтрига, а настрій, вчасний мазок фарбою, оригінальний епізод. Цим морська травля і відрізняється від суходільної - вона значно далі від анекдотів. Це, звичайно, моє особисте враження, може я помиляюся, як це частенько буває.
Так от, коли я подивився на оповідання шановного Антона з цієї точки зору, одразу захотілося забрати назад усі зауваження та критичний погляд, який свого часу викликав палку дискусію. Ставши на хвилинку мариністом, я одразу змінив погляд на творчість Санченка. Щоправда потім, прийшовши до нормального суходільного стану, повернувся на вихідні позиції.
Нащо я все це пишу? А просто захотілося поділитися з паном Антоном своїми думками на тему. Мої міркування не мають жодного відношення до "ХМУ". Це про наші старі суперечки.
Який висновок? Дозвольте на мить знову перетворитися на мариніста і сказати, що висновку не буде відповідно до законів жанру. Пришвартувалися - от і кінець історії. Природній і універсальний.
Прикро, що в Україні немає своєї мариністики - наші матроси споконвіку плавали на чужоземних кораблях навіть в Чорному (Українському) морі. А козацька доба була так давно, що традиція не збереглася.
До речі, перевагою ХМУ є те, що автор пише для "суходільних щурів" і робить їм знижку на те, що вони не були в Херсоні - тобто кидає кінець, за який можна вчепитися. Якщо далі піде в такому дусі - ми потрошку отримаємо українську мариністику, живу і справді українську. Дай вам Боже, пане Антоне!
Ну і якщо, як завжди, щось не так сказав - звиняйте. Що з мене взяти, коли я ахтерштаг з ахтерпіком плутаю?
Щиро ваш
М.Гоголь
  Додати свій відгук!
 
CAPTCHA:
(антиспам, введіть три ЧОРНІ літери)
captcha image
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.039145946502686 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати