Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ




AlmaNAH






Наша статистика

Авторів: 2698
Творів: 51622
Рецензій: 96045

Наша кнопка

Код:



Рецензії

Наші в космосі

(Рецензія на твір: Боги., автор: Олександр)

© Наталія Дев’ятко, 07-04-2007
Сказати, що цей твір нагадав мені про браву радянську фантастику, то нічого не сказати. Двоє землян прилітають на планету, де зустрічають аборигенів. І аборигени ці не прості, а волохаті, схожі на кульки, один з героїв пропонує назвати їх "волохатими яблуками". Ну, ми ж розуміємо, що читач втомився від антропоморфних інопланетян, тож "волохатих яблук" йому точно захочеться скуштувати.
Планета теж незвичайна, не схожа на Землю: "обидва дні ішли один за одним, освітлювані, перший – червоним, а другий - синім сонцями, і аж по тому, коли обидві світила ховалися за тутешній обрій, їх змінювала безмісячна ніч. Місяця у планети не було, і тільки зорі, чужі зорі з чужими візерунками сузір’їв мерехтіли у темряві".
Щось мені ті два сонця нагадали "Солярис", а самі "герої" "Важко бути богом" Стругацьких, та то пусте, бо автор доводить, що богом бути зовсім не важко і навіть прикольно.
Герої картонні і дуже схожі між собою, це навіть не типи, а взагалі щось неживе. Ще хотіла запитати про поведінку одного героя, з якої я довго сміялася:
"Перший контакт !- загорлав Вадим, вхопив рукавиці й контейнер для збору аналізів і, вже не вдягаючи скафандра, бо ж повітря було таким, як і на Землі, прожогом вискочив із корабля, ледве дочекавшись, доки відчиняться двері шлюзу".
Розумію, Перший контакт – це надзвичайна подія, що стала буденною для фантастики, але цей Вадим, вибачте, хворий на голову? Навіть якщо планети придатна для дихання, астронавти не знають, які там є мікроби і віруси. А Ви свого героя ледь не босоніж по зеленій травичці пустили. Ганьба, авторе, настільки не розумітися у фантастиці.
Є в тексті і загадка, що розв’язується повністю в традиціях радянської фантастики:
"- Отже волохаті кульки є просто датчиками.
- Датчиками чого?
- Усього: вологості , тиску, температури повітря. Крім того вони вочевидь працюють іще і як відеокамери спостереження.
- Не може бути такого.
- Може. Їх створили. У кораблі вони не помирали, а просто зупинялися, позбавлені джерела енергії. Поки ми вивчали їх, вони вивчали нас. І передавали інформацію.
- Комахам ?- Андрій зацікавлено перекинувся горілиць.
- Близько, але не те. Комахи здійснюють технічне обслуговування кульок: ремонт, змащування, профілактика і таке інше.
- То для кого ж таки???
Вадим вів далі:
- Уяви собі на що перетвориться наша планета, за умови відсутності людей.
- Пустка. Величезний цвинтар.
- Приблизно так. Великий Дух, що створив той світ вже давно помер. А разом із ним вочевидь померли і боги, яких він створив, і боги, для яких попередні були богами, і так далі. Залишилися тільки останні створіння, для яких богами стали ті, що створили їх, ті, що залишили свої сліди, ті, яких пам’ятають, яких славлять, яким моляться і приносять жертви.
- Стежки.
- Ми їхні боги Андрію. Ахоч не ми, а ті, можливо, схожі на нас істоти, котрі колись жили там.
- Що ж з ними сталося? І чому кульки звалили тебе й напали на корабель?
- У первісних племен існував звичай убивати вождя, котрий вважався уособленням бога на Землі, коли він ставав нездатним виконувати свої обов’язки. Можливо це пояснює зникнення останніх богів і появу стежок".
Я навмисно навела цей уривок, бо то є логічна кульмінація усього твору і найвищий злет ідеї, хоча стандартної і, як на мене, загубленої, бо можна було зробити з оповідання дійсно цікавий твір: чужі планети – то скарбниця для автора, що хоче розкрити свою ідею.
І ще хотіла вказати на момент про "убивство бога". Якщо використовуєте міфологію, то ознайомтесь, будь ласка, хоча б з міфами, я вже не кажу про теорію міфу, бо те, що Ви пишете, є звичайнісінькою підміною.
І на останок, якщо пишете образи людей, то вони мають говорити як люди, а не як машини. Хоча радянська фантастика виводила саме такий тип героя без емоцій, без особистості і без мови.
Щиро бажаю Вам розлучитися з радянськими фантастичними штампами.

  Додати свій відгук!
 
CAPTCHA:
(антиспам, введіть три ЧОРНІ літери)
captcha image
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.050524950027466 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати