Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ




AlmaNAH






Наша статистика

Авторів: 2698
Творів: 51622
Рецензій: 96045

Наша кнопка

Код:



Рецензії

Дух музики

(Рецензія на твір: Концерт., автор: Олександр)

© Наталія Дев’ятко, 06-04-2007
Симпатична мініатюрка, але таке враження, що сконструйована, а не прожита.
Деякі моменти я вгадувала майже на рівні фраз. Наприклад:
"Імені композитора не було (звісно, що таке має бути витвором невідомого), і на шматку намальованого від руки нотного стану (і це теж зрозуміло) збереглися тільки розмір твору і знаки тональності. Над заголовком «Концерт» знаходився епіграф: «Присвячується Концерту - духу музики», і була намальована монограма, у вигляді переплетених між собою літер «К», «О», «Т», що нагадувала собою музичний ключ (звісно, що це не буде розкрито). Під заголовком від руки були дописані декілька рядків на латині: «Опівночі ця мелодія розбудить Концерт. Знайди його і він покаже тобі вічну музику.» (я просто чекала на ці слова, зрозуміло, що музика буде не просто особлива, а "вічна").
А оцей момент мені вже сподобався, його відчуваєш, хоча і не поринаєш: "Зненацька, десь на підсвідомому рівні, я відчув потилицею невеликий протяг. Він виник десь позаду, на балконі, у ложах, і це вже був не протяг, а слабкий вітерець, що поступово посилювався. З-під крісел, із напівтемряви лож та балкону, він прямував до сцени, розгойдував люстру, грався дверима, гасив блимаючі вогники свічок, зоставляючи за собою хвостики диму. У дзюркотіння мелодії почало вплітатися тихе свистіння, що створювалося сим вітром, коли той пролітав порожніми проходами і проміжками між рядами крісел. Зала вже повністю занурилася у темряву, і тільки дивом залишалася горіти свічка, що стояла на столику біля комп’ютера".
Ще один момент, який мене покоробив своєю технічністю і не справжністю: "І не знаю напевне, чи ця мелодія була авторським замислом, чи це дійсно був Його голос, котрий, як я вже потім дізнався, якимось чином трансформувався у мерехтіння слів на екрані комп’ютера.
- Я тут. У цьому залі. Навіщо ти розбудив мене?
Чоловік дивився на екран і говорив у мікрофон:
- Ти можеш відкрити мені секрет вічної музики?
На моніторі продовжували з’являтися слова:
- Ти знайшов мене і збудив. Ніякого секрету не існує. Вже. Прощавай.
- Але, Концерт, ти нічого не сказав!
Чоловік розчаровано сів на підлогу просто посеред сцени, опустив голову на груди і завмер".
По-перше, те, що людина помре, стає зрозуміло ще в перших абзацах твору (навіть не цього фрагменту), а, по-друге, це дух (хоч і злий, якщо через нього вмирає людина), а не Штучний Інтелект. Музика має голос, їй не потрібні слова, особливо надруковані на екрані комп’ютера.
Ще: "Це все. Ні пожежникам, ні міліції, ні швидкій допомозі, коли вони таки прибули, роботи вже не знайшлося (о, я цього чекала, стандартний прийом).
Мені ніхто не повірив (хто б сумнівався). Синтезатор згорів від короткого замикання, текст на екрані міг бути надрукований ким завгодно. Людина, що сиділа посеред сцени зі щасливою посмішкою на губах померла майже від нічого. У неї просто зупинилося серце" (шкода, але теж передбачуване до жалю).
А далі мені стало дуже сумно. Рядки, які я наведу, просто волають про те, щоб їхній потенціал розкрили: "Проте знаю, що вже майже два роки у цьому залі не проходять концерти, з тієї простої причини, що будь-який інструмент знаходячись тут абсолютно перестає звучати і тримати лад. Дехто вважає, що це відбувається через підвищену вологість. Проте, мені здається, що Концерт назавжди покинув цю домівку. І ця зала вже півроку, як стоїть замкнена, щоби ніколи не відчинитися" (це сюжет для повісті, якщо не для роману).
І другий фрагмент: "І ще. Буваючи на концертах, я завжди намагаюся сісти якнайдалі від сцени. Там, у майже цілковитій темряві я нерідко відчуваю поряд із собою присутність чогось великого, живого й нематеріального. За маленькими протягами, за непомітними рухами тіней я впізнаю Його і подумки промовляю: «Добрий вечір, Концерт!»
Але чому Концерт спілкується (а відповідь відчувається) саме з цим героєм? Ви відповідь на це запитання знаєте?
Одним словом, для мене залишилася незрозумілою ідея твору, хоча я чітко бачу його нереалізований потенціал. Та я припускаю, що автор просто написав маленьку симпатичну історію, не відчувши її до кінця.
В принципі, мініатюра є досить непоганою.

  Додати свій відгук!
 
CAPTCHA:
(антиспам, введіть три ЧОРНІ літери)
captcha image
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.053885936737061 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати