Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ




AlmaNAH






Наша статистика

Авторів: 2683
Творів: 50955
Рецензій: 95697

Наша кнопка

Код:



Рецензії

Ці хтонічні скрипалі...

(Рецензія на твір: Скрипка Кривого Омелька. (ver.2), автор: Камаєв Юрій Статус: *Історик*)

© Віталій Кривоніс, 03-04-2007
Не скажу точно, від кого це пішло, та вже склалася про скрипалів така думка, що вони з нечистою силою знаються. Відома легенда, як Паганіні написав «Диявольську симфонію». У Центральній Європі є легенди про скрипаля, що грає на якомусь чортячому святі, а тоді провалюється в пекло. У кельтській традиції скрипаль грає не для чортів, а для Народу Пагорбів (ельфів), але це майже одне і те саме (з точки зору «добрих християн»). Ну і ще можна знайти приклади…
Кривий Омелько – один із таких «щасливчиків». У таких історіях музика або виходить сухим з води, обдуривши нечистиків, або доля його незавидна. Тут, певно, другий варіант. Омелько змушений грати на чортячих бенкетах, але в тому його проклятті є великий пафос фаталізму: він гордий, він незламаний, його постать героїчна… я би сказав навіть, монументальна. Сам образ дуже яскравий: пошрамований музика грає на скрипці на стародавній руїні, у оточені примар, спогадів, неокінчених свого часу розмов… Дивовижно: красиво і моторошно водночас. Взагалі, сам Омелько хоч і викликає співчуття, але і повагу: адже нечиста сила не візьме собі за придворного музику якогось недолугого телепня, ні, для сил темряви гідний грати лише справжній майстер! І коли звичайним людям, «добрим християнам», нема чим віддячити майстрові – рано чи пізно він потрапить на чортячий млин.
А чого так?
Можна припустити, що «нечиста сила» - то насправді зафіксована у народній свідомості уява про первісні міфічні (язичницькі) образи. Відтак, нечисть = міф = магія = творчість. На мою думку, між магією і творчістю багато спільного, і те, що героя запрошують грати у чортів на гулянці, насправді означає визнання його таланту.
Тому вибір, що його роблять герої, це також вибір поміж нормальним і таємничим, поміж сірою буденністю і чарами потойбічча. Але за чари треба платити, а не кожен має чим. Не кожен готовий віддати синицю в кулаку.
Цей твір, звичайно, гарний, з багатьох причин, і гадаю, автор про те в курсі. Тому не робитиму компліментів з приводу стилю, мови, образів, ритміки і символіки. Звичайно, читати цікаво, затягує, і враження під час і після читання суперові, такий драйв! Але цей текст цінний (для мене, принаймні) передусім тим, що він неоднозначний для сприйняття. Автор оповідає байку, а читач хай там уже сам порається, що там і до чого. І це супер! Текст прочиняє шпаринку в брамі до іншого світу, до світу темряви і чарів, небезпечних слів і багряних очей, що виблискують кригою, прокльонів і помсти…
Та то я так, мудрую, наввижалося після читання. А насправді дуже мені припала ця оповідка до густу *)))
  Додати свій відгук!
 
CAPTCHA:
(антиспам, введіть три ЧОРНІ літери)
captcha image
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.86131405830383 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати

Історія Європи. Український погляд
Кожен з нас має знати історію власного народу. Бо історія – це його посвідка на проживання на рідній …
Погляд на світ через призму пародії.
«Прометей поміж грудей» – тільки ця провокативна назва збірки чого варта! І це не натяк, це те, про …
День Соборності України
Вітаємо всіх з днем Соборності! Бажаємо нашій державі незламності, непохитності, витримки та величчі! …
Українські традиції та звичаї
Друзі! На сайті “Онлайн Криївка” є дуже цікава добірка книг про українські традиції та звичаї. …