Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ




AlmaNAH






Наша статистика

Авторів: 2698
Творів: 51564
Рецензій: 96013

Наша кнопка

Код:



Рецензії

Чому дід Степан не сказав хлопцям всієї правди?

(Рецензія на твір: Груші з медом, автор: Василь Тибель)

© , 18-10-2009
Приваблива назва. Цікавий підхід манівцями, через бешкетливих дітлахів, до важливої загальнолюдської теми ненасильства і пацифізму. Утім, хоча твір прочитав з великим задоволенням, але на загал залишився дещо розчарованим, бо не побачив жодної мотивації в діях діда Степана. А це – дуже важлива річ, якої мені суттєво забракло в цьому оповіданні.

Наскільки я зрозумів, поворотний момент у свідомості червоноармійця Степана стався тоді, коли він побачив полоненого німця: “Спочатку я був дуже сердитий на них , пруть сюди як сарана, та коли побачив полоненого німця, він такий же як і я - без ріг, і в нього вдома теж дітки чекають. Тоді і вирішив, не буду нікого вбивати.”

Мені дуже важко повірити, що один тільки вигляд полоненого ворога міг настільки радикально змінити свідомість і світогляд людини, яка була “В піхоті з сорок третього по сорок п’ятий”

Безсумнівно, що за року війни дід Степан мусив був побачити нескінченну кількість убитих і покалічених побратимів, однополчан, односельчан, товаришів і товаришок, старих, жінок і дітей, що свідомість пересічної людини перекосило б у протилежний, зрозумілий і очікуваний бік ненависті до “німців”, жаги кривавої помсти тощо.

Дід Степан не міг не усвідомлювати, що його рішення не вбивати ворогів на полі бою – це зрада, насамперед щодо всіх його військових товаришів, з якими він їм разом їв куліш і ділив тяжке фронтове життя, але зрештою – це не могло бути нічим іншим, ніж кримінальна зрада Батьківщини і Сталіна, яку хтось би запримітив за два роки й доповів би політрукові... Гаразд, протягом Другої Свтової набереться і не один мільйон людей, які саме це і робили, свідомо чи несвідомо, в лавах УПА чи в Дивізії, як дезретири чи самостріли тощо.

Припускаю, що дід Степан не розповів дітлахам своєї справжньої мотивації – а це було б найцікавішим. Може, його родину розкуркулили більшовики? Чи може він був баптистом чи п’ятидесятником, як і все його зруйноване село? Чи, може, це було давнє послення німецьких колоністів? Натяк на незрозумілу долю хуторян діда Степана буцімто мусить щось сигналізувати й пояснювати… - авжеж, натяк я помітив, але на що саме був натяк не зрозумів. Шкода.

Тепер кілька стилістичних дрібничок:

жарились на сонці - засмагали, cмажились

- Ну як ідемо? – відповіддю на це запитання, без коми, може бути: “пішки”. Зовсім інша справа й інше значення, якщо поставити в потрібному місці кому: >- Ну як, ідемо?

скакав на одній нозі стрибав, підстрибував

ждали сигналу - очікували

ще не поспілої – достиглої

зграйка зупинила біг – зграйка зупинилася

лайнувся - лаявся?

сипонули, як мурашня через паркан – нмсд, не дуже вдале порівняння – чи ви бачили колись як мурашня сипле через паркан? Вервечкою, мотузочком, валкою, одна по одній і дуже повільненько – і то радше під чи попід парканом, а не через

а груші дощем, яблука градом стугонять по землі – невже яблука падали набагато голосніше? Не зрозумів, чому падіння груш нагадувало дощ, а падіння яблук – град

затряс палицею в повітрі – “в повітрі” цілком зайве – адже він не міг би робити цього, скажімо, у воді; можливо, було б краще сказати “над головою”?

нагадував товстого китайця з мультика – що це за образ такий? чи образа? І чому не, скажімо, “жирного єврея з карикатури в антисемітському журнальчику” - звучало б так само безглуздо

помастив свого «фанаря» – ґулю

око вже помітно зійшло і через вузький проріз хитро позирало на діда – невже оця мазь, що нагадувала солідол, яким Петін тато мастив трактора, так швидко подіяла? Крім того, якщо “проріз” залишався “вузьким”, то виглядає, ніби пухлина нікуди й не поділася…

Хіба ж він по своїй волі під мої кулі йшов? - можливо, що і не всі німці у 1943-1945 йшли за власною волею, але серед них було чимало добровольців, принаймні в “СС” та в елітних частинах вермахту чи в народному ополченні…

Будь ласка, пишіть ще!
Щиро,

Олесь Б :)
  Додати свій відгук!
 
CAPTCHA:
(антиспам, введіть три ЧОРНІ літери)
captcha image
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.02646803855896 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати