Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ




AlmaNAH






Наша статистика

Авторів: 2698
Творів: 51622
Рецензій: 96045

Наша кнопка

Код:



Рецензії

Сон розуму породжує чудовиськ

(Рецензія на твір: Полювання, автор: Юлія-Ванда Мусаковська)

© , 31-10-2007

Для всіх, хто не сплять, існує один загальний світ, але кожен, засинаючи, повертається у свій власний…
Прочитавши ваш вірш, Вандо, пригадала відомий офорт Франціско Гойя «Сон розуму породжує чудовиськ». І саме ця мимовільна асоціація дозволила глибше – нехай і суб’єктивно – збагнути текст. Річ у тім, що у часи Гойя побутувала думка про те, що живопис і графіка є такою собі універсальною, доступною для кожного загальною мовою. Тому за первісним задумом майстра офорт мав називатися «Загальна мова». Та ця назва здалася художнику вельми зухвалою, і він перейменував офорт на «Сон розуму», додавши наступне пояснення: «Коли розум спить, фантазія у сонних мареннях породжує чудовиськ. Але разом із розумом фантазія стає основою мистецтва і всіх її чудових витворів. А чудовиськ, очевидно, породжує не сама уява і не сам розум, а, власне, сон останнього". І кожному з нас відомий отой стан на межі сну і несну, отой перехід за межу, отой місток, за яким чатують «жовтоокі потвори, ікласті вовки». «Незагоєні рани привабили їх, бо забарвлено кров’ю незайманий сніг». Гостро і яскраво!
…Але – головне у цих снах – що із них є куди повертатися. Адже на другому березі чекає той, голос якого «мовби з медом парне молоко», той, який «прокляв потойбічні ліси», той, який обіцяв «вийти на грець із нездоланим злом»…
…І знову – але! – лірична героїня – як справжня Жінка – закохана і ніжна – не розбудить того, хто «будити просив»: «Не будитиму, знаю, що пізно ти ліг, подолавши виснажних десятки доріг». Справді вияв тепла, і відважності, і материнської чуйності… Вона сама «зазвавши наснагу в оздоблений ріг,… потвор самотужки вполює своїх».
Таким чином Ваш вірш, Вандо, є саме тим сном, у якому розум і фантазія породжують Мистецтво. Дякую.

  Додати свій відгук!
 
CAPTCHA:
(антиспам, введіть три ЧОРНІ літери)
captcha image
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.026834964752197 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати