Отже, скажімо - "тиждень". Група, візерунок, повторення, закономірність, тотожність днів. Ті самі дні. Схоже звучить (але ніяк не обов"язково значить і походить, аби зовсім не впасти в фальшиву етимологію).
Починати тиждень "день Сонця, день Місяця", Sunday-Monday досить логічно, з голови поїзда.
"Понеділок", (День по Неділі). Перший робочий день, але якось не зовсім початково. Чи колись тиждень і в нас починався з неділі? (Лайдаче питання, втім).
Ми, панове, починаємо новий етап у житті. Свіжий відлік часу, помітний у пам"яті й увазі. І почнемо ми його з того, що нічого не будемо робити цілий день - а тоді побачимо, який результат. (Це якщо шукати смішне).
Або спочатку помолимося, подумаємо, підготуємося, заплануємо - і тоді, скажімо, вйо до роботи обраною стежкою. Висновки та результати підсумуємо наступної неділі. (Це якщо городити благородне).
Далі все просто вівторок - другий, середа - середина, четвер - 4-й... Дуже просто. Суха арифметика. Раз-два-три-чотири-п"ять-суб... неділя. Якщо знову смішки, то "Ой-як болить-мені-голова-дайте-огірок"-два-три-чотири-п"я...неділя.
Числення просте, структура примітивна (або прадавня), все вже сказано. Для цікавини, можна було би знайти й додати, що картинка в голові триває "день+ніч", а в гебреїв "ніч+день", що мені незвично, ба теж по-своєму логічно, якщо замислитися.
Або ще пошукати, чи були ще тижні не 7-денні?
Або таке ще псевдо. В російській немає тижня, а є "нєдєля". Це що ж, період, коли геть-таки ніц не робиш? На цьому тлі ще цікавіший знову ж понеділок.
Решта як в українській, ідентично (pats himself on the back). Рахуємо, загинаємо пальці, ставимо рисочки, а тоді - бац нізвідки - "воскресіння". З якого це доброго дива?
Інтрига. Загадка. Не знаю як вам, але мені в цьому зламі ввижається стороння рука ідеолога. Чернеча, можливо? Відчуття як "...середа-четвер-п"ятниця-субота- Федір Михайлович".
Але це нас не стосується.
***
А так, мені в голові, словами пишучій, підлягала за лаштунками незручна жменька зайвого почуття, що муляє.Тому на додачу ще так, аби ся заспокоїти.
- 8-денний тиждень уживався в Давньому Римі.Календар у давньому Китаї та Єгипті мав 10-денний тиждень (як, зайве, у пореволюційній Франції). У майя були 20 тижнів по 13 днів (і 5 безіменних до купи).
- Тут я не зовсім розумію, бо сказано, що в календарі "Павукон" (що вже смішно) на Балі календар становив 210 днів, що складалися з "10 одночасно рахованих тижнів по 1-2-3-4-5-6-7-8-9 і 10 днів". Це просто смішно.
- "Релігійна - як то сказано деінде, - не-астрологічна система лічби днів встановилася в Пізній античності".
- Латинська система теж цікава, здається. Понеділок - feria secunda (друга, тобто, ферія; або грецькою "девтера імера", друга хімерія, що нас опосідає, ггг). Вівторок - feria tertia (третя фе). Середа - feria quarta (четверта), четвер - feria quinta (п"ята). Потім п"ятниця - feria sexta (або "Параскеві імера", що правдиво збуджує). А потім, да, шабат, або зрідка feria septima. І нарешті неділя - dies dominica, День Божий, чи зрідка скромно feria prima, день перший.
При тому з Feria, кажуть, витворився повний балаган.Колись то значило свято чи ярмарок, а потім стало значити "звичайний день, коли немає свята". Раз-два-три-чотири-п"ять - а тоді вийшов зайчик погулять і так нагулявся, що півсела з синцями, а півсела шкутильгають та охкають уранці, знову стаючи до роботи, свят-свят...
- Вся ця арифметика мала (первісно), здається, об"єктивний наслідок спостереження за Місяцем. Або за планетами (сім наочно помітних у небі й тоді відомих). Є в тому логіка.
І наскільки це тепер здається теоретичною екзотикою, дивлячись на нічне міське небо, намертво запалене ліхтарями настільки, що не видно жодної планети.
Ми, здається, не живемо в космічну епоху. Наші незчислимі вогнища загасили Всесвіт.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design