Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ




AlmaNAH






Наша статистика

Авторів: 2698
Творів: 51567
Рецензій: 96015

Наша кнопка

Код:



Рецензії

Про монологи

(Рецензія на твір: , автор: )

© Антон Санченко, 12-10-2006
Взагалі-то про памфлети, але про монологи. Бо на них дуже добре помітно, що памфлети в пана Бережного чомусь не виходять. Або виходять не так, як інше. Як нам усім хотілося б. То якийсь самурай в нього на Тузлі з бойовим веслом за човном та суржиком замаскується, то якісь недодєлані спецназівці вишуканою дипломатською говіркою заговорять. Ну, не буду пригадувати йому більшовиків на Київському вокзалі та танкістів у танку, бо там не памфлети були, а зовсім навіть серйозні речі, але це спостереження можна розповсюдити і на них.

Якщо хочете визначити, як пан Бережний відноситься до своїх героїв - пофільтруйте їх лексику, або, в деяких випадках - "базар". Начебто, всьо чьотко, це мовна характеристика персонажів, як в підручнику. Але якщо ви помітили в мові персонажа безліч галицизмів, забутих з 1928 року слів, знайте, слова "дзум" та "звідтам" та "инший", знайте, що пан Бережний до такого персонажа відноситься добре, і йому нічого не загрожуватиме на сторінках його творів.

Якщо персонаж вживає в більш-менш пристойній українській мові слова "вааще", "усьо" - будьте насторожі, велика ймовірність того, що пан Бережний вподальших рядках стане над цим персонажем не па-дєцки знущаться, й ставити в незручні ситуації. Це чергова жертва автора, поспівчувайте їй, але якось непомітно, бо Бережний і про вас може написати памфлета.

Якщо ж персонаж спілкується мовою Льолика з "Діамантової руки", або падонкавскім сленгом, - бережіться його, любі друзі, це персонаж геть небезпечний, щойно втік з Бабруйської в'язниці або його навіть заслали недружні спецслужби, хай він навіть і споживає ті самі цибулю, помідори та сало, яке автором же і розрекламоване, як питомий україснький харч.

Але ж ми не про лексику, ми про монологи. Даний твір весь побудовано на монологах. Говорить можновладець, говорить міністр, говорить старий ветеран УПА. І всі якось дуже багато і дуже недоречно. Взагалі в творах пана Бережного персонажі чомусь люблять поговорити. Ні Щоб як в Хвильово вони перекидувалися якимись фразками, характерними для швидкого стилю мовлення. Нагадаю епізод з "Солонського яру". Два міліціонери спілкуються перед тим, як в'їхати до бандитського села.
- А може могорич? - пропонує один міліціонер, той що місцевий.
- Нізя, - відповідає Савка, присланий комуніст.
- Ну тоді канєшно, - погоджується місцевий, і вони, як у вестерні, вдвох в'їжджають у бандитське село і ставлять його на вуха.

Не те в Бережного. В нього було б так.
- Вельмишановний присланий до нас з центру Савко, чи не будете ви такі люб'язні не лізти в це село саме зараз, поки до нас не надійде підмога з райцентру, а поки б було доречно випити з цими бандитами мирову, приспавши їх пильність, а звідтам (міліціонер - позитивний персонаж, пам'ятаємо) якийсь инший оперуповноважений вже з ними належним чином розбереться.
- Це розходиться з курсом, запропонованим нам товаришами Леніним, Сталіним, Кагановичем та Дзержинським на черговому з'їздові рідної ВКПБ (втім, Бережний ще й розшифрував би назву партії) . Моя совість та честь комуніста заперечує проти будь-яких пермовин з бандитами. Загонимо їх до лісу, а звідтам ( Савка, нагадую, теж позитивний герой), винищимо по-одному, щоб инші бандити затямили собі, що не варто конкурувати з Партією.
- Тоді дзум, - каже місцевий міліціонер.

А я сумую за:
- А може могорич?
- Нізя.
- Тоді канєшно.

як записав цей діалог скупий на пряму мову Хвильовий.

Ось такої прозорої ясності хотілось би побажать нашому улюбленому пану Бережному.


  Додати свій відгук!
 
CAPTCHA:
(антиспам, введіть три ЧОРНІ літери)
captcha image
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.037636041641235 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати