Запах поту …
Есе
Три запахи володарюють у світі: запах поту, запах хліба, запах пороху…
– Слухай студентський анекдот: «В гуртожитку студент запитує у свого товариша, чи той не бачив, де його шкарпетки. Той відповідає: – Бачив – вони під твоїм ліжком стоять!»
Він умів цікаво розповідати не тільки анекдоти. Згадавши студентське життя, повідомив, що в ті роки часто бігав до синагоги. Пояснив, що за «совєцької» влади синагогу перебудували на спортивний зал. Хлопці з гуртожитку частенько бігали до «спортивної синагоги» вболівати за свої інститутські команди. От тоді він і звернув увагу на запах поту, відзначивши про себе – жіночий і чоловічий піт різко відрізняються. Раніше не звертав на це уваги.
Я його не перебивав, тільки відзначав про себе – розповіді повчальні, часто – метафоричні.
Коли людина творчо працює – хіба це не «піт»? В переносному значенні – ще й який піт! От «совєцькій» владі вдалося придбати за кордоном нікому вже не потрібне обладнання. Це «для них» не потрібне, а «для нас» – нова техніка, яку доводилося йому, інженеру, «доводити» до наших стандартів, щоб вона могла працювати в невибагливих умовах низького рівня виробництва і низького рівня кваліфікації кадрів. Вдосконалення називалися «рацухами», тобто раціоналізаторськими пропозиціями, за які він отримував більше грошей, ніж була його мізерна зарплатня. От і машину собі придбав, та й не просто придбав (черги за машинами були несусвітні), а через родичку-доярку, бо за високі надої молока (руками! які там доїльні апарати!) вона могла купити машину без черги.
Я принагідно подумав – а праця доярки, хіба то не «піт», бо самого поту було мало, а результатом одноманітно-тяжкої праці ставали безсонні ночі, адже вночі так боліли руки, що не знала, куди їх покласти. Вдень легше – ніколи було думати про руки.
Отримана машина повністю вирішила проблему дозвілля – ввесь свій вільний час віддавав гаражу. «Доводка», ремонти, «діставання» запчастин – це його «піт». Найчастіше виручала самодіяльна «рацуха», котру передавали від одного власника до іншого. Невже «капіталіст» допетрав би переобладнати двигун так, щоб використовувати більш дешевий бензин?
Найважчі часи настали з приходом «ринку». Досвід інженера знадобився і тут, але найбільше гнітило спостерігання за тупим накопичуванням капіталу – нахабне, злочинно-кримінальне. Новим «крутим» не до інженерної творчості, не до «рацух», бо одне в голові – як «останню свитину» зняти з ближнього. А він, інженер, ще скільки міг «попотіти» на користь суспільству, скільки в його голові ідей – і про нові технології, і про використання енергії сонця, вітру, хвиль… Це потрібно суспільству, але не потрібно новим «хазяям». Несподівано він переходить на «випадок із життя». Таких випадків у нього – безліч. Він згадав, як пішов на зимову рибалку. Швидка течія посеред річки не дозволила їй повністю замерзнути і він використав вимоїну для риболовлі. Захопився і не звернув уваги на вітер, який сильнішав і сильнішав. Спохватився, кинувся до берега, пробіг десяток метрів і… впав, звалений вітром. Гладенький, наче відполірований, лід не мав жодної тріщини, щоб можна було зачепитися. А вітер уже поніс його до вимоїни. Заупокійним гулом вгорі гуділи перекинуті через річку високовольтні дроти. Він усвідомив, що йому загрожувало, і холодний піт вже виступив не від морозу. Чіплявся нігтями, спробував зубами – не вийшло. Бог його вберіг… Вітер, втомився, мабуть, теж, трохи стих. Сяк-так дібрався до берега…
Від «випадку» він зразу перейшов на суспільство. Оце у нього відчуття, що його, інженера, вітром перемін несе кудись до смертельної ополонки, а він нічим не може собі зарадити, нікому його ідеї не потрібні, кожен сидить хто у теплім, хто в холоднім помешканні, і байдуже спостерігає – а що ж буде далі…
Чи й не все суспільство отак сунеться, сунеться…
Три запахи…
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design