-Ото, ти, Гринько вже аж зо півгодини так старанно на Цементовича дзявом гавкаєш. Правда, чомусь при цьому у кущі, а наче, як вдалечінь вдивляючись. Та, немає його там, не пудь, бо якби був, ти б вже до буцегарні загув. Але ж вуха наші не така вже й велика грядка, то на що ж їх так довго й старанно угноювати?
Да, щось розходився ти не на жарт. От, і пєндос кукурудзяний Цементович у тебе, і чупиздра попідгайова. І, навіть, просто замочити його у власному соку зовсім наш Гринька не проти.
Та, для початку, заспокойся свої розхристані нерви, розчахни поширте повіки з віями лишайної корови того ж, як і в нервів хазяїна й чітко розшурупай, що по-перше обкладаєш його ти, мов баба-проплетуха, позаочі... Воно ж так негарно виходить, коли перегарно... Тобто сп`яну язик такого намете, як жаба кваком поквапом наплете...
А, от, при сонячному світлі, натрезв`як пикою напрот самого мундеру повторити свій дзяв не слабо?
-Та я..
-Та, знаю я, що то ти. Скажеш лише:
Здравіяжела, Іван Семенович.
І з повними з-заду штанами спробуєш шмигнути до першої кози в тріщіну.
-Сиди, ото й мовчи краще, бо наш Цементович, хоч і чесний, а усе ж таки влада. І єдина сила, що тебе, мов мама рідна захищає від смертельного пересосу циці сивої...
От, ти кажеш, що із задоволенням кокнув би. А чи задумувався по-справжньому, шановний зарізяко, як то воно людське життя відібрати? Ну зараз ти мені тут таких фігвамів понамальовуєш. Йди-но краще, вже проспися, хронориген із Сполучених Штатів Арменії. Отож... А мені, хлопці, доводилося. Зараз розповім.
Якось їздили ми з Мариною, -діточками ж, діда з бабою наділили,- до її двоюрідної сестри Анжелки в гості. У обласний центр. З ремонтом квартири допомогти. Вона ж, тоді геть сама, з малюками двома, а яківа для ремонту ніякого нема. Та, коли, яка фігня – на поміч чухає рідня. Отож, тут ми й нагодилися...
Коротше, й допомогли. А, вже, як закінчували шпалери клеїти, коридор лишався, сидимо, ото, собі за вечерею. Аж тут, зі сходів почувся несамовитий гуркіт.
-Що, ото, воно таке, - питає моя у Анжелки.
-Та, то алкани сусідські по металевих дверях тарабанять. Мабуть, в черговий раз ключі пропили, а ті, що у квартирі, на додачу до очей ще й вуха залили.
І пожалілася:
Така була гарна сусідочка. Покійниця Матвіївна. Добра така бабця. Тихенька, зажди чистенька, хустинка біла, з людьми привітна. Жили й горя не знали. А, як померла, син її обміняв з доплатою цю однокімнатну на алканячу трьох. Доплату мабуть скляною гривнею брали, бо аж згорів невдовзі після новосілля найстаріший з них, потомствений патріалк. Тепер їх там лишилося всього троє: підстаркувата спадкоємиця титулу, такого ж віку її пий-френд та дорослий син, Алканова, геморой-коханець...
І, зовсім не життя у мене відтоді пішло, а прямо якесь співіснування двер-у-двер з ригаловкою. Ще й на додачу до того син їхній, видко як дізнався, що я удова й живу з дітками сама, поклав на мене, так би мовити, своє п`яне око. Спочатку, почав залицятися через дзвінок у двері в пору, коли заманеться й фрази типу:
Дорога Анжеліна, позич-но мені, будь ласка, свій самогонний апарат, бо наш якраз зайнятий. Папа, бачите, дуже міцно заснув із змійовиком у роті, аж ніяк не вирвати, тримає міцно, мов мамину цицю, а брага на ніц перестоює. Вся технологія порушується.
Перші рази я ще намагалася, якось пояснити, тобто, що самогону зовсім не жену і ніякого апарата для цього не маю. Але потім узяла до рук швабру й донесла істину по - простому: держаком межи очі.
Десь із місяць, це щедро насичене хмільними випарами ромео, не з`являлося. Навіть вже подумала було, що мабуть я цьому проспиртованому лебедю все лібідо на мене назавжди відбила. Але, виявилося, що то ще не фінал, хоч і в пів морди фінгал.
Таки відновилися його страсті прояви й саме на мій день народження. І гості вже всі зібралися. Сидимо за столом, приймаю поздоровлення, випиваємо – закушуємо. Аж тут у двері дзвінок, біжу відчиняти й думаю:
Хто б то ще міг бути? Вже ж наче всі привітали. Мабуть якийсь сюрприз? Ну, що ж, так то й так.
І, не дивлячись у вічко, рвучко відчиняю двері настіж, а там чудесне видіння: Кощій безсмертний нажерся молодильних яблук і подався у нудисти. Коротше, стоїть на сходах похитуючись сусідський донпиян у чому мати народила, -одіж тут же в ногах валяється,- і тримає у кожній руці по нарцису. У лівій – жовтий з грядки, у правій - настовбурчений з глядки. А далі пропитим басом пролунала вітальна промова:
З днем народження, кохана Анжеліно!
А потім настало прицільне падіння на мене усім супнабором з нарцисами в одній руці й так, просто попереду. Я якимось чудом встигла відскочити убік. А коханнячко моє глухо проторохтіло комплектом кісток по лінолеуму підлоги і лежить собі лежма.
-Чи не поламав, - думаю, - нарциси..., аж обидва?
Тут на гуркіт виходить з кімнати Баян Петрович. Болгарин і начальник мого відділу й зі словами:
Пойняв, не дурак, - швиденько витяг на сходи за ногу оголене і непотамоване кохання з обома квітами. Далі, щось там загупало і я подумала:
Може то так петровичеві баяни звучать?
-Та ні, так грає типа бубон там-тамський, а баянська музика більш мелодійна, - кажу я.
-А..., - засвоїла інформацію моя.
-Коротше, -продовжила далі Анжелка,- потім Петрович повернувся, зачинив двері і каже:
Малий не дурак, але й дурак не малий. І зовсім нічого цього тут не було. Пішли-но за стіл, імениннице. Ми всі тебе чекаємо.
З отих пір прояви почуття до мене в сусідського ухажора раптом зненацька зникли у невідомому напрямку і там тихцем затаїлися. Але, те що залишилося, - а може й зовсім не від цього? - переросло в нього у малючацьку хворобу для чималенького віку, тобто, у наглий недобьог. Та ще й яку заразну. Його вітчим, сердега, майже одразу теж на неї занеміг. Отож, течуть тепер великі жовті ріки та по панелях під`їзду, але до моря усе ж не добігають...
Їх мать, тобто, маму їхню, Прокопівну, підступна хвороба обминула. Мабуть вона їй конструкційно не підійшла. Але у цій події бабця угледіла знак: що треба щось у житті її хлопців змінювати. І, як мати та дружина, потомствена патріалчиця почала нещадну борню серед них за здоровий образ пиття. Тобто за здорову міру у ньому. А як хто з мужичків її перебирав, то не пускала до квартири доки в міру не протверезіє. Ото, мабуть і як зараз.
-Да, Анжелко, вже й повечеряти встигли та скільки теревенимо, а він ще й досі у двері гатить.
-А ти думав... Затята бабця. Та що той грюкіт, он скоро жовті води почнуть відходити, якщо вони вже не на панелях.
-Що ж то він робить? Мабуть нашими дверями забігає на стелю, а потім через сальто у півоберта обома ногами садить по своїх, що якраз навпроти?
-Вась, піди – но, будь ласка побалакай, бо цей монастир Жаболінь -на-Сходах вже задовбав, - це вже Марина.
-Та піду подивлюся, хоч відрив мене від телевізора є одним з найтяжчих злочинів проти людства.
Отож, виходжу я на сходи, а там такий собі довготелесий хлопака. Як із повним причепом, то кіл на сімдесят потягне. Шия при замурзаній широкій краватці, виглядає з комірця блакитної сорочки зовсім без рукавів та прання останні зо п’ять років. Світлі штани з-під спортивного судді, кольору суцільна сіробуромалинова пляма та сандалети з ноги, мабуть ще раба-воротаря видатного оратора Демосфена. Уся одіж старанно випрасувана пресом славетної марки „Коров`яче підхвістя”. І довершує ансамбль, зовсім не зважаючи на літні погоди, значно подовжена на щелепах та носі голова у теплому хутряному картузі.
То, він, мабуть мозок від переохолодження береже, питиліктуал хренів, - думаю. Якщо у нього там не заливна горловина з кришкою від бутля? Маскується, стиляга, богема бикингемська...
-Що ж ти ото грюкочеш, людям відпочивати не даєш, - кажу.
-Я, здається до себе додому стукаю, - відповідає анжелчин ухажор.
-Раз не відчиняють, то може ти там вже не живеш?
-Я додому стукаю.
-А може там вже ніхто не живе? А ти тут тарабаниш.
-Я додому...
-То призначай зустріч по телефону заздалегідь, заздалегідь хренів. А зараз, вали звідси, щоб я тебе не чув!
-Вибачте, будь ласка, більше не повториться.
-Отож, - сказав я та й зайшов до анжелкиної квартири.
Ще ми трохи посиділи. Я – біля телевізора, баби за соняхами та язиками. Анжелка вже й дітей пішла спати вкладати. Аж тут знову кузня на сходах запрацювала. Правда, вже без використання анжелкиних дверей. І знову мені Марина каже:
Вась, вийди побалакай, бо знову розходилося паделіно. Племяші, якщо й заснуть, то потім дружно удуються з переляку.
-Хоч і не хочу, але прийдеться, дістав він вже й мене.
Отож, виходжу за поріг, а там грюкіт: молотить у металеві двері довгоносик і сморід стоїть маревом поволі похитуючись: на панелі тільки–но зійшли паруючі жовті ріки. І поволеньки так жебонять униз по сходах. Тут відчув я себе якось незвично, мабуть розсердився. Й, думаю:
Зараз натовчу носом, як кота.
А трішки потім:
Не треба, він же мабуть сидів, а для них це смертельна образа. Навіщо ж чоловіка з-за його простої дитячої хвороби так ображати? Значить, просто з виховною метою дам у рило.
Підходжу ззаду, беру правицею за плече, розвертаю того жовтоводського іхтіандра у півоберта до себе, а лівицею до подовженої щелепи приміряюсь. І тим часом кажу:
Що ж це ти, енуре серед тут де пісяк, робиш? Де живеш там і паскудиш?
І лівицею його трісь у мордяку. Голова з рештою довгоносика відлітає убік і лускнувши об стіну та відстреливши вперед обидві ноги, разом падають на сідало. А картуз на голові – сидить, як влитий... Питаю:
Що, мудило, будеш паскудити?
-Я, от тобі як..., - він мені на те.
Прийшлося додати тією ж рукою і по тому ж місцю та з тим же результатом. От, тільки, всі ці дії, як відносно рівня моря, то вже відбувалися приблизно на один метр нижче. Знову питаю:
Будеш паскудити, курво пердолєнна?
-Я, от тобі..., - пролунало у відповідь знову.
Ну, а тоді беру його лівицею за комір сорочки з краваткою, а правицею за паска і одним ривком по дузі вижимаю на рівень мого обличчя й шпурляю заливною горловиною униз на сходи, що ведуть донизу. Картуз із головою і решта довгоносика з глухим звуком навсторчака стромляються у сходинки. Потім, на якусь мить завмирають, а далі сандалети з ногами перетягують і увесь він, скотившись в міжсходову площадку, непорушно завмирає. А картуз на голові так і не поворухнувся...
Оце, мабуть і є, те що кажуть: по сеньці шапка... Справжній головний убор точно за розміром. Без зав`язочок за підборіддя і не на клею до волосся, а так тримається, - подумалося мені.
І тут поверхом нижче якась бабця починає волати:
Ой, вбили-забили...
Я тихесенько заходжу назад до квартири і безгучно зачиняю двері.
-Ну, що там, посовістив - питає Марина.
-Нічого, все нормально.
-Ну й молодець. Я ж завжди казала, що ти у мене ого!
Тут приходить Анжелка й каже:
От добре, що оте мурло волохате недовго в двері грюкало, дітки швиденько поснули.
-Та, то Васько, до нього ще раз виходив, - моя їй на те.
-А. Ну, то посидьте без мене, а я Тихоновній із нижнього поверху синю лампу віднесу. Позичала Миколці вухо вигрівати та одразу віддати забула, а сьогодні зустріла її, а бабунька вже віталася зі мною, як кажуть, з деяким холодцем.
-Хто б, ото, зі мною холодцем вітався? Навіть якщо й без хрону, я б, ото й горя не знав, - кажу.
-Коротше, ви вже дорослі хлопчики і дівчатка, погуляйте трохи без мене, а я бігом віднесу ту лампу.
Нажаль слово вона дотримала, ми так і не встигли відчути себе досить дорослими, повернулася швидко. І майже з порога каже:
Спецвипуск свіжих новин: Тільки – но біля Тихоновної швидка забирала на ношах непритомного сусідського алковалика. Кажуть лікарі, що схоже на перелом ключиці. Ваську, ти не знаєш у чому справа?
-А що я? Виматюкав його, він вибачився та сказав, що більше не буде. І розійшлися. Може послизнувся на сходах? Там же мокро й слизько.
Ото, відповідаю я їй, а сам думаю:
Нічого собі... Невже влипли, шановний добродію Василь Терентійович?
-Да, як кажуть: не усяка вода підходить для відпускання нею хліба свого . Та, хоч і не гарно таке говорити, але катюзі – по заслузі.
-І підпис: твої друзі, - додаю.
Посиділи ми після цього ще трохи. Правда якось млявенько. Та воно й не дивно, бо у мене вже запрацював потаємний жим-жим. Тут Анжелка й каже:
Щось Васько сьогодні не у настрої і якийсь напружений. Мабуть пора вам у койку - розслабойку.
-Ну ти, блін, сестро, - моя їй на те.
-А що я такого сказала? Що натурально, те нормально. Коротше, йдіть вже і не кочевряжся тут, принцеса Трандот . На добраніч, дітки.
-На добраніч, тітко.
Та й пішли ми спатоньки до кроватоньки. Скажу відверто, що в потрібний момент, навіть не зважаючи на те, що жим-жим свічку тримав, не осоромив я волосисті ковили та типчаки землі рідної. Але, заснути таки не вдавалося довго. Моя, он, вже давно виводила вухогорлоносом лобзання лобзиків. І, аж геть вже зморилася від цього, сердешна, а я все думками понетрях гасав.
То все наука Сашка – корейця. Армійський кореш мій. Його прийомчики. Ще в „учебці” побраталися ми. Поклялися стояти одне за одного. Він мене до прибуття у місце проходження служби так надресирував своєму копняк-до, що після кількох товариських зустрічей з дідами нас вже ніхто й не чіпав. Де він тепер? Хтозна, чи не згинув десь ще під час дємбельської дороги додому, бо на жоден мій лист відповіді не було. А писав я зоп`ять разів. Да, таємниці Долі... Не їхати ж тепер в той Усурійський край...
З нещасним ханижкою спрацював я, мов той автомат, але, як кажуть, влупив з гранатомета у комара. Такого приземлення сторчака на голову ніяка шия не витримає, а за сіру речовину, я взагалі мовчу. Хоч, стосовно неї, то ще потрібно довести, що таке у нього там, хоч колись гніздилося... Да, а треба було, лишень, ще парочку ліхтарят на фізію приліпити й досить, але... Щось таке найшло, наче, як трохи не в собі перебував...
Мабуть завтра-позавтра почнеться розслідування випадку смерті, хоч і алкана, але теж громадянина неспроможної країни. Швидесенько на місце події й проживання потерпілого з`явиться міліція, почнуться допити. Відпитають всіх сусідів і нас у тому числі.
А чого ж Василю хорошому боятися? Мої баби знають, що я двічі виходив будити совість покійного, після чого грюкіт у двері зникав. Ну, то й що? Поговорили, я його умовив не дебоширити на сходах, він і послухався. Але потім, забув й знову загуркотів. І другого разу було так само. А, вже як повертався я до квартири, то бачив, що сусід починав спуск сходами униз. Коротше, якщо буду твердо притримуватися цієї версії, то ніхто нічого не доведе.
Тут, я одразу повеселішав, навіть подумалось, що от тепер вже можна спокійно спати. Але, все одно не спалось. Щось не давало. Ще якась собацюра з глибин голови уперто лізла на поверхню.
Жалько його, звичайно. Усе-таки ж людина, а не жук-бздюха який-небудь. Народився, як і інші дітки у мами з татком. Як малюсінький був теж мамину цицю любив і батькові руки. Як вже трохи підріс, тяг на долівку все, до чого довжини малих рученят вистачало...
Чим винен він, що народився у кишлі алканячому? – Нічим, не обираємо ми цього... Що нормального дитинства хлопака не мав, то це точно. Ріс пацан плеканий штовханами похмільними хряскими та зрошуваний мутними сльозами розчулі п`яної. Хтозна, чи був у нього потім у юності шанс вирватися з клоаки? –Може й був, якщо в армії служив. Але, якщо таке й було, то, усе-таки, завершення запою дємбєльського плавно перетекло у простий затяжний поточний, міцно оточений мурами рідними з пик спитих...
-Ах, ти, ж алігатор замісипіський , Вася по імені, з очима вологими, ранок вечора кофе какава, - мовив я собі і якось таки заснув. Та на ранок, як прокинувся, то моя сказала, що на морді моїй вночі гусеничний трактор розвертався. Та не просто так, а з перервою на обід і дозаправку. А Анжелка, що потрібно на ніч менше рідини пити і на ранок будь-яка ряха буде розміром з нормальне людське обличчя. Я у відповідь подякував на добрім слові і за палку турботу щодо моєї скромної персони. Далі баби мене відправили у магазин за свіжим хлібом.
Отож, йду я з пакетом, а мені назустріч з-за рогу будинку вискакує вечірня людина-снаряд у живому стані. І, майже у неушкодженому. Тільки очі з переніссям викохали навколо себе фіолетову доброякісну пухлину, в якій і сховалися від інших небезпек майже повністю.
Як я зрадів його появі серед живих.... Навіть руку простягнув, щоб привітатися. Він спочатку сахнувся назад усіма хребцями. Видно подумав, що зараз ще й добавочки уріжу. Але потім упевнився, що громи вже відгриміли, потиснув її й промовив:
Здрастуйте. Вибачте мені за вчорашнє. П`яний був, дурний. Самому бридко. Лікарі сказали, що мені сильно повезло бо нетверезий був. А, я подумав, що якби не дав банку вчора, то й у лікарню не попав би. Там же й поклявся, що починаю нове життя. Оце морда спухне, синька спливе і піду влаштовуватися на роботу електриком. Я ж працював у цеху. Мені обіцяв майстер, що як пити кину, то назад візьме. А зараз зберу речі і піду до хлопця з заводу, він з мамою живе, може пустить перекантуватися доки квартиру не знайду.
-Ну, що ж, я за тебе радий. І, як кажуть: у добру путь. Давай...
-Я, Сергій.
-Отож, давай, Серьожо. Бажаю тобі удачі.
Та ще раз потиснув йому руку вже на прощання.
Отак і закінчилася ця водевіль. Але це ще не все. Після того побували ми у Анжелки аж за кілька років. І, як почали згадувати минулий наш приїзд спитав я в неї за Серьоньку. Сказала, що він тут не з`являється зовсім. Бачила спільних знайомих, вони й розповіли, що у колишнього гемороя-коханця тепер сім`я з дитиною. Працює він на заводі.
Ну й добре, що добре, - сказав я.
Бачте, як воно вийшло. Одним махом двох зайців побивахом. Чолов`яга у нормальне життя із стакану зіскочив, а я цілу ніч і зопів дня просидів у шкурі вбивці. І, віриш, щось не тягне мене до неї знову.
Хоч і кажуть, що у житті, як на довгій ниві... Але, усе-таки маю надію, що таки мо` більше не доведеться?
(збірка "Історії Малої Історії", 2007).
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design