Циганська доля геологів – тільки роззнайомилися, прижилися – і знову дорога. Приїхали в нове село коли вже стемніло. Позаносили в хату ліжка, постіль, посуд, на швидкоруч повечеряли і полягали спати. Вранці батьки пішли на роботу, а двом синам, один – учень молодших класів, а другий – років так на три старший, загадали роботу.
Постійні переїзди навчили дрібні речі перевозити в ящиках від приладів та обладнання, схожих чи то на невеликі скрині, чи то на величезні валізи. Ввечері, коли розвантажували машину, ці ящики поскладали в галерею. Це такі не засклені веранди, характерні для козацьких сіл Слобожанщини. Вранці хлопцям доручили позносити вміст ящиків до хати.
Меншому через п’ять хвилин все набридло, і він почав потроху вередувати. В цей час у двір зайшов чорнявий замурзаний хлопчик в одних трусах:
- Драстуйте, а шо ви за одне?
При цьому хлопчина якось дивно вимовив «шо». Це ще не був звук «ш», але вже й не «с».
- Чому це одне, коли нас двоє? – буркнув з пересердя молодший.
- Я живу тут давно, бабу Ірину знаю, а вас раніше не бачив, - не знітився хлопчик. - Тому й питаю – шо ви таке?
Старший серйозно поставився до гостя, розмовляв з ним на рівних. Хлопець у відповідь в подальшому спілкувався тільки зі старшим із братів.
- Наші батьки геологи, ми будемо тут жити. А де ж ви давно живете і як вас величати?
- Я живу навпроти. Тільки не прямо навпроти, а трошки вбік. А звуть мене Вихтір.
- Хто ж це вас так величає?
- Бабуся, я з нею тут живу. А батьки поїхали на заробітки на Домбас.
- А чому це ви, Вітю, такий – коротка пауза – темний?
- Це в мене загавр! – гордовито відповів хлопець.
- Руки чомусь не засмаглі …
- Я тільки що у воді брьохався, то вони і побіліли.
- Ну що ж, радий познайомитися. Але вибачайте – нам треба далі робити.
Брати продовжили роботу, а хлопець заклав руки за спину і уважно спостерігав. Відкрили черговий ящик, підняли кришку, і в нижній частині показалися стосики книжок. У хлопця загорілися очі:
- Ого, це шо? Книзьки? Навіщо вам стільки книзьок?
- Читати.
- А я ще не вмію читати. Але цієї осені піду до школи та й навчуся. Може й мені бабуся буде купувати книзьки. Хоча мені більше хочеться, щоб купили лісапет. А у вас є лісапет?
- Оно лежить.
Щоб велосипед займав менше місця, його розібрали. Зняли колеса, крила, руль, багажник, педалі і все це прив’язали мотузками до середини рами. Хлопець, із запитанням в очах, подивився на залізо та на братів:
- А ви мене не наманюєте?
- Та ти що! Хіба можна? Це ми його так розібрали, щоб менше місця займав. Трошки обживемся, складемо – і буде як справжній.
- Ви, будь ласка, без мене не робіть. Я хочу подивитися, як це буде.
- Домовились!
Наступного дня зайшов знову. Умитий причесаний, в сорочечці і штанцях, в сандаликах із світлими шкарпетками:
- Ви будете сьогодні збирати велосипед?
- Будемо, але після обіду, десь ближче до вечора. А куди це ви зібралися такий нарядний?
- Не закудикуйте! Сьогодні ж неділя, в клубі кіно для дітей об одинадцятій! Ось бабуся дала десять копійок на квиток. – Хлопець розкрив кулачок і показав сріблясту монетку. – Але може й не піду.
- Іди Вітю, не бійся, встигнеш. Я ж сказав, що будемо складати велосипед ближче до вечора.
Хлопець нерішуче вийшов з двору і пішов до центру села. Невдовзі біжить назад.
- Що таке, загубив гроші?
- Та ні. Там таке кіно… Чаруються та чаруються, ні разу не шпрельнули! А тут – лісапет!
Хлопець пішов додому, переодягнувся і кілька разів прибігав запитати – коли ж будуть складати велосипед? Нарешті цей час настав. Старший брат відніс купу залізяччя під дерево, розв’язав мотузки, розклав на клейонці деталі. Поставив раму вертикально. Менший звично підхопив раму і став її підтримувати. Старший звернувся до сусіда:
- А ти чого стоїш! Думаєш на дурняка будеш дивитися? Іди тримай раму з іншого боку.
Хлопець кинувся виконувати завдання і засяяв від щастя як електрична лампочка. Коли прикрутили педалі, крила і колеса, велосипед перевернули. Нікельовані крила заблищали на сонці, та ще більше заблищали очі в сусіда:
- Так він у вас не дорослий! На такому і я б зміг їздити.
- А ти вмієш?
- Вмію, але тільки під раму. А що такі є – навіть не здогадувався.
Батьки Віктора кілька разів приїжджали в село. Влаштовували гучні п’янки, з односельчанами розмовляли зверхньо, через губу. А ось велосипеда синові так і не купили. Коли геологи в чергове переїжджали, тепер уже в місто, через яке проходила жвава всесоюзна траса, вирішили велосипед з собою не брати. Небезпечно. Подарували сусідові.
Коли завантажена речами машина виїхала з двору баби Ірини, за нею ув’язався Вітько на подарованому велосипеді. Він тримав руль одною рукою, а другою махав услід хлопцям, що сиділи в кузові машини. Брати бачили велосипедиста, і в їх душах буяли різні почуття. Їм було тривожно – як їх прийме місто, трошки жаль велосипеда і розпирала гордість за те, що подарували трошки щастя хлопцеві, чого не зробили його батьки.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design