Грубі томи довідників, в синіх палітурках робочі журнали, розсипом аркуші й складені в кілька разів мапи, багато мап: розсуваю столи, визбирую все паперове; набиваю тугими стосами в каркас з-під системного блока на підвіконні, згори кладу дошку, на неї ще стоси. Ламаю поличку, встромляю під папір так, аби поміж стосів лишився вільний клаптик вікна, наставляю туди автомат, є – чудова бійниця. Роззираюсь – що ще такого зламати, чим опорядити друге вікно: засклена шафа при вході надто велика, два столи теж непридатні, лишається тільки сміття – купа дрібного непотребу, і великі панелі пультів під стінами: пульти легкі й не так щоб закріплені, але кабелями ідуть глибоко в мур – не видереш, пробував.
Творча гарячка, типові симптоми: треба ще, треба більше матеріалу; виходжу у коридор, роззираюсь. Другий поверх уже поділили: по ліву сторону кімнати не ключові, вікнами дивляться в поле, звідти чекати хіба уламків при обстрілах; в кабінетах праворуч кожен собі застовпив вікно-друге, барикадуємо. Поруч з моїми двома, через простінок вікно, мимохіть посміхаюсь, обладнав собі Льоха, серйозно, це гріє – за Льохою значиться ПКМ, а це дорослий калібр плюс три короби, в сумі пів тищі патронів: в разі чого ця потуга буде у мене під боком.
Кімнати ліворуч – відчиняю одні за одними двері, в кожній – комбінації тих самих шаф і столів, і у кожній підлогою, від кутів до середини прибуває сміття – осінь речей – коли все ізблякло, втратило сенс, будь-яку вартість, перестало бути майном. Заважає, розсуваю ногами; в шафах визбирую що ще може придатись.. хлопок, гучний в скомпресованій тиші. Завмер, веду головою. Ні, видихаю – все окей, то двері, у коридорі: просто поверхом, окрім мене, хтось ходить іще: кімнати пусті, цілих вікон не те що б, віє протяг, і варто не причинити акуратно дверей, як за пару секунд будинком, не відрізниш, гупає так, наче поруч приходить снаряд.
Наростає сквапливий тупіт. Прочиняються двері, заглядає – впізнаю худе смагляве лице – старий знайомий: в котрійсь із кімнат цього ранку ми вже перетинались; роззирається, теж в активному пошуку. Тутешні всі, це вже я в курсі, з 95ки. Трапляються ще правосеки, але їм головне – бути одразу і скрізь, прийшли-пішли, довго ніде не сидять. По імені досі не знаю нікого. І не певен, що знатиму, мені й пару облич затримати в пам’яті та ще задача. А тут людину побачив, перекинувся словом, відвернувся і все – врізнобій, усіх відтінків тактичне вбрання, із плям складені кітелі – один кітель зник, другий зайшов – розгрузки, кітелі, каски, кітелі знову – кітелі, кітелі ще, чорні в’язані шапочки, і якісь ніби сонні, притрушені лиця, у всіх до одного, не відрізниш.
Ми інша справа, навіть після дороги, серед місцевих сяєм як нова копійка: щойно доправлені, ледь не глянсові – піксель на складах тільки з’явився, і ми тут такі, уніфіковані, в світло-зеленім, мабуть, що перші – однострій за останнім писком статуту, однаковісінькі каски, правильні, майже, «корсари»; в доважок, у декого, бонусним шиком на стегнах ребристі, утикані ВОГами бандольєри. Лиця під касками, минув всього день, як і в інших, притрушені.
Знову тихо, нас тут разом зо два десятки, і майже весь час стоїть тиша; поки коридором хтось знову не пробіжить, знов не гримнуть десь двері: нескінченна обідня перерва, проходжу лунким коридором, зачарований заклад – десь, за якоюсь з дверей тепліє вогник, чаїться життя – має тут бути і, рано чи пізно, скипить, розіллється. Поки цього вже задостатньо, аби зараз ніхто і нікуди не потикався. Ага, оці ось папери, згрібаю, мені знадобляться; тут, наче, все; перейшов у наступну кімнату
Зазираю до іншої шафи.. Отже, що відомо іще: головним тепер Саня, теж з 95-ї, жодного разу не офіцер, але саме він тут тримає зв’язок: через пошарпану рацію щось передає, щось вислуховує і, в разі чого.. так, тут вже я лазив – вкотре надибую кимось забуте посвідчення: синя обкладинка, невиразні печаті – Саня, в разі чого, просить підтримки вогнем; кеп, з половиною наших людей – босоніжок, жіночий, що він тут робить, і чому тільки один? – кеп наш лишився у першій будівлі; якось вже повелося, кожний раз так виходить, що офіцери в нас ніби і є, а ніби і зовсім немає. А, ось і другий, поклав босоніжок до пари, піднімаю своє.
Коридором вернувся до двох своїх вікон, склав на стіл весь папір, одразу знайшов нову заковику – одне вікно я вже обладнав, у другому скло, тільки зараз збагнув, досі ціле: проблема: скло явно тут зайве. Якийсь час тупо дивлюсь на шибки, тоді на свій калашмат, знов на вікно – ну хто стріляє крізь скло? Чи стріляють? Просто розбити? Встиг розпанахати пару поличок, але все одно не настільки ще в темі, аби з ходу ламати усе, що би просто отак.. Роззирнувся. Замахуюсь – сорі, вікно – дулом тикаю раз, сильніше; на диво якісний європакет. Знов ударяю, скло піддається, розходяться тріщини, але навіть розламане міцно тримається в рамі; перевів подих, все так неправильно – прислухався – так по-дурному і, головне, надто гучно! Ударив. Іще. Дуло в’язне в уламках. Висмикую автомат, від скла на компенсаторі й дулі бачу глибокі, аж білі порізи, і враз осягаю всю недолугість щойно набутого варварства – таке роблять прикладом, не вистачало ще дуло зігнути, з мене станеться – скло міцне й від незграбних ударів спочатку тільки пружинило. Знов роззираюсь; не бачив ніхто. Доводжу роботу прикладом і вперше шкодую що він у мене складний, і для певних задач залегкий, але вікно тепер чисте, скло майже все осипалось долі. І головне – знову прислухавсь – на шум ніхто не приходить, жодного звуку, за вікном теж сконденсована тиша.
Од вікна зробив пару кроків углиб, прикидую – чи не краще буде стріляти десь звідси, наприклад, вмикаю тактичний режим – з-понад столу; енергійно соваю стіл, приміряюсь, ступаю взад-уперед і зашпортуюсь у смітті під ногами – так не годиться; шукаю щось схоже на віник, починаю змітати; нагинаючись, раз по раз – сміюсь – гублю, як дитя, магазин, один і той самий: в розгрузці на броніку для магазинів три окремі кишеньки, і наднормовий четвертий ріжок – ну куди його – втулений в одне відділення з іншим, весь час витикається, падає на піл. Совка не знаходжу – немає совка, зламав огризок картонки, підгрібаю руками і швидко ріжусь об – ну не йоб твою воїн! – крихітну скалку з вікна. Кровить. Розігнувся; у шафі бачив слоїчок йоду. Перемотую палець, з кутка кімнати знову вдивляюсь у те, що видно там, за вікном: сірий кут ангара ліворуч, за ангаром алеї чи що – тополі, зелене ще щось: все аморфне, ні за шо оком чепитись; праворуч, без скла і без рам, поверхів в десять височіє будова; перед нею, ще ближче до нас будинок поменше, казали – мусарня.
Десь за спиною – гуп, знову гупнуло; ні, не двері. Ще – гуп-гуп; зачасто як для наших дверей. Завмер. Кожний раз, в дивний спосіб нагадує, прислухаюсь, падання крапель – кожен новий обстріл тепер, перші цятки, як початок раптової зливи, присідаю – наче все одразу усім зрозуміло, цяток більше, мережать – крап, сірий порох, і все одно не знаєш, втискаюсь у стіну, за що першим хапатись. З нижнього поверху долітає коротке –До бою!– Хвилі ударів вже розходяться стелею – починає гупати зовсім близько. Ноги скеровують рух раніше за думку, виносять у коридор; інші вже тут; на коліно падаю поруч із кимось, під броніком в такт до приходів підстрибує, не опускається серце, намацую запобіжник на автоматі – так, ліва рука вже в кишені, добув сигарети, пускаю пасемко диму, чекаєм, невідомо на що. Знову в кишеню – льодяник, і один для сусіди. Обгортки летять на підлогу. Знову курю, і знову, під нерівний пульс ударів у стіни. Попускає, потроху, схоже, атаки не буде, надто густо кладуть
І надто прицільно – ніхто не підійде. Зв’язок з кожним обстрілом геть псується. Сходимо вниз. На першому поверсі вже сутеніє, в своїм закапелку, у напівтемряві Саня пробує щось передати: безрезультатно, поміж вибухів приступи рваного хрипу: ні рація, ні мобілка не помічні. Хрип. Матюки. Завивання. Тиша, вертається так, наче саме вона тут завжди і була. Вночі вкутався в спальник, намацую ще раз: ліхтарик, за ним металеве ребро калаша. З-під броніка, завжди на мені, витягаю букрідер. Тьмяно блимнув екран. Шукаю читане тоніч, щось про гірське гранчасте повітря. Стін зараз не видно, вікон теж, в темряві вся сила ударів концентрується над головою. Гортаю вірші. Відволікаю себе Мандельштамом від нерівних, один за одним, поштовхів в стелю. Третій раз перечитую ту саму строфу. Перечитую знову, перечитую ще, перечитую поки окремі слова остаточно не гублять свій сенс
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design