Ось і прийшов час мені поближче познайомитись з мусульманським світом, який на цей раз уособила Туреччина.
А саме під час поїздки в незбагненну і благословенну Каппадокію я познайомилась з постулатами ісламського світу, взнала, що таке курбам – байран ( це коли третю частину баранів на Новий рік мусиш віддати бідним, ще одну третю – на церкву, а потім вже сам їсти, що залишилос
Тільки не в рамадан, тобто цілих тридцять днів такого місяця, бо тоді можна тільки вночі їсти. ( В нас теж дехто, хто любить вночі до холодильника навідатись, напевно, про рамадан згадує).
Оксана замріяно згадувала подробиці подорожі:
Гід в нас був азербайджанець Ілхам, і він весь час задавав загадки, і казав, хто відгадає – дасть приз. Так, як ніхто з нас ті загадки не розгадав, то публікую відповіді Ілхама, раптом ще хтось з ним поїде і отримає– таки подарунок:
Півмісяць в мусульман уособлює, що скоро він може обернутись в сонце, і всі стануть мусульманами. Священних тварин в них немає, але тільки кішці дозволено заходити в мечеть, так як вона колись захистила пророка Мухаммеда, коли той молився, вбивши змію біля його ніг.
Моляться вони так, зігнушись, щоб ніхто не заважав і не відволікав під час молитви, тому жінки моляться позаду чоловіків. Про вірмен туркам, як і азербайджанцям, краще не згадувати, там давня ворожнеча.
Гаремів зараз немає, туркені паранджу не носять, якщо побачиш когось – то біженці з Сирії. В Туреччині багато біженців, а також азербайджанців, ті з подібною мовою взагалі тут асимілювались.Всі поголовно мають відслужити в армії, інакше женитись не можна.
Ось таке простеньке знання, щоб не пропасти. Мова в турків дуже складна, не треба говорити слово “характер”, звертаючись до них, може, ще є якісь слова, що в них погано перекладаються, краще спілкуватись з ними поменше.
Всі знають, що в цій країні до дрібниць продумане обслуговування туристів, вони працюють дуже злагоджено, не так, як українці, тому в них все виходить.
Виявляється, кажуть, що в Каппадокії ще до християн, що рили печери в вулканічному туфі при часах Нерона, жило плем’я ліліпутів, саме від них залишились деякі печери, в них ходи, колодці і підземні тераси.
Дійсно, ландшафт всередині Турції якийсь космічний, ті гори з туфами тягнуться й тягнуться, пісок, нічого не росте, але турки на те й турки, щоб й на цьому заробити! Тільки там туристи викладають по 170 євро, щоб піднятись й помилуватись тими горами на повітряних кулях. А якщо тих куль багато, то решта туристів з тоншим кошельком приїжджають, щоб подивитись на це видовище – неземний пейзаж і тисячі різнокольорових повітряних куль зверху!
А ще з теперішньою модою на селфі красуні везуть з собою змінний гардероб, щоб в різному вбранні покрасуватись на панорамному фото, сама бачила.
Я хотіла побувати в підземному містечку Гереме, де християни в печерах виписували свої фрески різнокольоровими фарбами, дуже гарно церкви називались – яблучна церква, церква св.. Георгія і т.д. Таке освячене і намолене місце.
Ну і звичайно, Каппадокія – то добре, але хочеться на море, де живуть безкраї готелі біля суті життя кожного турка – синього моря. Море для турків – так як, для гуцулів Карпати, священне. Молоді приходять покупатись до нього після роботи, старші – посидіти, рибалки – половити рибу, екскурсоводи – знайти клієнтів. Найбільше мені запам’ятався старший турок, що прийшов до моря мовчки покурити кальян.
Бодрум – теж частина Туреччини, але частина грецька. Тобто тут раніше жили греки, в місті Гелікарнас, потім Олександр Македонський все те завоював, залишивши на цій землі навіки немало своїх воїнів, бо місто здаватись не хотіло.
Бодрум і тепер шанує грецькі обряди, тому що будиночки там білі з синіми віконницями, а будувати дозволено не більше 3 поверхів. Егейське море красиво впадає в лагуну, тому і хвиль там немає. Тільки яхти, кораблі та кораблики плавають спокійним морем.
Пляж піщано–гальковий, а навкруг біло–сині будиночки, що утопають в квітах червоно–бузкових та зелені та ласкаве море. Тут дуже теплі ночі, що створюють прохолоду після спекотного дня, тому по набережній весь час хочеться бути.
В Бодрумі дуже багато турецьких дискотек. На них можна сміло йти, то для туристів, все дуже пристойно, поліція слідкує за порядком. Туристи з готелю кожен має свій столик, їм подають по одному коктейлю, грає турецька музика, на сцені танцюють дівчата. Коктейльчики далі кожен купує сам, і танцює під світломузику та запальні турецькі шлягери. Осьтака–от світломузика.
Дуже обережно треба ставитись до східних мужчин, до дефілюють по узбережжю і запрошують на прогулянки та екскурсії. Якщо вже йдете на прогулянку – то тільки з турком з вашого готелю, весь час повторюючи, що прогулянка – то тільки прогулянка і що ні, ви не змінили свого рішення. Турок буде клястися в добропорядності, показувати фото своєї нареченої, але все одно на прогулянці вам треба буде весь час повторювати вищесказане. Пити що– небудь на такому дефіле я би не рекомендувала.
І ще там близько до Памуккале, з його травертиновими терасами, та залишками античного міста неподалік. Памуккале пересихає потрохи, на жаль, хоча зараз там стараються все відновити. Водичка в травертинах дуже тепла, і лікувальна.
Турецький чай, пахлава, солодощі, фрукти,плов..Гарний сервіс, турецька музика, танець живота, все включено, дуже дешеві екскурсії, хамам – ось неповний список, за яким туристи прилітають сюди знову і знову.
Салям Алейкум! – кажеш ти на порозі харчевні. – Алейкум салям! – відповідають натомість. Російською тут володіють, і Україну знають – Шевченко, Клічко. Як же добре тут відпочити, серед теплого моря, та м’якого клімату. І летіти недовго. Хто ще сумнівався – пакуйте валізи.
…Оксана сиділа біля компа і дописувала оповідання. В ньому вона ще відпочивала в Туреччині.
Надворі мрячив дощ, з різних комунікацій віщали про неминучу вірусну катастрофу, море зараз було тільки в кліпі, який я безперервно прокручувала, бо це на разі був єдиний позитив. Набридлі вибори, різномасті політики зі слайдів пропонували себе довірливій публіці. Дивно було бачити одночасно скільки патріотів, які б’ючи себе в груди, завіряли виборця, що вони останню сорочку знімуть з себе для його добра…
А Оксану тягнуло в тепле середземне море, вона би там і залишилась, подалі від вірусів, виборів і ненависної роботи, посеред турецької музики та релаксу теплих хвиль.
̶ Що зволите, моя повелителько? – почула раптом дівчина старече шамрання. –О диво!– На дивані, звісивши ноги, сидів сивобородий старець– ліліпут, з остроконечним ковпаком на голові, як в древнього зореписця з Бухари.
̶ Мамо, я сплю! – вражено промовила дівчина і раптом опинилась на березі моря, в тому самому готелі Bora – Bora, що відвідувала напередодні, тільки дув прохолодний вітер, бо був кінець сезону і турецькі мачо у вигляді офіціантів збирали по пляжу парасольки від сонця.
̶ Е ні, я тут вже й залишувся – скрикнула Оксана і побігла в свій попередній номер. В ньому якраз прибирала мулатка. Оксана пробігла повз і плюхнулась на своє ліжко. Як не дивно, мулатка її не зауважила. Мало того, дівчина непоміченою пробралась в ресторан, що теж вже згортався, але було ще вдосталь їди.
̶ Не будіть мене! – викрикнула Оксана, розімлівши від морського повітря і щастя.
̶ Я залишаюсь тут!
Надворі падав дощ, інтернет–видання віщали про коронавірусний апокаліпсис.
Тут лив холодний осінній дощ, грав саксофон в ютубі, а Оксана була на морі. Хоча би ненадовго.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design