Горить-палає нове вогнище! Горить ясно і не гасне, переливається-міниться барвами: від насиченого жовтого, мов жовток яйця, через жовтогарячий, мов червонне золото, аж до яскраво-шарлахового, мов сама кров. Язики полум´я вибухають і розквітають зіркою-квіттям - нічним огненним квіттям святоянської чарівної папороті.. Я торопію: осердя квітки нагадує живе людське серце! І воно пульсує і вивергає гейзери гарячої, мов кров, лави й розбризкує її по довкіллю! І та лава-кров шкварчить, закипає бульбашками і всотується у білий пісок.. Червоне по білому.. Лякаюся і припиняю ходу. На свій подив зауважую, що мій супутник мене вже не підганяє, а теж зупиняється разом зі мною. Поволі обертає своє обличчя до мене, міцно стискає мою руку в своїй ніби на знак впевненості і мовить:
- Справді готова до правди? Тепер не можна поспішати. Ти повинна добре розміркувати, чи варто тобі її знати. - його очі сяють синім вогнем далеких небесних зір. - Бачу, що ти ще вагаєшся.
- Так. І дуже боюся. Але я це мушу зробити! - відповідаю, бо його очі мене заспокоюють, хоч і пломенять, як льодяні віяла комет. - Так, я хочу знати правду. Я готова! - вимовляю впевнено і враз відчуваю, як стиск його руки слабшає, тепер тримає мене ледь-ледь - видко, пришкварена наша кров знов почала хлюпотіти і наші руки поволі відлипають. Та я не хочу, аби вони роз´єдналися - і сама стискаю його руку якнайміцніше. - Не відпускай мене, чуєш? - шепочу, не взмозі відвести погляд від його ясних, заморожуючих очей.
На обличчі мого незвичайного провідника проковзує ледь помітна усмішка і лише тепер я переконуюся, що він мені вірить.
- Так, ти справді готова! - видихує і цієї ж миті мій вишитий пояс з огненними сваргами-спіралями висмикується з мого стану і блискавично обвивається, мов змій, довкола наших рук, що тримаються, і обмотує їх так, як перев´язуються руки наречених, що стоять перед вівтарем.
- Що це має означати? - не можу перестати дивуватися.
- Ходімо! - наказує мій дивний провідник-прадавній вікінг.
І ми рушаємо назустріч кривавому осердю розквітлого вогню..
----------------------------
..Спалахи - руді, золоті.. І знову тепла, сяйлива плазма, переткана синіми блискавицями - я пливу крізь неї і мене огортає дедалі ясніше сяєво - біле й червоне водночас - не можу розрізнити, чи то біле на червоному, чи навпаки.. Мимоволі міцно замружуюся - очі не в силі витримати цей блиск, що осліплює.. Через шпаринку моїх вій просочується золотаве світло, з-під повік, чую, котяться сльози і якесь дивне тепло зігріває моє мокре обличчя..
Поволі розплющую очі*.. Переді мною - величезна багряна куля, що визирає з-під фіолетової хмари. Ця вогненна куля воцарилася на піку найвищої гори, що, мов дивовижна піраміда, височіє з-посеред інших гір, покритих всуціль снігом - здається, що куля зостане там незрушною на віки-віків - і я бачу, що то з неї, з прадавньої богині Соль*, випромінюється те ніжне тепло, що зігріває моє змерзле обличчя і не дає заскляніти сльозам..
Я поволі роззираюся довкіл - повсюди сніг, гори, які простягаютсья аж за небокрай, і знову сніг - глибокий, непрохідний - в долині білий і в тіні аж посинілий, а на схилах та вершечках - золото-червоний, мов розквітлий мак.. Я стою на кам´яному виступі високої скелястої кручі, а піді мною - темно-синя безодня фйорду..
- О, богине Соль, Сунно моя, не заходи, не заходи ще! - раптом чую поруч себе схвильований голос. Налякано обертаюся і збоку зауважую худорляву постать жінки у довгому, темному чернечому вбранні. Як вона тут опинилася? Чи вже тут стояла раніше, ще до моєї появи? З німим подивом придивляюся до жінки уважніше: вона мружиться під яскравим промінням сідаючого сонця, по борозні її зморшок зісковзують сльозини.
- Ще посвіти моїм любим та найріднішим на дорогу, на їхню далеку путь-плавання! - продовжує жінка, зовсім не зважаючи на мене. - Як же вони там, на тій чужині, у тій Ґардаріці? Як же він, мій коханий? Як же моя рідна кровинка - мій син? - хапається скрушно рукою за серце. - Чи живі, чи здорові? Зачекай, зачекай ще, рідна Сунно, ще не ховайся за цю мертву гору! Нині, в день зимового Сонцевороту, у свято Йоль, я знаю, що стрічаєш свою Смерть, та все ж народишся знову - як наш Христос! І я благаю тебе о, Соль, Сунно моя золота, велика наша мати, світи, світи ще хоч трохи - не вмирай! Світи по всіх світах, по всіх закутках - усюди, де б вони не були, куди б вони не йшли - на кожну стежиноньку, на кожну доріженьку! Світи-освітляй кожну річеньку, кожне море глибокеє, по яких мчить-пливе їхня лодія! Завжди показуй їм вірний шлях, супроводжуй їх, опікуй, охороняй! - жінка простягає руки до сонця - до вічно молодої й заодно старої, повсякчас вмираючої і знову народжуваної предковічної богині Соль.
І я дивлюся-вдивляюся у цю нещасну, згорьовану жінку і теж задаюся питанням: коли ж вона востаннє молилася просто неба? Тоді, коли ще вірила в Соль та в інших древніх могутніх богів? Вже, мабуть, і не пригадує, коли це все було.. Адже решту свого життя вона промолилася під кам´яним склепінням - і все лише до одного бога - отого нового, триєдиного. І молилася, і вірно й ревно служила йому, навертаючи у лоно святої Церкви заблукалих овечок - таких же дівчат і молодих жінок, як і вона колись була. Та чи справді та нова віра і повсякчасна служба, з-за котрої назавше зреклася своєї любови, свого щастя, своєї найдорожчої родини, замінила їй те все? І ось вона знову так, як і колись, коли була ще поганинкою, молить-благає Сунну-Сонце, аби дала їй хоча би якусь вісточку про тих, яких наостанок бачила вже й не пам´ятає скільки літ тому..
Волосся жінки, яке вона від певного дня і все своє позостале життя ретельно приховувала від будь якого людського ока, навіть від ока сонця - вже суцільна сивина - біла-біла, як той же сніг довкіл - ллється розпущеними срібними пасмами по чернечій ризі. Біля ніг - скинута намітка абатиси монастиря. Монастиря, зведенего майже півстоліття тому в далекій Данії. І ось тепер вона стоїть над долиною фйорду, на березі якого колись було її рідне село. З того села тепер - лише обгорілі рештки та пам´ять. Пам´ять, що досі пропалює серце.
- Я вірю.. Я вірю.. - шепоче черниця гаряче і змахує зі старечої щоки сльозу. - Та хіба я справді вірю? І у кого я все своє нікчемне життя вірю?! У Білого Христа, Бога милосердя, Бога знедолених? Чи у старих богів мого колишнього люду і моїх пращурів? Богів, у яких вірив мій любий і які завше стояли на сторожі наших відчайдушних, хоробрих воїнів-героїв? Я вірю?! Як би не так! - її плач переходить у гіркий сміх. - Я навіть не маловірна! Бо насправді я взагалі не вірю - нікому й нічому! Правду тоді мовив святий отець про мене, коли навертав нас, темних поган, на нову віру і вів нас до Світла Божого! І ось тепер я - абатиса, духовна матір своїх сестер во Христі - лише тепер визнаю, що я не вірю! Не вірю! Не вірю! Боже мій! Сунно моя! Не вір тому, не слухай того, про що я щойно тебе просила! Бо немає мені, грішній і проклятій, жодного прощення!
Цієї миті бачу, точніше відчуваю, як світ в очах жінки блякне. Вона глядить під ноги - а там лисніє, мов щойно нагострене вістря сокири бога Тора, прірва фйорду. Сонце ось уже лише тоненькою скибочкою визирає з-поза льодового шпичака гори, наостанок розбризкуючи по небу руді волосини променів. За мить настане темрява - така, що вже й Валькіри не осміляться виїхати з небесної Вальгалли на своїх вогнистих, сяйногривих конях по загиблих воїнів*.. Бо довоювали вже, соколи. Вже давно в цьому вщент спаленому краю ніхто ні з ким не воював і не летів відчайдушно на крилах відваги назустріч героїчній смерті.. Дивлячися отак зверху на фйорд, на його моторошну, захопливу безодню, я чомусь знаю, що зараз переживає стара абатиса: незмірна глибочінь під кам´яним виступом, на якому вона стоїть, починає її сильно притягувати..
-----------------------------------
Біло, так біло довкола - сніг чи туман? Таки туман чи, точніше, хмари. Я лечу крізь них, а хмарини розступаються - легко й невагомо - бо ж таки водяна пара, як не як - і я бачу, як десь внизу проблискують сині жили фйордів, що глибоко вгризаються у засніжену скелясту твердь вздовж всього стародавнього Північного Шляху*. Побіжно ще ловлю поглядом диск сонця, який вже низько над обрієм і який ще яскраво освітлює долівку перед тим, як вона остаточно зануриться у синій сон довгої зимової ночі.. Прямі, як стріли, призахідні промені пронизують прожекторами згусле морозне повітря і стеляться по темніючій зі сходу замерзлій скандинавській неозорості. І мені туди ж, куди вказує останній промінь - спочатку на Схід, а потому на Південь..
(далі буде)
----------------------------------------
Примітки:
Поволі розплющую очі* - відноситься до глави 6 (Сон п´ятий) і до глави 13 (Сон останній), Частини ІІІ. Вниз до джерел - зорі під гладінню.
Богиня Соль* - у давніх ґерманців (і скандинавів) богиня Сонця, вона ще могла мати ім´я Сунна;
Валькіри не осміляться виїхати з небесої Вальгалли на своїх вогнистих, золотогривих конях по загиблих воїнів* - мається на увазі Північне сяйво, котре найінтесивніше можна спостерігати у листопаді та початку грудня чи то у лютому-березні.
Північного Шляху* - історична назва західного узбережжя Норвегії, вздовж якої мореплавці торували торгові шляхи на крайню Північ.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design