В нас є звичаї свої, неписані закони,
по них пізнає українця вся земля…
Щорічна поїздка Олени до Львова – це завжди відкриття та багато світлин, які протягом року нагадують про побачене, повертають до щасливих хвилин життя.
З чергової мандрівки до міста Лева в червні 2018 року жінка привезла особливу світлину – про виставку Олесі Казнох «Орна земля» в галереї сучасного мистецтва «Зелена канапа». На фотокартці автопортрет молодої мисткині, який дивовижно схожий на оригінал. Він створений з понад десяти орнаментів стародавньої української вишивки. Портрет є кульмінацією виставки та нібито підбиває підсумок під тим, що ви побачили раніше: українські природні мотиви на картинах олійними фарбами у поєднанні зі стародавніми вишивками та мережками. Мережка – це одна з найдавніших, найцікавіших технік виконання вишивки. Ажурна й витончена вона виглядає дуже вишукано і нагадує мереживо.
На виставці художниці були представлені 20 полотен, на яких зображена українська земля. Незвичайність та креативність кожної картини у гармонійності того, що створено за допомогою пензеля маслом та доповнено за допомогою ниток. Ось, наприклад, зелене й чорне орне поле, а на обрії – білі від квітів дерева з унікальної білої вишивки. На сусідньому полотні жовтий лан зі стежками, що утворені національним українським вишитим орнаментом. Дуже вдало поєднається зображення поверхні води та живописного берега з клаптиком стародавньої вишивки з ромбами. Саме ромбічні знаки – це символ родючої Землі-матері, щедро засіяної, зігрітої Сонцем, щоб буяло життя наше.
Вишивання – самобутній скарб українського народу. З глибини минувшини дійшли в орнаментах українських вишивок символи землі та сонця, що в поєднанні з водою складають життєдайну трійцю. Священний орнамент – запорука добра й життя. Важливо зазначити, що візерунки змінюються в українській вишивці, залежно від місцевості та кожен має своє значення, наче татуювання у народів Далекого Сходу. Справжня українська вишивка, немов жива: заспокоює, підіймає настрій, спонукає зробити, щось схоже на те, що очі побачили.
Намальовані на полотнах Олесі Казнох скеля, поле, річка поруч з елементом відреставрованого українського орнаменту поєднуються у єдине ціле. Глядач мимоволі дивується: «Як же я не помічав це раніше!» Музика у залі гармонійно доповнює те, що бачиш на картинах.
Свій автопортрет Олеся Казнох створювала довгих три місяці, починаючи з 25 грудня – Різдва Хрестового. Окремі елементи вишивок підбиралися клаптик за клаптиком, за кольорами, створюючи витвір мистецтва. Олена сфотографувалася у вишиванці, сидячі на зеленій канапі поруч з автопортретом майстрині, твори якої викликали у неї багато приємних почуттів. Це була гордість за талановиту молодь, яка зберігає та доповнює українські види мистецтв, а також віра в рідну країну, яка несе свою самобутню культуру по всьому світу.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design