Прибіг до табору археологічної експедиції я близько одинадцятої. Хоч час і наближався до обіду, але я помітив, що ніхто й не збирається перериватися. Лише чув здалеку, як один хлопчак, років тринадцяти – це наш сільський відмінник – Олексій – весь час скиглив:
- Боже, як же я хочу їсти. Є ж правило таке: «Війна війною, а обід за розкладом». Тож і я кажу: «Знахідки знахідками, а обід…»
Знахідки???
Знахідки?!!
Знахідки!!!
Невже вони й справді щось знайшли?
Біжу як можна швидше. Зашпортуюся за камінець, перелітаю через окоп і падаю прямо в яму, де порпаються археологи. Мій ніс зупинився саме коло ноги Сергія Дмитровича. Той заклопотано глянув на мене, щось фиркнув й повернувся до своєї роботи.
От тепер я побачив, чому ніхто не збирався на обідню трапезу.
Просто переді мною два десятки помічників допомагали Сергію Дмитровичу відкопувати якусь знахідку. Якщо говорити конкретніше, знахідка набувала обрисів якогось приміщення.
- Бачиш, Саш, – мовив першим Сергій Дмитрович, навіть не повертаючись до мене, – правий ти був стосовно жертовника. Наскільки я розумію, те, що ми копаємо зараз – капище, що приведе нас до вівтаря.
- Клас! – вирвалося у мене. – А що це???
- Це місце, де давні слов’яни приносили жертви своїм Богам. Там часто знаходять і статуї самих Богів.
- А можна… – хотів був запитати я, але археолог перебив:
- Домовленість! Пам’ятай про неї!
- А хоч…
- А це можна!
Я зрозумів: дивитися можна, чіпати руками – зась. Так і зробив. Цілий день спостерігав за возаниною біля Сергія Дмитровича: хтось бігає з олівцем і метрівкою, хтось зі щіточками у руках, хтось з лопатами. Одним словом, творчий процес.
Обід все-таки був. Щоправда, після п’ятнадцятої години. Навіть я зголоднів.
- Йди до нас, археологе! – звернувся до мене Сергій Дмитрович. – Перекусиш маленько. Нам вистачить, ми не жадібні!
Його підтримали й хлопці, й дівчата. Вони всі такі дружні. Справжня команда! Аж задирки беруть, що у мене такої немає! Якби мені хоч би п’ятірку таких хлопчаків і дівчат, то ми б ураз вирішили б усі конфлікти у Всесвіті. А то, що я сам вчиню?!! Звичайно ж, у Комітеті з вирішення конфліктних ситуацій у Всесвіті є безліч агентів, але вони безпомічні. Лише два-три конфлікти за квартал – це, знаєте, зовсім паршиво. Тоді, коли я встигаю вирішити таку кількість конфліктів за день. Іноді, звичайно, бувають моменти, що не все вдається й затримка відбувається лише на два-три дні. А так, то я найкращий у своєму роді. Це без зайвої скромності!
Так, команда мені б не завадила.
А ще, що найцікавіше, сьогодні мій ніс побував на жертовнику. Уявляєте??? Я прочесав носом історичну знахідку. Кл-а-а-с!!!
* * *
БОГИ ДИВЛЯТЬСЯ НА МЕНЕ!
Обідали всі швидко. Перекидалися зрідка фразами. В основному це були слова захоплення тим, що нарешті докопалися до чогось важливого. Адже археологічні розкопки тут ведуться уже третій тиждень, а це лише перша знахідка.
За обідом я познайомився з Оленкою.
- Я – Олена! А тебе як звуть? – запитала вона.
- Сашко… – випалив я. Вперше за своє життя так хвилювався. А потрібно було сказати лише своє ім’я. Хотів відповісти: «Мене звати – Бонд… Джеймс Бонд!!!» А вийшло мляве: «Сашко».
- Я з Києва! У вас тут класно.
- Ага… – язик, наче чужий, відмовлявся чітко вимовляти слова. Лише щось незрозуміло белькотав. А все тому, що ця дівчина мені дуже сподобалася. Їй тринадцять років. Мені стільки ж стукне через тиждень. Тож ми ровесники.
- А ти сам звідси? – питає таким солодким голосом, як оті медові вишні. Ні… Як вареники з медовими вишнями.
- Я до бабусі приїхав. З Києва. У мене відпустка.
- Що? – здивувалася Оленка. – Яка відпустка? Ти що, працюєш?
Тьху! Ледь не проговорився. Отак всі жінки випитують важливі секретні дані. Але спецагенти мого ґатунку завжди викручуються з подібних ситуацій.
- Та, ні. Що ти… Маю на увазі – канікули. Вони як відпустка для робітника.
- А-а-а…
Я полегшено зітхнув.
Потім пролунав голос Сергія Дмитровича:
- Відкладаємо зменшені копії лопат й беремося за оригінали.
Я спочатку недотумкав, про що йде мова, але сміявся разом з усіма. Мабуть, якийсь жарт. Виявилося, ні! У перекладі на археологічну мову, наказ звучав так: «Кидайте ложки і беріться за лопати! На вас чекає історія!» Ну, щось типу цього.
Всі зірвалися. Побіг і я.
Копали до самого вечора. Без відпочинку. Сил додавало лише те, що територія розкопок все більше й більше вимальовувалася на стародавнє місце поклоніння богам.
- Дивіться, – вигукнув сільський відмінник, Олексій, – це ж якась статуя.
- І справді! – підтримала його Оленка.
Я прикипів поглядом до того, що Олексій назвав «якась статуя» і був ошелешений. Прямо мені у вічі холодно дивилася чиясь кам’яна голова.
Чую хтось шепоче мені на вухо:
- Та це ж кумир Світовида! – і це сказав мій песик Гігант. От розумник.
Я ж повторив його слова вголос, направляючи їх до вух Сергія Дмитровича, проте не розуміючи їх значення:
- Та це ж Світовид!
Помітив, як всі кинули на мене здивований погляд.
- А ти молодець! – підхвалив мене головний археолог і схвально кивнув головою. – І справді – він!
Копали ще близько трьох годин, доки не стало зовсім темно. Відкопали ще декілька кам’яних статуй – бога грому і блискавки Перуна, бога сонця Дажбога та бога вітрів Стрибога. Їхні кам’яні очі дивилися на мене. Ставало дедалі моторошніше. На лобі з’явився холодний піт. Щось було живе у цих величезних шматках каміння. І це живе мене лякало до білої млості.
* * *
ДІД ВАРНАВА У ГОЛОВНІЙ РОЛІ
Так сталося, що моя бабця запізнювалася. Хоча на неї це зовсім не схоже. Позаздрити її пунктуальності могли навіть найпедантичніші німці. Напевне щось сталося серйозне і це мене неабияк хвилювало. Ще й Сергій Дмитрович підливав до мого душевного вогнища неспокою високоякісного європейського бензину:
- Ну що там, артисте, буде сьогодні вистава? Чи ти, може, злякався? – каже він мені так, ніби насміхаючись. І вистачає йому сміливості таке питати у спецагента?!! Це ж те саме, що спитати у Джеймса Бонда, чи він бодай не втомився стріляти та підривати все навколо протягом двадцяти трьох серій…
- Що ви, Сергію Дмитровичу, – кажу я з вишуканою стриманістю англійських агентів розвідки, – моє слово – кремінь.
- Що ж, тоді запалюй! – посміхнувся головний археолог, підмигнув мені й подався до решти.
Я ж неспокійно поглядав у напрямку села, виглядаючи бабцю Муську з дідом Варнавою. Невже вони мене підведуть?
Відверто між нами кажучи – я вже почав був задумуватися над тим, щоб тихенько полишити це місце й не слухати насмішок археологічної компанії. Однак, я ж спецагент, тим паче, моя спеціалізація – вирішувати конфліктні, часом непередбачувані, ситуації. Сьогодні була саме одна з них.
Але, мабуть, я марно хвилювався, оскільки через декілька хвилин помітив, як із села польовою дорогою мчався мотоцикл. Щоправда, бачив я лише фару в далині, але прекрасно розумів, що то дід Варнава газує на своєму «Харлею» (так він називав свого важкого мотоцикла часів Другої світової війни).
Фара ставала все ближчою, ніби ангел, що спускається з небес на землю й має ось-ось здійснити мою мрію. Коли я зміг розгледіти всіх, хто їхав на мотоциклі, моя щелепа мимоволі відвисла…
Кермувала радянським чудом мото-автопрому моя бабця Муська, яка вдруге за своє життя сіла на мотоцикл. Вперше вона в’їхала у ворота свого будинку, вихваляючись перед моїм майбутнім дідом, як вона навчилася їздити на моторолері.
Позаду бабці, міцно обійнявши її, сиділа-трусилася Настя Петренко. Ні діда Варнави, ні Івана Петренка я не бачив. Все! Зірвалася моя вистава. Потрібно було просто заспівати якусь пісню, або продекламувати вірша, або ж зачитати монолог і діло в шляпі. Ні, я ж вирішив, що мені під силу організувати виставу.
Моя бабця виглядала дуже кумедно. Крім того, що злазила вона із «бойового коня» діда Варнави мало не півгодини, то ще й ледь не скинула із заднього сидіння прикипівшу бабу Настю.
На голові у бабці Муськи компактно розмістився шолом – приблизно ровесник діда Варнави, який був би гарним місцем для гнізда якогось птаха. Екстравагантний образ доповнювали елегантні окуляри «аля стрикоза». Коли бабця їх зняла, то навіть в напівмороку я помітив, що її обличчя чорне від куряви, а місце під окулярами залишилося яскраво білим.
- Де ви так довго були? – не знайшов я ліпшого питання для початку розмови.
- Трішки затрималися… - якось невпевнено мовила бабця й кивнула на мотоцикл.
- Що, - питаю, - мотоцикл зламався?
- Майже, - відповідає вона й цієї миті я чую голос діда Варнави, який завів приспів відомої пісні «Я свободєн».
Все відбувалося миттєво. З коляски спочатку виглянула голова діда Варнави з наспівом, а потім й писок Івана Петренка, котрий не потрапляв у ноти, проте намагався підтримати філософсько-романтичний настрій приятеля-пенсіонера.
Обидва вилізли з коляски й ледве трималися на ногах. Обіпершись один на одного, вони продовжували співати:
«І в дорогу далеку, ти мене на зорі проводжала…»
…«Давай, баби, давай»…
…«Ой, у вишневому садку»…
Навіть встигли згадати репертуар групи «Руки вверх», заспівавши: «Забірай мєня скорєй, увозі за сто морєй…»
Бабця Муська і так проявила чудеса витримки, однак тут зірвалася на славу:
- Та закрийся вже, романтик радикулітний. Почекай ще трохи, як пісок почне сипатися, не тільки за сто – за тисячу морів повезуть, аби поповнювати пляжні запаси.
- Мусько, - намагався скласти до купи слова дід Варнава, - ти цей… пригальмуй…а то…
- Шо? – завелася ще більше Мусія Петрівна.
- А ти не шокай командиру 115 мотострілкового батальйона Південно-Західного фронту капітану Суховію Варнаві Петровичу…
- Ого-го, як ми на пишного фазана стали схожими! – продовжувала сварку бабця. – Де ти встиг набратися саме перед виставою?
- Я… Ми… - дід Варнава обійняв Івана Петренка й додав: - Репетирували…
- Все ясно! – змахнула рукою Настя Петренко, нарешті злізши з «Харлея». Потім грізно насупилася й, схопивши свого судженого за комір, потягла до бабці Муськи.
- Зараз грим накладемо – з Іваном буде все нормально, у нього слів все-одно немає, - намагалася хоч якось «розрулити» ситуацію бабця Мусія. – А яка різниця п’яний чи тверезий чорт…
- А з цим що робити? – тицьнула пальцем на Варнаву баба Настя. – Він же не фотогігієнічний…
- В якому смислі? – насупився дід Варнава. – Я мився вчора. З гігієною у мене порядок з армії. Я – командир…
- …115 мотострілкового батальйона… - промимрила бабця Муська. – Знаємо ми цю казочку напам’ять. Настя каже, шо ти не підходиш під виступ.
- Це ж чому? Я ж репетирував…
Я взявся за голову. Гарно ж дід Варнава нарепетирував, що весь із сил вибився. Тут чую за спиною голос зі знайомою ноткою іронії:
- Оце і є ця вистава, яку ти обіцяв нам сьогодні, Сашку? – Сергій Дмитрович ніби й не зловтішався, однак вогник в очах горів. Чи-то бажав провчити мене? Нічого йому не вдасться, тому що я – спецагент, а спецагенти без бою не здаються.
- Ні, - видав я, тримаючи себе упевненіше, аніж Супермен перед Лексом Лютером. – Це лише розминка.
- Тоді ходімо до всіх, - приязно мовив Сергій Дмитрович й припросив нас до багаття, навколо якого всілися всі члени експедиції. Пристосувалися тут і ми.
Вечір обіцяв бути веселим і, що найголовніше, незабутнім.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design