Скажу вам правду, археологічні розкопки – це просто вищий пілотаж. Пам’ятаю, дивився колись фільм про археологів, уявляєте, вони можуть працювати і вдень при температурі повітря в 40 градусів вище нуля, і вночі, коли навіть не видно, що копаєш… Хоча, стосовно останнього, я, можливо, й переборщив, але нам, спецагентам, можна.
Бабця мені розповіла, що коло села ведуться розкопки якогось древнього поселення, чи що… Одним словом, історія. А там, де історія, там таємниці, а де таємниці – там пригоди, а де пригоди – там я – Сашко Підітриногу. Тому все було вирішено одразу – я стану археологом. Ну, в сенсі, на місяць-другий. Хоча, хто зна, може й на все життя.
Бабця Муська давно мені торочила, що ще мій прадід був визначним археологом, однак його імені я в історичних підручниках не вбачав. Проте бабця уточнила, що був він відомим серед так званих «чорних археологів» – себто, серед тих, хто не має офіційного дозволу на проведення досліджень. Але твердила, що в мені тече кров археолога.
Побачимо, чия в мені кров.
Потрапив на розкопки я вже наступного дня після приїзду. О-г-г-о, яка тут сила-силенна людей. Один… Два, три, чотири… Десять, одинадцять, дванадцять… Двадцять три, двадцять чотири.
Двадцять чотири археологи. Хоча, ні. Археолог тут один, його видно за верству. Він знаходиться в центрі викопаної ями, бігає з лінійкою, щось вимірює, водночас замальовуючи все на папері. Це чоловік років тридцяти. Я його знаю – це наш вчитель історії. Сергій Дмитрович прибув до нашого села два роки тому. З того часу почав займатися археологічними дослідженнями й ось бачите, щось таки знайшов. Гадаю, стосовно поселення, то бабця перегнула палку, але якийсь побитий горщик зі сріблом знайдуть.
- Добридень, Сергію Дмитровичу! – вітаюся я з місцевим археологом.
- Здоров був, Саш! – посміхнувся той. Він мене майже й не знає, а так відкрито розмовляє. Ще й ім’я моє пам’ятає.
- А що це ви тут копаєте? – цікавлюся я, водночас зиркаючи навсібіч, аби розгледіти всіх членів археологічної експедиції.
Бачу, Сергій Дмитрович посміхнувся й полишив свою біганину.
- А ти нікому не промовишся??? – питає мене. Мене!!! Агента Комітету з вирішення конфліктних ситуацій у Всесвіті. Та я – могила. Жодного звуку не вилетить із мого рота! Мій язик ніколи не ворухнеться, якщо на кону життя. Що ж, розумію, що пафосно, але правда.
- Обіцяю! – твердо кажу, аби скласти враження серйозної людини.
- Та от, Сашко, знайшли ми динозавра й хочемо відкопати! – мовив історик-археолог й посміхнувся. Бачу, що дівчата із експедиції теж почали реготати. Вирішили потішитися з мене. Нічого не вийде!
- Сергію Дмитровичу, а можна мені з Вами покопати? – чемно питаю я.
- Кого, динозаврів? – жартує археолог.
- Ні! Слов’янське поселення. Наскільки я розумію, саме на цьому місці повинен бути жертовник. Чи не так???
Археолог став серйозним. Поставив я його на місце. Проте, якщо сказати відверто, всю цю інформацію мені протороторив мій Гігант. Я ж казав, що це чотиринога енциклопедія знань. Додам, що він має ще й унікальний зір. Його очі бачать крізь стіни й землю.
- Звідки ти знаєш про це? – здивувався Сергій Дмитрович.
- Я знаю про археологію все! – гордовито мовив я, задерши носа. Надалі запитав: – То візьмете до себе???
- Якщо виконаєш одне доручення.
- Все, що завгодно…
* * *
ГОТУЄМОСЯ ДО АРХЕОЛОГІЧНОГО КАРНАВАЛУ
- Тільки не це! – горланить на все село бабця Муська. – Ні в якому разі!
- Ну, баб! – ледь не хникаю я.
Мені допомагає наш сусід – дід Варнава. Його баба Катря поїхала на три тижні в санаторій, то він у бабці Муськи ошивається мало не щодня й мало не цілий день.
- Та чого ти! – кричить він. – Хіба тобі важко побути Бабою Ягою? Ти ж на неї і так схожа.
- Що??? – бачу, очі бабці налилися кров’ю. Зараз буде битва титанів.
- Ну, я не в тому значенні, – виправдовується дід. – Я маю на увазі – образно, так сказать.
- Образно? Та ти… Ти сам, як той Чахлик Невмирущий. – Ображена бабця – це гірше атомної бомби. Якщо вона злиться, від неї можна почути вишукану народну лайку, щоправда, сьогодні якось минулося. Поки що…
Вирішую втрутитися у цей конфлікт перш, ніж все дійде до бійки.
- А от і з’явилася нова роль. У нашому концерті візьме участь і дід Варнава.
- Не буду! – насупився дід й відійшов у сторону.
- І я не буду! – насупилася бабця й повернулася в іншу сторону. Я ж стояв між цими двома й думав, що робити далі.
- Ну ви, як діти малі! – не витримав уже я. – Баб Мусь, твій внук просить про допомогу, а ти… Я ж так хочу стати археологом. Ти ж сама казала, що в мені тече кров археологічна… А якщо завтра ми не поставимо виставу на День археолога… – Думаю, ви зрозуміли, що я тисну на жалість.
– А ти, діду. Я ж тобі минулого року картоплю викопати допоміг. І на рибалку весь час бігав з тобою. А як мовчав, що ти трішечки випивав на рибалці, га? Баба Катря до цих пір нічого не знає…
- Так же ж… Ти ж з мене три кілограми цукерок збрив за це, – виправдовується дід. І справді, давав цукерки, але це так давно було.
- То ти, значить, від своєї Катрі секрети маєш??? – оживилася бабця.
Точно, ці старі, як малі діти.
- Гаразд. Вмовив! – змахнув рукою дід.
Я прикипів поглядом до бабці.
- Та не дивися так на мене. Я згодна, згодна я…
На тому й зійшлися.
Думаю, всі зрозуміли, що за доручення дав мені Сергій Дмитрович?!! Поставити на День археолога виставу на історичну тематику… А так, як ведуться розкопки саме слов’янського поселення, вирішив зіграти сценку зі слов’янської міфології.
* * *
РЮКЗАК З НЕЗВИЧАЙНИМИ РЕЧАМИ
15 серпня настало швидко. Я навіть не встиг заснути. Річ у тім, що всю ніч ми репетирували нашу виставу. Бабця весь час забувала слова, дід Варнава весь час скиглив. Я ж, як справжній герой, тримався з усіх сил. Не лягали спати, доки все не було готово.
Домовилися, що зранку підготуємо костюми. Хоча з цим проблем не було. Бабця Муська грала Бабу Ягу. Для цієї ролі в неї було все – і харизма, і одежина. Діду Варнаві його племінник пообіцяв принести костюм кістлявого Чахлика Невмирущого. Щодо мене, то я грав БОГА БОГІВ, тобто молоде сонце у міфології давніх слов’ян. Вирішили, що нічого особливого мені не потрібно, лише золотисту накидку. Така була у бабці.
За сценарієм потрібні були ще Коляда і чорт. Дід Варнава привів своїх сусідів – Івана та Настю Петренків. Ті, без проблем, погодилися.
Прокинувся я близько десятої. Спати не міг – так хвилювався за виставу. Адже на кону – право входити до археологічної експедиції. Сергій Дмитрович сказав, якщо все пройде добре, то візьме до себе одразу ж. Тому потрібно зібрати рюкзак.
Наскільки знаюся в цих справах, збирати потрібно всі найбільш потрібні речі. Тому я взяв зубну пасту, котру привіз із планети КАРІЄС. Вона заліковувала будь-які ранки в яснах. Зуби просто сяяли на сонці – як у справжнього кіношного героя. Наступним був суперклей. Питаєте, нащо він мені??? Пояснюю! Дістав я його у вимірі ЦЕРБЕРС, в якому весь час йшли війни. І от жителі цього виміру користуються такими клеями, аби скріплювати відірвані руки, ноги, голови тощо. Такий клей мав здатність зрощувати відірвані кінцівки з тулубом. Візьму, про всяк випадок. Згодиться! Далі – каплі для очей. Пам’ятаю, захворів колись мій батько. Весь час сльозилися очі, почервоніли всі, ледь не згнили, уявляєте. То ж я капнув йому такими ліками і все. Очі, мов нові. А привіз я їх з однієї планети, якої і назви вже не пам’ятаю, знаю лишень, що там мешканці можуть бачити з одного краю планети в інший. Отак ось.
А ще кинув до рюкзака пістолет-ключ, що водночас стріляє і відмикає всі двері (конфіскував колись у одного крадія), гумку-передавач, жуючи яку зв’язувався зі своїм шефом – Миколою, складну мітлу, якою прилетів сюди, сандалії-крила, які привіз із країни МІФІВ. Оскільки ми будемо ночувати на свіжому повітрі, потрібно взяти ліки від простуди. Це не завадить. Начебто, все. Хоча… Ні. Накидав я ще безліч непотрібних речей, які називати не варто, лише відніматиму ваш час. Домовимося так: якщо якась із не названих речей знадобиться, обов’язково розповім, де дістав.
Останнім елементом мого гардеробу був мій песик Гігант. Його я помістив у малесеньку кишеньку, залишивши її трішки відкритою, аби моя чотиринога енциклопедія, не доведи Господь, не задихнулася.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design