ДІЯ 2, КАРТИНА 4
Подвір'я між старими жовтими будинками. Блідий і змучений П'ЄР у брудному фартуху ледь ворушить мітлою, вигрібаючи звідусіль докупи опале листя. В арці з'являється СЛІДЧИЙ БАСКИЙ, але, не виходячи з її тіні, зупиняється і придивляється до двірника, що, зупинившись, протирає рукавом спітніле чоло і, здається, ось-ось упаде.
БАСКИЙ (кричить): Гей, двірник! (щойно П'ЄР озирається на голос, виходить на світло і наближається з широкою посмішкою і простягнутою для вітання рукою): Ви П'ЄР ЧОРНИЙ?
П'ЄР (намагаючись видобути хоч якусь подобу посмішки): Так. Ви — слідчий? Мені про вас розповідали.
БАСКИЙ: Так, це я, Леонід Семенович Баский.
П'ЄР: Я так одразу і здогадався...
БАСКИЙ: Я теж про дещо здогадався. Зізнаюся: ви мені видаєтеся дещо підозрілою особистістю.
П'ЄР (намагаючись здаватися глузливим і невимушеним, що в нього виходить погано з огляду на відомі проблеми зі здоров'ям): Як мені розповідали, це через те, що я навчався в КПІ? Закладаюся, що навіть в одному цьому будинку ви знайдете ще з десяток студентів різноманітних підозрілих інститутів і злочинних факультетів.
БАСКИЙ: Можливо. Але, попри те, що всі вони не без гріха, тільки у вас одного настільки небездоганне минуле.
П'ЄР (втомлено і приречено): Що не так із моїм минулим?
БАСКИЙ: На першому ж курсі ви залучилися до групи студентів і сторонніх осіб, в тому числі військових і колишніх військових, що викрадали гримучу ртуть та інші вибухонебезпечні речовини і виготовляли вибухівку.
П'ЄР: Зрозуміло... Ви знаєте, що тоді я відбувся попередженням. Щодо мене ніхто нічого не зміг довести, та, власне, я ні в чому незаконному й не брав участі.
БАСКИЙ: Так, на той час. Принаймні, вам вдалося переконати в цьому слідство. Проте, на жаль, ви і надалі не заспокоїлися, і за вами потягнувся досить брудний слід — потаємні організації, дивні клуби за інтересами, анархічні ідеї.
П'ЄР (чітко й ніби погрозливо цідить крізь зуби): Жодного разу мене не було засуджено.
БАСКИЙ: Знову ж таки змушений визнати: так, не були. Пожежа в райвідділку міліції, вибух біля військкомату, викрадення транспортного засобу... все це якимось чином відбувалося без вашої безпосередньої участі, і, все ж таки, ви завжди були десь поруч, десь майже там.
П'ЄР: Але недостатньо там, аби ви прискіпувалися до мене тут.
БАСКИЙ (він весь цей час ніби намацує наосліп можливості якимось чином притягнути П'єра до своєї гіпотези): Дехто з ваших засуджених друзів нещодавно звільнився. Дехто, навіть, устиг накоїти нових бід і знову перебуває під слідством.
П'ЄР: Є щось більш конкретне на мене?
БАСКИЙ (натхненно, ніби на нього несподівано зійшло просвітлення): Так. Ви перебуваєте в інтимних стосунках із Івонною Шульгою.
П'ЄР (обурено): Я... Це неправда!
БАСКИЙ: Ну, так, так, я, може, погарячкував, може, не в інтимних... Але ж, ви її знаєте. Ви закохані в неї.
П'ЄР (ніби в лихоманці): Я зневажаю закоханість як найбільшу дурість. Я зневажаю кохання як слабкість. Ми з Івонною не такі дурні й не такі слабкі, аби піддатися почуттям. Ми вищі за це.
БАСКИЙ (якимось чином усвідомивши, що П'єр уже не цілком володіє собою, лише обережно спрямовує потік його свідомості в необхідний бік): Особливо вона, так? Вона справляє враження дівчини з міцним характером і нервами.
П'ЄР: Вона незвичайна. Вона контролює кожний свій крок: може придушити і вдати будь-яку емоцію. Їй не потрібне кохання, що робитиме її вразливою. Тому вона сміється з мене, коли я кажу про кохання та обіцяю щастя. Кохання веде в протилежний від щастя бік — дивується, що я цього не усвідомлюю. Заради щастя, заради успіху справи, заради будь-чого значущого, треба відмовитися від почутів. Їй це легко.
БАСКИЙ: Якась тобі жінка-вамп. Проте, не засмучуйтесь: у жінок така філософія буває тимчасовою. Щойно вона зустріне свого чоловіка, як усі її принципи й ідеали підуть під три чорти... Ай! Здається, я щось не те кажу. Адже це ж вона вам відмовляє. То це кохання всього вашого життя?
П'ЄР: І смерті.
БАСКИЙ: Як же ви примудрилися так вляпатися? Я гадав сучасні молоді люди мають імунітет проти таких сильних почуттів. Адже не на романах же ви виховувалися? Та менше з тим. Ви ревнували Івонну до пана ТОРОСА?
П'ЄР (ніби прокидаючись від сну і не одразу повертаючись до тями): Що? Ревнував? Він не мав жодної влади над нею. Він розставляв пастки, а вона їх майстерно уникала. Коли він погрожував — вона сміялася, коли він скаженів — вона не боялася. Йому можна було б навіть поспівчувати, бо всі його плани щодо неї зазнавали невдачі, а сам він, здавалося, міцно підсів на гачок. Та я не співчував, бо він, все ж таки, псував їй настрій і був їй вкрай неприємним.
БАСКИЙ: Що ж її там тримало?
П'ЄР: Адель. Вона жаліла це маленьке стерво, оскільки вони якимось чином знайшли спільну мову й дуже потоваришували.
БАСКИЙ (скрушно клацаючи язиком): Ай-ай-ай! Здається мені, що ваше уявлення про ситуацію дещо поверхневе.
П'ЄР (несподівано падає на одне коліно, хапаючи здивованого слідчого за край пальта): Будь ласка... Я нікого не вбивав. Мені потрібно до лікарні (з-під брудно-білого фартуха проступає червона пляма, П'єр намагається прикрити її руками, але втрачає свідомість, мало не тягнучи Баского за собою на асфальт).
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design