Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ
AlmaNAH


Наша статистика

Авторів: 2613
Творів: 47595
Рецензій: 92449

Наша кнопка

Код:Художні твори Проза Авторська проза

Другим небом Частина 3.

© Інра Урум, 22-05-2019
                                                                              3

      Клацаю знічев’я запобіжником – туго ходить, заводжу його вгору й трохи вигинаю – так вже краще, вибиваю з одного магазина всі патрони й тренуюсь вставляти в автомат, тоді починаю клацати затвором. Просовую автомат у виїмку земляного бруствера й повільно воджу дулом, вицілюю соняхові головки – по той бік вони єдині рухаються – колишуться на вітру. З напарником переговорили все, що можна переговорити – всі мислимі теми, більше робити нема чого. Час майже вийшов, ще хвилин п’ятнадцять –покурити чи що?– й поміняють. Поїмо, відпочинемо й знов до окопів, на якого звіра пошлють – зовнішній периметр тримають «кроти», всередині хованки «рисей», ще ближче до табору – «соколи».    
         Знаю з точністю до години що робитиму завтра, післязавтра і потім – елементарно: щойно дві години відстояв, значить стільки ж відпочину, тоді дві години сну, і знову в окопи, після відпочину, ще відісплюсь і знову під землю – дві години через дві через дві – сьогодні, завтра, до безкінечності. Камінці калейдоскопу, одні й ті самі, три кольори, день за днем складаються в нехитрий візерунок зі сну, намету й окопів, так щільно одне до одного підігнаних, що відрізнити сьогодні від учора, від будь-якого дня майже неможливо.    
        Ввечері вільною зміною нерівно, хто як стане, шикуємось, вилазимо з наметів – нам щось скажуть. Потрібні добровольці, в поміч хлопцям з полку, радять все добре зважити – за ногу ніхто не тягне: тим, що зважили, підійти до капітана. Вільно, розійтись, думайте. В наметі сідаю на ліжко, схоплююсь, іду надвір. Біля входу закурюю, дивлюсь на причеп польової кухні, що поволі вгрузає перед наметом, на застиглі ряди рукомийників, за ними через дорогу одразу розходяться соняхи – очі, ледь ковзнувши жовтим, звично спиняються в небі – воно тут єдине міняється, несе якусь інформацію.
          Поруч стає Влад, дивиться теж кудись над-поле, питає що надумав, тоді – чому. Знизую плечима –шукаю на жопу пригод. Це я щойно вигадав, на випадок як хто спитає. На більше думки не вистачає, це неправильно, але що ж.. Влад подається далі. Трохи обіч під грушею сам-один спирає дерево плечем капітан: в руках м’ятий зошит і ручка. Правила гарного тону вимагають зачекати ще з-кілька хвилин, пропустити когось наперед, тоді, без метушні, підійти і записатись. Але так щоб не випередили – потрібно не аж так багато людей. Вже підступивши, ревно, наче у власне щастя не вірячи, дивлюсь, як у зошиті виводять моє прізвище.
          Зранку, ледь розвиднілось, вантажим Урал. Спочатку зводимо цілу інсталяцію позад машини – стільки, здається, в жодний кузов не влізе, тоді одне за одним починаєм передавати нагору. Кузов звичайний, відкритий: видно, як там ростуть рядами ящики з набоями, паки бутильованої води, медичні засоби, ще щось, ще вода, ще медицина. Машина майже забита, проте власні речі не вантажим. Підносим іще медицину, ще воду; нестримні, майже фізичні позиви докинути свій рюкзак і вже заспокоїтись. Але – ні, ще ні. Нарешті підносим і рюкзаки, закидаєм на купу – вона давно вийшла над борти, й акуратна укладка тепер горбиться безладним навалом.
         Видираємось нагору: обережно, балансуючи, аби не почавити щось із ліків, ступаємо по речах і поміж речей, розсаджуємся. За інерцією – радили – розстібую бронежилет і вішаю перед себе на поруччя, що іде над бортом. Зайва морока – ми на купі так піднесені, що броня закриває хіба що ноги. Тіло дорожче – повертаю все назад.
        Колеса повільно рушають і на кожній нерівності нас на верхотурі вихитує з боку в бік; позаду безшумно, як у воду, пірна довжелезний, з обтесаного стовбура шлагбаум. Ще трохи, вивертаєм ліворуч і котимось згори, набираєм оберти. В’язка досвітня тиша, наче щось абсолютно чужорідне, ковтає важкий гуркіт машини, не дає йому розійтись. Внизу, перед селом ледь пригальмовуємо – знову повертаєм, минаєм заспані генделики, на одному ще помічаю вивіску – «Восьмьорочка», пролітаєм іще повз десяток будинків і село уривається.  
           На пласкому, аж до обрію масштаб враз стає оберненим і ми з машиною дрібнієм, тратимо на розмірах, поки піщинкою не розчиняємось в полях. Відчуття руху теж зникає, тепер не ми, а обшир повільно від горизонту суне до нас смужки посадок. Сонце от-от має зійти і небо, з невиразно-імлистого, один за одним міняє відтінки, в якийсь момент стаючи неправдоподібно бузковим. Автомати в руках стирчать по обидві сторони кузова і для довколишнього ми – по той бік зброї – набуваєм характерних ознак мішені.
         Ніяк не визначусь, тримати автомат перед себе, чи опустити дулом до борту. Війна досі лишається чимось окремим – місцем куди можна зайти і так само вийти, чимось не-прямо-тут-і-не-зараз. І де вона починається, поки невідомо. Поки що – цікавить як стрибати з кузова, в разі потреби, в броні, з такої висоти, й з однією ногою: купа під нами дрижить і суне, аби не з’їхати з речей під колеса, весь час ногами впираюсь в край борту, і от тепер права – ні зігнуть, ні розім’яти – так недоречно німіє, віднімається по саме стегно.
          В’їжджаєм до передмістя і стволи несамохіть підводимо вгору. На сірих вулицях ранок теж стає сірим, випадкові перехожі, заклопотані, не зводячи облич, спішать по роботах: місту до нас байдуже. Пласке і розмазане з висоти кузова, воно ніяк не набере форми: вулиці одна за одною витягуються, розходяться в пустирі, поки не лишаються контури. І першим завмирає небо. На контури лягає стара, аж прозора світлина: реальність двоїться, іде брижами, робить усе опуклішим і глибшим. Глухе форкання, скрегоче уявна коробка передач, двигун завиває – далі, ще, дитяча рука натхненно суне зелену машинку: в кузові в два ряди завмерли солдати, суворі личка; руки стискають патики зброї; на всіх однакові каски; і зовсім вже крихітні, звідси не видно, дрібніють на касках двопільні прапорці.  
          Остання зупинка. З Урала зіскакуєм прямо під дачний будиночок, трохи топчемось на подвір’ї, за будинком розходимся серед дерев. Яблука тут великі: на гілках темні, кольору домашнього вина, розсипом під ногами – у броні важко нахилятись, приклад б’є під руку – такі ж, тільки підгнилі. Каску знімаю, приторочую до бронежилета, автомат закидаю за спину, розходжую кінцівки. По стежці край саду дерев’яна кабінка туалету. Здається, час є, прямую туди. Перегодом виходжу – норм – забирає більше часу, але і в броні можна впоратись, принаймні як спокійно. Вигулькує й простує до будинку рудий кіт. У дворі вдруге закипає електричний чайник, поруч на столі розсипані пряники, взад-перед мляво ходить широка лавка гойдалки, наші – троє на гойдалці, інші хто де – потягують каву з чашок.
        Господарі, насправді такі ж господарі, як і ми – веселі бородаті дядьки в камуфляжі – несуть з надр дому ще якусь випічку. На гойдалці посуваються і я стомлено відкидаюсь на спинку, разом з іншими шерхаю ногами по землі. Увага! Вантажимось до машини. Злазимо – відбій. Автомати зіставляєм під парканом біля двору, вже не розходимся. Сонце припікає. Ловлю кота й спираюсь на старенький «Москвич» наших господарів. Насовую кепку на очі, кіт моститься на мені, я горілиць витягуюсь на теплому капоті, поруч сідає Саня. Краєм ока ще помічаю, як хтось фотографує.
         Знов ліземо до кузова, цей раз без ажитації. І більше не злазимо. Сидим спокійно: занадто спокійно для людей, яким нема чим перейматися; минає десять хвилин, двадцять: чекаєм. Вже відомо, що мають бути танки. Оце найгірше – стирчати в нерухомій машині. Нарешті, наче щось знав, виходить один з господарів – машина під нами враз оживає – маше рукою й кричить, що все буде добре. Тому що дурням щастить. А тільки зовсім відбиті поткнуться туди отак, верхи на кузові. Сміємось, але авто не рушає. Підходять кеп з молодиком. Молодик закидає до нас два безрозмірні баули. Тоді лізе сам, скуйовджений, в благеньких спортивних штанях і шльопках, ніяково усміхається –щас, хлопці, я не заважатиму!– Мостить сумки, тоді вкладається посередині сам, акурат між двома рядами спин, ще трохи товчеться і завмирає.
          Капітан стає на підніжку, загляда до кузова, дає інструкції. –Ліворуч буде посадка, від дороги десь з кілометр – цілитись сенсу нема, просто відкриваєте вогонь, без упину, кінчається ріжок, скидаєте, одразу новий і насипаєте далі – щоб там ніхто голови не підняв – все одно не дістанем, але має бути шум, в кого підствольники, сипте з підствольників.– Це він лівому борту. Від того, що весь час спиною сидітиму до сторони, в яку треба аж так палити, стає трохи незатишно – спина людська, тепер точно знаю, м’яка як дитячий пластилін, і жоден бронік цьому не зарадить. –Ви,– звертається до нашого ряду, –з вашого боку ітиме бетонний паркан, зазвичай там чисто, але все одно – уважно. В одному місці побачите великий пролам – тоді робите те саме – якщо полізуть, то там.  
         Капітан зникає в кабіні, грюкають дверцята, виїжджаєм на дорогу і водій топить на газ. Не помічаю коли, мабуть був поворот, перед нами опиняється танк. Самого танка не видно, ідемо ґрунтовкою, і тепер перед машиною встає клубами, суне вперед маса пилу, пил темно дрижить і спухає так, наче дорога перед нами палає. З цієї завіси паралельно землі вирина, веде правим боком танкове дуло. За гуркотом відступають всі інші звуки, і в оглушливій, зазвуковій тиші неприродньо плавно, здається, без жодних зусиль дуло раптом опиняється вже ліворуч – так само рівно, без ривків пливе у вихорі пилу.
           Пил хвилями б’є в машину і окуляри весь час доводиться обтирати рукою. Відводжу погляд від танка, пробую прицілитися з автомата і не втрапляю – випукла маска не дає припасти щокою до ствольної коробки. Поруч хтось, Валерка торгає в плече, безгучно кричить, на мигах вказує на окуляри, крізь шум уривками долітає –Не вийде, знімай!– Пил одразу забиває очі. Мружусь, відвертаюсь, аби потім, бодай на мить, щось перед себе розгледіти. Танк перебиває всі звуки, але згори важкою вібрацією вже іде щось настільки потужне, що, зачарований, тамую подих. Горизонтом, далеко по обидва боки рівно скипають біленькі хмарки, і до мене потроху доходить, що вони і є вислід тої вібрації, а значить.. А-аа, до біса, просто всім тілом вбираю звуки, яким не місце по цей бік світу.
          Хлопці за спиною разом починають стріляти, і зброя заходиться різноголосим дражливим татаканням. З нашого боку вигулькує паркан, поки без жодних проламів. Є час: намагаюсь зорієнтуватися в який бік брати поправку для стрільби, і безбожно все плутаю. Хлопання з-заду не спиняється. Не витримую, обертаюсь наскільки можу й світ за очі, дулом акурат біля Сашкової скроні пускаю чергу; Сашко, не повертаючись, одним коротким словом дає знати що він про це думає, і я прибираю автомат. Паркан кінчається. Вилітаєм на бетоноване поле і ще за якусь хвилину машина гальмує перед видовженою будівлею з прозірчастим, у весь другий поверх фасадом. Все, подорож скінчилася, приїхали. –Швидко, давай-давай!– Злітаєм з кузова й похапцем викидаєм добро з машини до входу. На вході, під козирком двоє військових мовчки на це дивляться.  (22.05.19) 🐇


Написати рецензію

Рекомендувати іншим
Оцінити твір:
(голосувати можуть лише зареєстровані)

не сподобалось
сподобалось
дуже сподобалоськількість оцінок — 3

Рецензії на цей твір

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Максим Т, 14-06-2019

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© ВЛАДИСЛАВА, 24-05-2019

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Ольга, 24-05-2019
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.89708995819092 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати

День Соборності України
Вітаємо всіх з днем Соборності! Бажаємо нашій державі незламності, непохитності, витримки та величчі! …
Українські традиції та звичаї
Друзі! На сайті “Онлайн Криївка” є дуже цікава добірка книг про українські традиції та звичаї. …
Графічний роман “Серед овець”
Графічний роман Корешкова Олександра «Серед овець», можна було б сміливо віднести до антиутопії, як …
Добірка художньої літератури козацької доби
Друзі! В інтернет-крамниці “Онлайн Криївка” представлена цікава добірка художньої літератури …