Віктор Барвицкий був злий, як чорт. На Таню і на себе. А ще, чомусь, на Владислава. І як Таня могла вибрати того недоумка? Але тепер вже нічого не поробиш, треба грати до кінця. Через силу. Головне, щоб вони встигли домовитися про наступну зустріч. Можливо, так навіть краще – це ж не лише втрата коханої, а ще й зрада ліпшого друга. Все виходить, як на замовлення, ось тільки, як повестися з Владиком? Адже він мусить скоро прийти, а в тому, що Владик прийде Віктор Барвицький не сумнівався. Однак, коли на прохідній піднявся ґвалт, що свідчив про прихід пізнього гостя, стратегія все ще лишалась невиробленою.
– Тьотя Клава, це до мене. – вигукнув, збігши сходами, Віктор.
– Ото ходять всякі тут ночами, га? Тут одним могоричем не обійдешся... – примружила око вахтерка.
– Та буде вам могорич, буде! Мовчіть краще... – процідив крізь зуби Віктор. Тьотя Клава починала нагліти, а це був поганий знак – значить, має забагато могоричу.
До владика він не привітався, а просто махнув йому рукою, мовляв, пішли. Лише коли вони піднялись у Вікторову кімнату, він нарешті запитав:
– Ну, чого прийшов?
– Я сьогодні мав розмову з твоєю Танею... – почав Владислав і затнувся, обпечений Вікторовим поглядом.
– Я бачив. – холодно сказав Барвицький. Маєш розповісти ще щось нове для мене?
– Та я, цеє... – знов затнувся владик. – Я не хотів з нею йти, вона сама прив’язалась до мене. Ви що, посварились?
– Вона від мене пішла. До тебе, як я розумію. – Віктор ледве стримував лють, а Владик зіщулився, як школяр, якого зловили на якійсь дрібній пакості.
– Не до мене. Мені здалося, вона просто хотіла тебе подражнити, я думаю, вона тебе все ще любить, ти б з нею поговорив...
– Дуже люб’язно з твого боку так про мене піклуватись. – гірко всміхнувся Віктор, ховаючи очі.
– Ну не треба так! Я не збираюсь відбивати в тебе дівчину, я її сьогодні вперше побачив, окрім як на фото, що в тебе на столі... Я ж знаю, що вона твоя...
– Я не хочу з тобою зараз на цю тему говорити. – Владиславові здалося, що кожне слово Віктор ніби вичавлює із себе, йому стало жахливо ніяково і навіть моторошно.
– Я обіцяю тобі, що більше до неї навіть не підійду! Твоя дружба для мене надто дорога. – сказав він і вийшов за двері. Йшов повільно, кожну мить очікуючи, що Віктор наздожене його, зупинить, заговорить з ним. Але нічого не відбувалось.
– Пацан, даш на рюмашку? – пропищала йому вслід тьотя Клава. Надворі був мороз.
А у кімнаті Віктор саме телефонував Тані:
– Ало, Тань?
– Вітя!
– Мовчи, нічого не кажи, не руйнуй враження. Все пройшло чудово, лише ти мусиш ще трохи позустрічатися з Владиславом. Так сталось, що я його знаю. Він щовівторка з п’ятої до шостої ходить по книгарнях. Лови його в цей час у Академкнизі. Я впевнений, що мені все вдасться, я тоді тобі подзвоню, а поки що, пам’ятай, що покинула мене, добре? Щасливо. Обов’язково зустрінься ще з Владиком.
– Зажди!.. – вигукнула Таня, але вже було пізно. Віктор поклав слухавку і у відповідь на свій зойк вона почула лише короткі гудки. Таня сиділа за столом, а просто перед нею лежав вирваний із зошита аркушик, помережаний коротенькими рядками. Ляп – впала сльозина, потім друга. Таня вимкнула світло.
– Привіт, Владиславе!
Владислав навіть випустив з рук книгу, яку тримав. Був вечір наступного дня, була книгарня і була Таня, яка, несміливо посміхаючись, дивилася на спантеличене Владиславове обличчя.
– Здрастуйте, Таню. А що ви тут робите? – запитав він і одразу ж подумав, що дурніше запитання, мабуть, важко було б придумати. Звичайно, Таня мала, що робити у книгарні. Інша справа, що їхня зустріч була аж надто неймовірним збігом обставин.
– Та ось, шукаю якусь книгу сонетів. Я вчора писала дещо, але все якесь недолуге... – Таня виглядала одночасно і радою зустрічі і чимось збентеженою. Хоче завести розмову – в розпачі подумав Владислав, нізащо не можна зближуватися з нею, вона ж Вікторова дівчина...
– То гаразд. А я вже збирався йти. Гарного вечора! – він повернувся, щоб піти, але Таня так просто не здалася. Примруживши очі, вона запитала:
– І навіть не поцікавитеся моїми віршами?
– Чого ж, можна й поцікавитися... – відповів примирливо Владислав, хоча щось застережно гуділо в його голові. Таня розпливлася в посмішці і подала йому кілька акуратно складених аркушів. Владик відзначив про себе каліграфічний почерк, гмикнув і заходився читати, під пильним Таниним поглядом. То були вірші про кохання, невигадливі і навіть трохи дитячі, але вони чомусь зробили на Владислава, який ніколи особливо не любив таку творчість, велике враження.
– Як вам? – запитала вона, коли він підняв очі.
– На перший раз добре. Ці ваші сонети – ще куди не йшло, а ось верлібр... Розумієш, писати верлібри дуже складно! Багато хто вважає, що це просто нагода писати вірші і не перейматися римою, нехай думають, що геній... А насправді це не так! Надати віршеві потрібної виразності без рими – неабияка праця, яку треба вміти виконувати якісно або не робити зовсім.
Таня виглядала засмученою, тому Владик одразу ж додав:
– Але головне, що ти експортувала свої почуття у поетичній формі. Це дуже важливо. Ці вірші прості, на мою думку, аж занадто, але вони щирі і справжні. Я хотів би показати їх одній людині, якщо ти не проти.
– А ми вже на ти? – запитала Таня.
– Та начебто...
– Ви щось купуєте, чи так просто стоїте? – озвався раптом жіночий голос у них з-за спин. Обидвоє злякано озирнулись – на них неприязно дивилась тітонька-продавщиця.
– Ми вже йдемо, дякуєм. – сказав Владик і взяв Таню за лікоть, підштовхуючи до виходу. Таня з несподіванки шарпнулась, наштовхнувшись на книжкову полицю, полиця затрусилась, що остаточно розлютило продавщицю, і вона вже просто випхала Владика і Таню з крамниці.
– А коли ти зможеш показати комусь мої вірші? І кому ти хочеш їх показувати? – запитала Таня, як тільки вони опинились на повітрі.
– Кільком знайомим поетам і редактору однієї газетки... Редактору завтра ж покажу. Зранку.
– Думаєш, варто?
– Думаю. У людей різні смаки, і те, що не подобається мені, може припасти до душі іншим.
– Тоді добре. Тільки... Я не хоче, щоб випливло моє ім’я... – Таня знітилась.
– Та я й не знаю твого імені. Як ти хочеш, щоб я тебе назвав? – засміявся Владик.
– Не знаю, може, Адріана?
– А чому?.. а втім, якщо ти так хочеш, будь Адріаною, добре ім’я, хоча й трохи не на мій смак.
– Залиш мені свій телефон, я подзвоню...
В голові у Владика проскочила думка, що це саме та чудова нагода – дати вигаданий номер і розлучитися навіки, але щось примусило його надиктувати свій домашній, а тоді ще й робочий.
– Що ж, побачимось...
– Так, бувай.
Таня знову увійшла до метро, а Владислав зостався стояти посеред тротуару. Щось у цій історії йому зовсім не подобалося, а що саме – хтозна...
А в цей час Віктор сидів за столом у своїй кімнаті і писав поему. Він був зраджений, покинутий, один... Сам на сам із сумними думами, відчуваючи, як життя поволі струменить з нього крізь розірване навпіл серце. Він писав і писав, не зупиняючись, нові й нові рядки, вибагливо закручуючи рими, відчуваючи себе нещасним. Цей жаль до себе раптом наповнив його по вінця і він з подивом відчув сльози на своїх очах. Не зупинятись, тільки не зупинятись, і все буде добре, він створить шедевр...
Віктор Барвицький на мить замислився, перегорнув сторінку зошита і з подвоєною енергією заходився шкрябати олівцем. А завтра він подзвонить Тані, подумалось йому, але Віктор швидко прогнав від себе цю думку – ще рано, ще не дописано...
Ранком Таню розбудив телефонний дзвінок – дзвонив Вітя. Вона кілька разів глибоко вдихнула повітря, щоб заспокоїти серцебиття, перед им, як зняти слухавку.
– Ало? – хоч як вона не старалась бути спокійною, її голос тремтів.
– Таня, слухай, це все безглуздя! Я ні на що не здатен! Те що я тепер пишу – просто жах! Я думав, що без тебе я напишу шедевр, але я не можу нічого, коли нема тебе! Забудь, що я тобі говорив, повертайся! – злива схвильованих Вікторових слів накрила Таню з головою, але її мозок продовжував відчайдушно працювати.
– То й що? – через силу витиснула вона з себе. Віктор замовк, а потім повільно, розтягуючи слова, сказав:
– Тань, коли я просив тебе вдавати, ніби ти мене покинула, я не знав, що роблю. Я був придурком, Тань! Тепер я все збагнув. Я вчора цілий вечір писав вірші і навіть думав, що вони добрі, а зараз перечитав і бачу, що вони несправжні! Без тебе ніщо не справжнє! Не треба більше грати в ту дурну гру! – Вікторів голос зірвався.
– Ти що, не розумієш? – пошепки запитала Таня, – Я тебе покинула. По-справжньому, ясно?
– Тань, забудь, що я казав тобі! Все те вже не важливо! Приходь сьогодні...
– Ти що? Не розумієш?! – Таня вже майже кричала – Я тебе покинула! Я тебе не люблю, ти мені не потрібен! Я люблю Владика! Не дзвони мені більше!!! – вона кинула слухавку і впала долілиць на ліжко, міцно закусивши подушку, тамуючи ридання, а на іншому кінці міста заціпенів Віктор Барвицький, тупо дивлячись на порожню слухавку.
(далі буде...)
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design