Для щастя багато не треба – викликали з кількома іншими зі строю, видали автомати, й до подальших розпоряджень – на вулицю, курити. Краса! Відомо ж – в армії все, що поза планом, таїть в перспективі можливість зашаритись, а значить – легенько нагнути систему, бодай на дрібку, але порушити обридлий хід речей. Сіли, позатискали автомати колінами, куди їх приткнеш, без поспіху, в своє задоволення закурили – за розкладом сьогодні хай інші працюють: у нас маленьке свято – попереду нове, невідоме і, може, навіть щось не надто важке.
Згодом вийшов худорлявий лейтенантик – в нашій роті як тиждень, і, виявилось, що з офіцером може бути навіть цікаво, коли воно не гримає й щохвилини тебе не шикує. Тут же, поруч, під деревами стали кому де зручно, і давай: за командою зриваєм автомати з плеча, лівою рукою хапаєм за гладенький лакований підцівник й, уперши приклад у плече, цілимось вгору – ніби все просто, але рухи мають бути синхронними, всі в єдиному ритмі. Лейтенант сам все показував, сміявся, нікого за недоліки не карали, й навчання швидко сунуло вперед. Тоді запропонував аби один одному самі по черзі віддавали накази. А чому ні? Готуйсь! Запобіжник вниз, одним відрухом смикаєм затвор на себе. Вогонь! Тиснем спусковий гачок, всередині легенько клацає – патронів-бо ніхто не давав, тоді ставим на запобіжник і ловким рухом, схопивши правицею за ремінь, вертаєм зброю в положення «на плече».
За годину вже зістрибували з вантажівки в м’який порох дороги й наваксовані наші чоботи вмить поставали сірими. З кабіни виліз сам ротний, мабуть мав свій резон їхати замість лейтенанта. Ротний подався до найближчого двору, а ми потроху роззирались на село й тримали себе з гідністю – як люди, що не бавитись приїхали, а віддати військові почесті, хай, навіть, щойно їм навчились. Пам’ятали, що на боці в підсумку у всіх по магазину до АК, а в тих магазинах в кожного по півдесятка патронів з білими, наче з пінопласту наконечниками. І знали вже, що військовому, навіть прапорщику, коли він втопився, на похоронах належить виконати почесний салют, а більше нам і знати було не треба.
Стріляли гарно, з азартом. Кожним залпом ніби вбивали цвях десь у небі. Смикали затвор, гільзи летіли вбік, зводили стволи і знову разом гатили угору. Тоді нас повели частувати – назад, але геть в іншу реальність. Подвір’ям на дбайливих руках одразу в усіх напрямках пропливала їжа. Власниці рук, заклопотані, розпашілі, порозстібувані виходили з одних дверей, сунули в інші, гукали одна одну й переносили, розставляли, викладали й перекладали піраміди вареників і пиріжків, щедрі купи м’яса, рибу й ще щось таке, чому в нашій свідомості вже не знаходилося місця.
За довгі, без кінця столи посідали вперемішку з родичами загиблого, сусідами. Солдатикам не наливали, але від самого виду їжі щось в нас зламалося, зсунулось і покотилось, і підвести з-за столу своїх, вже почастованих підлеглих ротному з першого разу не вдалося. Витримавши павзу, він спробував ще раз – ні, тоді ще – але ми поглохли і нічого, крім приголомшливого факту, що на столі ще лишається їжа, не тямили. Врешті, зриваючись на шипіння й відводячи очі, він таки повисмикував нас по одному й вивів із двору.
Але двір, наїдки, мак, що ніжно темнів крізь тісто вареників й так само прозора шкіра жінок, що ті вареники на великих дошках навперемін нам підносили – все було потім. Перед тим, розтягшись довгим нерівним ланцюжком, йшли з людьми за край села на цвинтар. Одразу за селом городи плавно сходили до лугу, а далі, підносячи трав'яні запахи, на весь обшир пражило небо. Кілька старих дерев спиналися лугом, наче вказували стежку, і ми повз ті дерева, закинувши автомати за спину, вшістьох несли труну. Перед нами на червоних оксамитових подушечках наші ж несли нагороди – це додавало урочистості. Ще далі, попереду йшли три жінки – їх я зовсім не бачив, проте чув. І ладен був іти так, нести той гроб хоч усе своє життя. Тому що кожний десяток кроків і так неспішна процесія геть спинялась, і жінки робили короткий спів.
Раз у раз один і той самий – дві зачинали просту мелодію – кілька протяжних нот, тоді свій голос долучала ще одна і троїстий дивних тонів акорд раптом обривався у чисту до безмежності тишу, а світ мені ставав прозорим, аж чорним. Бачив перед себе і дерева, й залитий сонцем луг, і розлогу над усім блакить, але довколишнє, разом зі співом, більше не ховало секрет своєї краси, секрет самого життя, що собою лише на мить заступає темряву вічности. Знав, як ніколи – все, що люблю, все, що тримає в житті, усе найдорожче прийшло із темряви й у темряву піде. Знав виразно, поки не уривався акорд.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design