Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ
AlmaNAH


Наша статистика

Авторів: 2497
Творів: 45096
Рецензій: 88171

Наша кнопка

Код:Художні твори Проза Оповідання

Музика та співи

© Олександр Ман, 13-03-2018
Це були щотижневі не уроки, а концерти. Інакше не назвати. Вчителька, її рипучий акордеон з якоюсь довгою назвою - скоріше за все, німецькою (це я майже точно визначив, бо англійську ми вже почали опановувати, і нею та назва не читалася), якісь ноти. З них усе смішне і починалося. Не згадаю чому, але нам завжди з перших хвилин ще не співу, а уроку, було смішно. Може, такими були і пісні? Начебто ні. Про Леніна хіба смішно? Або про червоного кіннотника, який приліг помирати до ніг вороного коня? І як могла насмішити історія його підліткової закоханості в революцію і в якесь дівча? Наші історії були в дечому подібними. Ми ще не збиралися до радянського війська, та все одно практично кожному з нас на той час було кому освідчуватися в ознаках першого шкільного кохання - і це було не так смішно як сумно. Жодних перспектив щодо бажаного запису в актах громадянського стану в державних органах ми не мали. Ми хто? Діти у класі чисельністю у сорок душ у пропорції 50 на 50 відсотків (піонерок до піонерів, а спочатку - жовтенят до жовтенят) дванадцяти чи тринадцяти років. І це не той віковий стаж, що дозволяв би будувати плани сумісних походів не лише по бібліотеках або спортивних секціях, але і далі. З цим поки що передчасно.
І друге питання, що залишається нерозкритим донині - чого було смішно, і чому тих пісень не хотілося ні завчати, ні співати. Щоправда, вимушено завчені тексти таки стали в нагоді під час строкової служби, коли нам пощастило з одним із замполітів. Попередній, з фронтовиків, завжди з перебинтованою, мабуть, ще з війни головою, "западав" на спортивні свята, а наступному були більшою мірою цікаві хорові вправи. Співати все ж легше. Замполіт за виглядом нагадував Штепселя, і це теж додавало свого колориту.  І чого не співати, ніж по суботах бігати криваві кроси по колу міського озера? До того ж можна було не співати, а імітувати спів синхронною артикуляцією. Такий собі сурдоспів. Знову співалося про Леніна, як він довго розмовляв з якимись сиротами-малюками, і дещо нове - про можливу війну і про “усалдатавихaдной”, яку таки довелося вивчати "з нуля". Рідкісно нецікава пісня, але то таке. Вона чомусь подобалася нашому сержанту з Закарпаття. Він російською ледве володів - може, тому й подобалася, що не розумів, про що у ній ішлося. Нам доводилося ротою ходити до міської лазні - і чомусь ця рота повинна була йти бруківкою ранішніх вулиць співучим маршем. Оскільки за строком служби сержант був молодшим за мій, то він і співав, а я мугикав або римував щось інше. Тупа пісня - то що з неї взяти? І йшов я з товаришами, то чому би у цей час не погомоніти про своє? Кому треба - нехай собі співає. Може, вже той час я розумів, де найбільше збіговисько горе-поетів? Серед піснярів.

Повернемося до школи. Важка доля випала нашій вчительці. По-перше, вона була акомпанітором досить, як на нас, похилого віку. По-друге, важкий великий акордеон у футлярі, з яким вона ходила поверхами та сходами, по-третє, її слабина - доброта. Вона не сварила, не викликала батьків і не ставила образливих двійок, а лише з сумом дивилася на це, як ми зрозуміли пізніше, наше формене хуліганство.
Шкода, що світлини вчительки в овальній віньєтці не виявилося у випускномі альбомі, а мої однокласники роз’їхалися по світах, паралелях і меридіанах. Прізвище та ім’я вчительки забуті. Єдине, що поки що ні - то це те, що вона під обстрілами об’їздила всі передові рубежі у складі якогось іменитого ансамблю.
А вчитель з фізичного виховання до альбому потрапив - хотіли ми цього чи ні. Він був ще тим хитруном. У нього були улюбленці, які в той час, коли ми захекано бігали колами шкільного стадіону кілометрові кроси, шліфували, як він нам пояснював, свої навички з бігу на місці або марафонського пересування зі швидкістю пішоходів. І це було не смішно. Так склалося, що за уроком фізкультури йшла математика, під час якої ми відкашлювалися. Може, на педраді ця обставина відіграла певну роль, і наші кроси скінчилися стрибками через горизонтальну планку і в довжину.
Смішно було, коли вчителька музики та співів починала грати, а ми відстежували помах її голови, після якого мали починати спів. Ми не змовлялися, але і не починали. І так декілька разів підряд. Бувало, що хтось з нас таки починав, але що то було за соло довжиною в один рядок або менше? За ним здіймався справжній хай. Майже анонімний, а водночас необразливий, груповий і стихійний.
Та як можна було визначити ініціатора, щоб його видалити з класу, якщо реготали майже всі - хіба що крім однокласниць, які ледве втримувалися як від сміху, так і від гніву. Моя обранка кидала на мене гнівні погляди - і я відступав перед силою моєї закоханості. Потім ще хтось на когось - і вступна музична частина починалася знову. Вчителька, шукаючи методичних підходів, наступного разу призначала заспівувачів, бо соло ще деякий залишалося чимось неймовірним. Але підходив кінець чверті, і відмінникам були потрібні їхні оцінки. Визначилися і солісти. Мене задовольняла моя - нехай навіть незароблена. І низька. Я не збирався ні до когорт хористів-церковників, ні до будь-яких інших патріотичних. Так воно й вийшло. Плани, втілені у життя - це вже його успіх.

(продовження)

- Александр, твой хохот сведет с ума, - стогнала російською наша класна керівниця, коли заходила до нашого класного приміщення (кабінетна система здобування шкільної освіти тільки починала впроваджуватися). Бо стояв або висів регіт. Мій, і вона знала, що сміявся саме я. Вчителька історії, а одночасно класний керівник, завжди не встигала до початку свого уроку. Ми ж свої. Зачекаємо. То карти військових перемог і поразок Великої на той час за назвою ще вітчизняної війни, а не Другої світової, то якісь плакати, то класні журнали інших класів і що завгодно ще - і цього було достатньо для її знервованості та запізнень. А що робив у цей час я? Природно, про щось розповідав. Щоправда, не тоді, коли певний період часу урок історії завжди був був першим за розкладом, а оскільки ми навчалися у другу зміну, то причин для запізнення у мене ніколи не бракувало. Виховання молодшої сестри, а роками-двома раніше - вистоювання у черзі на молочній кухні, або якісь страшні ДТП, у яких мене начебто долучали до свідків - це все і багато чого іншого могло виступати як поважними причинами, так і вигадками щодо моїх запізнень. Забігаючи наперед або назад, зауважу, що ми не любили історії. Неї як предмета шкільної науки - і не можу сказати, чому. Чи нас мало цікавили дати, чи ми щось відчували на зразок якоїсь фальші або пропаганди - не знаю. Може, свою роль відігравали звичайні лінощі. Могло бути і таке.
Одного разу, а саме на екзамені чи іспиті (холера його знає, як правильніше), мені випало розповідати про оборону Москви - які там були танкові фронти з тактичними "лещатами" і з якими військовими начальниками-стратегами на чолі, які клини та котли з танкістами у танкових баштах, та про все героїчно інше. Моїм однокласникам, напевно, сподобалося (я непогано відпрацював сцену), а вчительці - ні. Двійка. Офіційних даних про номери дивізій, про кількість понівечених, полонених і вбитих агресорів я не висвітлив. Як я вивчав екзаменаційні білети, бачили і знали тільки хвилі моря та приятелі, з якими я грав у азартні ігри на підтягування, відживання від землі, пірнання тощо. Фізкультуру я здав би на "відмінно". А от історію...
Та я своє взяв і цього року, і минулого. Якщо наша вчителька писала би мемуари, то навряд чи забула би про мій їдкий або заохочувальний регіт. Паралельно по кінотеатрах йшов фільм про брильянтову руку, але мій сміх був саме моїм. Льоліку вдавався його, а мені - мій. Нічого спільного і жодного натяку на плагіат. До того ж я по неділях ходив як на дитячі сеанси, так і для більш дорослих дітей і глядачів. “Відривався” і набирався досвіду художнього реготу я на них я не гірше за моїх приятелів, які теж полюбляли реготати так, щоб за нами не втримувалася і вся глядацька аудиторія. Щоправда, не завжди була причина для сміху. Іноді у залі перебували дружинники, яким було не до сміху на відміну від нас, декількох хуліганів. Вмикалося світло, нас кудись вели, ми завжди втікали. Якщо фільм був хоча би трішечки цікавим, то поверталися...
Але коли ті фільми були цікавими? Про цікаві - окрема історія. Ми сиділи, дивилися - і були подумки там, за екраном або на його великому квадраті. Які розваги могли бути? І нашим батькам за нас було би соромно. Ми ж на людях.

(2018, березень)

Написати рецензію

Рекомендувати іншим
Оцінити твір:
(голосувати можуть лише зареєстровані)

не сподобалось
сподобалось
дуже сподобалоськількість оцінок — 5

Рецензії на цей твір

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Сергій Вікторович, 16-03-2018

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Амалія Зоз, 15-03-2018

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 4 відгуків
© Okaida, 15-03-2018

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 2 відгуків
© Avtor, 14-03-2018

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Михайло Нечитайло, 13-03-2018
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.86451983451843 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати

«На Західному фронті без змін». Погляд в обличчя війні
«Книга ця — ані звинувачення, ані сповідь. Це тільки спроба розповісти про покоління людей, що їх занапастила …
«Три товариші» Ремарка: дружба, кохання і життя після війни
Перша світова війна змінила не тільки політичну карту світу. Вона назавжди залишилася в свідомості тих, …
Амброуз Бірс. Готика як вона є
Що краще — романи чи збірки оповідань? Одвічна тема для дискусій книгоманів. Особисто я зазвичай обираю …
«Прощавай, зброє». Поясни за класиків
Підійміть вгору ручки ті, кому знайоме це відчуття: в школі/університеті дають список літератури, яку …