У одній чудовій країні, у невеличкому селі, у старій селянській хаті народилася сіренька маленька Мишка-Тоня. Хтось може й боїться мишей, не любить сірого кольору, лякається їх шурхотіння, але то вже інша історія: усе залежить від того, як дивитися на ту Мишку і її про-блеми.
Вона росла і вважала себе непомітною, намагалася якнайменше шурхотіти, нікому не зава-жати, допомагати батькам доглядати маленьких братиків та сестричок. Сіренький колір не дуже виділяв її серед натовпу. Тонечці хотілося усього: погризти смачненького сиру, соло-деньких цукерок, а не сухарів щодня, більше вільного часу, книжок-розмальовок і кольоро-вих олівців, нових книжок із казками. Навіть мама казала:
- Не можна, доню, мати усе, що бажаєш!
- А от Танька Крисовченко усе має! – відповіла Тоня.
- І не рівняйся до тієї Таньки, такої вгодованої, міцної, сміливої. У неї батько он комо-рою завідує, мати у продуктовий магазин на прогулянки ходить! А ми що? Ми зви-чайнісінькі миші!
Так і росла мала, навіть коли стала дорослою, її все одно кликали Тонечкою. Мишка вважала це приниженням і не помічала, що її сіра шубка блищала більше, ніж у інших мишок, бо вона була швидкою, багато рухалася, не їла нічого зайвого, що б могло нашкодити її розвитку. Зубки у Тоні були міцними, бо рідко смакували солодощами та часто гризла овочі, а не сир та сало. Мишку іноді запрошували пошурхотіти щось іншим мишкам, а оте «Тонечко», це не зменшувальне ім’я, а ласкаве звертання і вираження любові. Як вона цього не розуміла?
Із Тонечкою по-сусідськи жила стара престарюча баба Миха, мудра така та навчена жит-тям. Добре знала вона тихеньку сусідку, а одного разу покликала її до себе і сказала:
- Тобі, мишенятко, вже час вирости, залиш у своїй темній нірці усі страхи і йди жити серед мишей, будь серед них, вчися у них, набувай досвіду.
- Та й пішла б я, але ж є й кращі миші, розумніші, цікавіші, кому я потрібна, хто мене послухає?
- Коли треба, уяви собі, що ти у Лисиччиній шубці, а інколи - у Вовчій! Може так ста-тися, що треба одягнути Собачу шубку чи й Овечу. Усе залежить від ситуації.
- Де ж я візьму ті шубки, коли тато і мама не можуть мені їх купити?
- Одягни їх умовно і подивися на себе, тільки добре дивися! Якщо ти зумієш побачити і відчути на собі те нове вбрання, коли відчуєш нову себе, то й інші побачать і будуть знати, що з Лисичкою не треба махлювати, бо вона хитріша, що Вовк може з’їсти, то-му із ним треба бути обережними. Н можна говорити зайвого Собаці, бо він завжди відгавкається, що Вівця може бути покірною, але не завжди виграє той, хто насправді досяг свого і переміг!
- Як я можу так переодягатися, бабо Михо, як можу грати такі ролі, коли мені здається, що ніхто мене не любить і ніхто не бажає добра.
- Якщо будеш біля добрих мишей, онучечко, то й будеш добром багата, а від поганих, хоч і успішних, тримайся подалі.
- Моторошно мені, бабо, у світі стільки зла! Он учора Миришка не повернулася в свою нірку, а Мишка ледь не з’їв Котяра Мурзинський із будинка навпроти…
- Не бійся зла, оминай його, будь подалі, огорни себе добром, уяви навколо себе дзер-кало, воно охоронятиме і віддзеркалюватиме те, що інші тобі бажають: ті, хто любить і бажає лише хорошого, отримуватимуть хороше, а ті, хто бажає тобі зла, нехай молять-ся за свою удачу, бо вона їм ще згодиться.
Послухалася Тоня баби Михиних порад, але ж не так усе просто: до них треба звикнути і навчитися жити по-но5вому! Із часом навчилася, бо ж дуже хотіла мати активне життя серед рівних собі мишей, мати друзів, багато-багато маленьких діточок-мишеняток, таких сірень-ких і швиденьких, як їх мама, кохати, рости і жити у просторій і світлій нірці.
Захотіла вона поділитися своїми знаннями, покинула рідну нірку і пішла вчитися ми-шоз5навству та мишології. На першому екзамені так хвилювалася, аж дух захоплювало, і тут вона згадала свою сусідку, «одягнула» шубку всезнаючої мудрої Сови і пішла здавати екза-мен, та так впевнено відповідала, що викладач повірив у неї і йому нічого не залишилося зробити, як поставити найвищу оцінку.
Так і живе Мишка-Тонька, звиклася до тих шубок, що й не помітила, що у її нірці міль з’їла шубки страху та невпевненості, зовсім розлізлися шубки комплексів і незадоволення собою, а інші вона не одягає, бо вони їй уже й не потрібні: Тонечка навчилася баби Михиної мудро-сті.
Давно вже не бачила й Таньку Крисовченко, бо її шуба облізла, зуби повипадали, а сама так розтовстіла від задоволення самої собою, що вже й із нірки не вилазить.
Котяра Мурзинський живе у своєму будинку і лякає боязливих мишок, які іноді виходять із нірки, щоб знайти якусь крихітку хліба.
Баба Миха ще й досі жива та здорова, її бояться навіть коти, іноді виходить погрітися на со-нечку та погризти шматочок сиру, який їй приносять діти, а знайомі провідують і приходять послухати доброго слова.
У тій чудовій країні і зараз водиться багато-багато гарних сіреньких блискучих мишей, які не бояться Котяру Мурзинського, не залежать від сім’ї Крисовченків, а вчаться, живуть, пра-цюють і вам цього ж бажають. Найголовніше – оминати лихих мишей, нехай вони моляться, щоб стати добрішими, а добро завжди переможе, треба тільки дивитися на усі проблеми із іншої сторони.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design