В селі всі їх знали не на ім’я, а по призвіську - Сибіряк, та Сибірячка, бо ж прибули вони з місць не дуже віддалених, де зустрілися, відбуваючи покарання.
Дід, старший від своєї жінки років на тридцять, ледве пересувався, спираючись на ціпок. Густі брови, груба щетина, розпатлане волосся, штани, з матнею до колін, на ногах протягом всього року - онучі й гумові черевики, розхристана брудна сорочка - таким його бачили частіш всього.
Вона ж, як і всі жіночки, любила причепуритися, одягти щось нове та примітне, тому, на відміну від чоловіка, виїздила до міста, ходила в село до лавки, за харчами, а інколи бувало навіть до когось в гості - нечасто, але й таке траплялось.
Ніхто не знав, що відбувалося у них в хаті, проте, коли на все село було чути її фальцет, всі знали - Сибіряки вже напідпитку й почали з'ясування стосунків, ініціатором яких зазвичай виступала жінка.
При цьому звук розбитої шибки, гупання сокирою по дверях, крики та лайка могли розбудити о четвертій ранку, але й могли прозвучати під вечір. У таких випадках сусіди, за відсутністю чогось нормального для перегляду по телевізору, виставляли під деревом лавки, брали в жмені смажені зернята соняха, й дивилися свій, місцевий, але не менш захопливий серіал.
Починалося все в хаті, після чергової пляшка сивухи - в селі всі варили самогон і ніхто таємниці з цього не робив. Потім стрімко розчинялися вхідні двері, з яких вискакувала баба Сибірячка в одній нічній сорочці - якщо вночі, або зранку, чи одягнута, але боса - якщо вдень.
- Басурман! Вбивця! Та щоб тебе..- вона намагалася зачинити за собою двері, але дід, котрий на перший погляд здавався незграбним, встигав встромити свій ціпок в щілину, дотягувався рукою до клямки, й використовуючи її як опору, переносив тіло через поріг, намагаючись при цьому впіймати жінку за що-небудь.
Молодість, проте брала своє - баба вислизала із потенційних обіймів свого коханого, забігала наперед, ставала раком, піднімаючи при цьому спідницю й показуючи старому дупу:
- Ось, поцілуй мене...
Після чого покидала двір й дратувала діда з вулиці, показуючи йому язика, обзиваючи й кидаючи в нього камінням через паркан. Якщо дід розвертався та прямував до хати, баба швиденько наздоганяла його, вдаряла кулаком по спині й відскакувала назад. Бувало старий встигав огріти її ціпком, але частіш всього промахувався, брав під грушею сапу, або вила, та продовжував переслідування. Далеко від двору він не відходив - знав, що вона все одно прийде додому і йому лишень потрібно вибрати момент і вчепитися їй у коси.
От тоді вже наставав дідів зоряний час: попри голосні крики впійманої, на її спроби вирватися, на гострі пазурі, що впивалися, куди могли дістати, він не послабляв захвату та вільною рукою, стиснутою в кулак, методично, проте дуже боляче, гатив по спині, по голові, по обличчю. Баба лише підвивала, а він все продовжував гамселити.
Потім, коли вона затихала або він втомлювався, то відпускав жінку, розвертався й шкутильгав до хати. Стара, отямившись, повзла до сусідки, з якою інколи випивала, та яка під час бійки спостерігала за всім цим за кущів у своєму садку.
Декілька днів могло тривати перемир'я - це допоки у баби гоїлися рани та відновлювався голос. А потім, після чергової пиятики, все починалося заново.
Одного разу дід таки спіймав стару за патли, повалив у калюжу й почав штрикати в неї вилами, які перед тим прихопив біля клуні.
- Гриша, не треба, боляче! Гри-и-ша-а! Ой-йой, лю-ди, вбива-а-ють!..
Сусід через вулицю спробував було заступитися за жінку. Відштовхнувши руку дружини, що відговорювала його не робити цього, він підбіг до діда та й дав тому легенького стусана, так, що останній відлетів на декілька метрів.
За що, під крики: " Навіщо б'єш мого Гришу?", піймав пазурі старої в себе на обличчі.
Насилу відірвавши її від своєї сорочки, отримавши при цьому серію ударів по спині, сплюнув і вигукнув:
- Та грайтеся ви конем, щоб я ще раз вліз у ваші любовні ігри! Хоч повбивайте тут один одного.
Після чого витяг цигарку й знову всівся, додивлятися, чим воно це все закінчиться.
- Гриша, Гришонько, ти як? Він тебе не покалічив? - Сибірячка, вся в багнюці, хитаючись, підняла чоловіка й, підтримуючи, потихеньку повела до хати.
- Правду кажуть: чоловік з жінкою сваряться - третій не мішайся, - сусід обійняв дружину й поцілував її в щоку. - Треба було тебе послухати - хотів як краще, а вийшло, як завжди.
На що жінка лишень усміхнулася й витерла крапельки багнюки з його лоба..
Сусіди неодноразово викликали міліцію, котра забирала діда в відділок, але через деякий час, попередивши, відпускала - що зі старого взяти. Дід намагався не реагувати на провокації дружини, але зазвичай довго не витримував і все починалося спочатку.
Одного разу, коли з хати Сибіряків крики старої були як ніколи голосними, сусіди знову викликали стражів правопорядку. Поки ті їхали, все стихло. Вибивши двері, та ввійшовши до кімнати, побачили стіни й меблі, обляпані кров'ю. В центрі, поряд з жінкою, що лежала, сидів дід та сокирою цюкав їй по голові. Втім, суміш кісток черепа та мозку назвати головою можна було лише за наявності неабиякої уяви.
- Таки наздогнав, - стримуючи позови
блювоти, сказав сусід й вибіг на двір.
***
Стару через пару днів поховали в закритій труні.
Діда забрали до СИЗО, де він через тиждень вкоротив собі віку, повісившись на своїй сорочці.
Хату довго не могли продати, але потім все ж таки її купили бджолярі з міста, проте жили в ній лише тоді, коли для бджіл була робота.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design