По стіні пробіг зблиск від хвіртки – хтось прителющився, забрів на подвір’я. Як рік тому остаточно згнила стара дерев’яна хвіртка, то ледь розколихала Мирона до побудови нової. Пішов він десь по слюсарях та зварювальниках, зварганив металевий каркас, а оскільки жерсті не знайшов, то приліпив до каркаса оцинковану бляху; тепер, як тільки вітер, то гуде та бемкає, а як хто в подвір’я входить – спалахом на стіні оповіщає. Спалах короткий, як мить, а знак подає. Тож біжить Ванда Михайлівна Пацюк на ганок – стрічає гостей.
Гості не абиякі, казна-що, а не гості – Лукерка, посильна з сільради.
- Пантелеймонович гукають, - сповіщає.
Радості від візиту до сільського голови, звісно, не ждати, але йти треба. Знову, певно, листям, опалим з дерев, що землю побіля бібліотеки встелило, мулятиме очі. Порядок чоловік у селі пантрує, ковбань серед доріг не бачить, а листя опале має за непростимий гріх перед чистотою сільською. Що йому шурхіт того листя, котрий для душі бальзамом, йому голу землю подавай з купою попелу осторонь, аби стугоніти, як примерзне, по тверді кованими «ластами» і в гупотінні глухому відчувати велич власну, як господаря, що спопелив бальзам і спопелить усе інше, як матиме на те волю, і як воно, інше, не вмоститься в ночви його хазяйського розуміння.
Відкриває завідувачка сільською бібліотекою двері кабінету голови й уже наміряється забити в розкриту керівну пельку кілка обіцянки згребти й спалити листя, як пелька чомусь не згадує про листя, а натомість заводить іншу пісню:
- У вас, Михайлівно, батьківська хата, чув, вакується.
- А що вам з тієї халупи? – дивується Ванда Михайлівна.
- Маю для вас квартиранта. Якщо приймете, звісно.
- Що за один?
- Та вчитель математики прибився до школи. В нас же, знаєте, географами можна греблю гатити, а істориками з сусідами ділитися, тоді як математику читали всі, кому не лінь, але всі не в той степ. А це знайшли фахівця, йому б житло хоч яке – і був би свій математик.
- Що, заманили в нашу нору якесь бідне дитя після інституту? – насмішкувато поцікавилася Ванда Михайлівна.
- Не дитя, - погладив черево Микола Пантелеймонович, - але й не наших літ птиця. Якраз у соку чолов’яга, тридцять чотири роки від роду, сам, без прив’язі, тож і кажу, що не потребує хоромів. Це ж не ми, розсімейнені діди-баби, яким блага старечі подавай у вигляді лежанки та теплого вечора з соняшниковим насінням на газеті для розминки вставлених зубів.
- Еге, Пантелеймоновичу, та тобі вже пора кидати сільраду, раз до лежанки приростати почав, - укусила Ванда Михайлівна голову. – Я думала, ми з тобою ще козак та козачка, а ти, дивлюся, кам’яніти почав.
- Хе-ге, - хмикнув голова, - коли Бог на лисині малює фломастером п’ятдесят п’ять, то хвицати вже навряд чи доведеться.
- У мене лисини, дякувати Господу, немає, - сміялася Ванда Михайлівна, - ніде Богу розписатися. Тож іще тримаюся. Ти глянь на мене – хіба тільки бабського в мені, хіба жіночого ні грама в мої п’ятдесят п’ять?!
Обдивився голова бібліотекарку.
- Та ще як намастишся, то здалеку на щось скидаєшся, а зблизька… Ти ж глянь, які від очей борозни орються. Скільки соломи не стели, а ріллю не сховаєш.
- З тебе, Пантелеймоновичу, такі, бачу, компліменти пруть, наче з купи попелу після доброго вітру. Яким би милом дорогим та пахучим в лазні думок своїх не милася, біля тебе марою станеш. Чи й Марію свою такими частуєш?
- Марія вже приземлилася, її до компліментів не тягне, а тим, кому в передзим’ї ще мариться літо, іноді треба сказати правду про прийдешні морози, аби гуртувались у вирій і не надіялися на смачну комашку серед снігового марева.
- Та я, Пантелеймоновичу, не надіюсь, але ж і кам’яніти не треба в п’ятдесят п’ять. Бо який з тебе, скам’янілого, буде голова, коли на всю голову одна лежанка, на весь рот вставні зуби та соняшникове насіння, а село та його проблеми одним лиш ваблять – зарплатою.
- Ну-ну, - набурмосився голова, - забалакалися ми, Вандо Михайлівно. То берете квартиранта, чи це для вас, не скам’янілої, важко вже в таких-то літах?
- А й візьму. Хай живе людина, та й до бюджету щось доточить, бо з вашої бібліотекарської платні ні кози не видоїш, ні цапа за інтимне не вхопиш.
- Уже пенсію маєте, Вандо Михайлівно. За цапа з інтимним не скажу, не ті літа, а козу вдвох з Мироном Марковичем на дві пенсії якось вицяпаєте. Не з корови удій, звісно, та все ж… А за вчителя дякую. Він у школі з валізами чекає. Поселяйте, хай живе, бо хто ж, крім нас, старих та заїжджених коней, пертиме в цьому селі плуга? Га, Вандо Михайлівно?
- А чи варто того плуга перти взагалі, - мовила у дверях, - чи варто землю з дня у день чикрижити та гризти? Може, вартніш було б її просто любити. Таку, як вона є. Певно, тоді б не копитами змучених кляч, розумом світ крили. Та ще красою й любов’ю. Отак, Миколо Пантелеймоновичу, отак.
Закрилися двері.
- З дитинства була вивіркою, то й на старості лишилася, - бурчав Микола Пантелеймонович. – Усе кудись летить, чогось шукає, а в житті все розгубила, що могла б надбати. Високо себе береться нести та не помічає, що по дну каньйону йде. Ет, не від цього світу людина. Взагалі десь поза світом.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design