(бувальщина-побрехенька)
Кого-кого, а знавців і спеців в цьому ділі вистачає. Кожен тобі порадить ( ти тільки запитай), як, чим і коли цю справу краще вчинити. Тут стільки існує заковик! Спочатку треба домовитися й запросити доброго різника. Це значить, щоб добряче знав свою справу і м’ясо з салом було не криваве. З настанням холодів, господарі колють свиней. Отоді хорошого різника годі й шукати. Вони нарозхват. Та вже коли впоралися, коли справа свинячого богодушувіддавання завершена, так би мовити, кабанця закололи, наступає подальша стадія розвитку факту - чим смалити… Ось тут й справді треба вислухати кожного, хто хоча би раз з цією справою мав мороку. Один порадить: « Тільки соломкою! Я вас, куме, запевняю! Тільки житньою соломкою. Наші батьки й діди так робили і нам наказували». Інший має свою позицію: « В мене є паяльна лампа. Швидко і без мороки». Вибирати, який спосіб кращий, то вже ваша справа. Але до цієї фази ще треба дійти. А спочатку - різник!
Ванька Пльоткін, невеличкого зросту, меткий і жвавий баляндрасник, росіянин, якого доля колись закинула сюди з брянських лісів, мав до всього діло. Він усе вмів, усе і про все знав. У всякому разі, так йому здавалося. Й, мабуть, через те всім хотів допомогти.
-Пєтровіч, здарово. Смотрі пагода какая, - пихкаючи цигаркою, кивнув на небо. - Пора кабанчіка калоть… Ти как?
- А ти, що? Ти в курсє? – з недовірою перепитав Петрович балакуна. – Я щось не чув, щоб ти свиней колов.
-Падумаєш, скоко там тєх дєлов-то, - з гонором прорік Ванька. – Хош, за пару часов дєло обтяпаєм.
-Так, прямо й за пару?.. – знову з недовірою перепитав Петрович.
-Гатовь магарич… - підморгнув Ванька.
-На коли?
-Я ща дамой згоняю, вазьму шо нада… Я бистро, - повернувся й швиденько подався.
Петрович і собі зашвидив додому. Він і справді ніяк не міг домовитися з різником. А тут удача сама до нього прийшла. Дружина, щоправда, засумнівалася в компетентності Ваньки Пльоткіна, щодо такої специфічної і відповідальної справи, та під тиском чоловіка була змушена відступити. Чоловік ще й гримнув: «Ти б не сунула носа в чоловічі справи. Краще готуй посуду для свіжини.» На тому й порішили. За півгодини Ванька був уже на подвір’ї господарів.
-Ну, паказивай аб’єкт. Скоко кеге, какой вєс? – зі знанням справи почав розкладати ножі і оривок.
-Та, мабуть, за півтора центнера буде… А мо’ й більше, - стенув плечима Петрович.
-Пєтровіч, а обмить ножа, как? – зробив характерний жест різник. – Так положено.
-Добре, я щас, - підтюпцем побіг до хати чоловік. За хвилину повернувся з сулією самогону і гранчаками.
Спочатку обмивали ножа, потім – за вдачу. А вже потім, як годиться, по третій і ще одну за добрих, чуйних і поважних господарів. Коли підійшли до хліва, то Ванькє кабан показався не таким уже й великим, як на початку.
-Ща ми єго укокошим, - з впевненістю видав «спец». – Скоко я іх пєрєрєзал! Тьма! Тищ-щ-а… Знаю одін способ. Удар за ухо. Кабан і нє пікнєт.
Кабан, навдивовижу, був дуже сумирний. Такий сумирний, що дався чужому до рук. Невпевненним рухом Ванька штрикнув кабана туди, куди, здавалося йому, й було потрібно. Але звірина борснулась і з страшним вереском дременула в хлів. Господар добрих кільканадцять хвилин не міг вигнати кабана з хлівця. Нарешті це йому вдалося. Добряче нагрівши чуба, горе-різники повалили бідну скотину і доконали. Традиційно, в серце.
-Тєпєрєча всьо, можна і обмить ето дєло, - запрошуючи з собою, махнув рукою Ванька. Замурзані і стомлені різники направилися до імпровізованого столу з могоричем. Забачивши господарку, що вийшла з хати з відром, Ванька, вихваляючись, почав припрошувати випити разом.
-Та, хлопці… Та ніколи мені з вами розпивати. Зараз підпораюсь. А ви мені дивіться тут… Не наберіться, - погрозила пальцем.
-Ніколавна, всьо будєт в ажурє, - завірив Ванька.
Не встигли чоловіки випити, як з хліва роздався страшенний крик господарки. Чоловіки здивовано перезирнулись і поставили вже наповнені гранчаки на столик. З плачем, криком і слізьми, трясучи кулаком в повітрі, з свинарника вискочила господиня. Вона, шлючи прокльони на голови п’яниць, метким поглядом довкола шукала якусь дрючину чи замашного дубця. Чоловіки помітили це й зрозуміли – бути біді. Не дочекавшись логічної розв’язки, вони спритно один за одним перемахнули через пліт і подалися до берега, ближче до очерету…
За півгодини, на прохання господарки і її сердечні завіряння, що «їм нічого не буде», чоловіки з осторогою повернулися до двору. Що ж так могло розстроїти господиню, що вона наче сказилася? Виявляється, що закололи замість одного кабана – двох. Чоловіки не могли ніяк второпати, як це сталося. А все просто. Коли перший раз з кабаном вийшов казус, той втік до хліва. Там поранена тварина забризкала кривавицею іншого кабана. Господар, чи то в темряві не роздивився, чи після випитого не розібрався, та вигнав на подвір’я не ту тварину. Отак і вийшло, що замість одного закололи двох. Що тут вже вдієш – нічого. Прийшлося чоловікам потрудитися, пораючи дві туші. Майже не зронивши й слова. Мовчки. Ванька Пльоткін спробував було пожартувати, але господиня так на нього зиркнула, що той аж закашлявся. Вже глибокої ночі, коли все було доведено до ладу, «Ніколавна» подобріла, а Ванька видав, майже філософський трактат.
-Ніколавна, ти погляді, как всьо харашо получілось. І мнє два раза к вам нє хадіть. Опять же, і на горілкє ти секономіш… Я ж за два раза знаєш скоко випіть могу… У-у-у.
Господиня усміхнулась і кивнула головою, запрошуючи до хати.
- Хай вам грець, ходіть до хати. Свіжина поспіла…
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design