Молодший лейтенант Олександр Ярема був пригнічений. З початку його – відмінника бойової підготовки замість того, щоб направити в АТО залишили інструктором. Потім їх випуск зазнав перших втрат: загинув Іван Хмара, Брюховецький й Любченко отримали важкі поранення. Костенко й Ліпавін зникли без вісти. А з ранку Ярема дізнався невтішні новини про нові колони техніки, які зайшли з Росії. Війна тривала, хтось інший, а не він клав душу й тіло за нашу свободу. А він був звичайним тиловиком, через що йому навіть було ніяково ходити в формі по вулиці.
Ярема вже мав складну розмову з генералом Алмазовим, але той і чути не хотів про рапорт на відправку в АТО. Генерал навіть пригрозив гауптвахтою, якщо молодший лейтенант буде продовжувати «поспішать поперед батька в пекло». Після тої розмови Ярема озливсь на весь світ і тепер подумував над тим, щоб подати рапорт через голову генерала, через міністерство. Це був непростий крок і Ярема мав все обміркувати.
Від похмурих думок перед самим КПП молодшого лейтенанта відволік хлопчик.
- Панове офіцер, я хочу в армію, на фронт. А вартові мене не пускають на територію частини не пускають. Накажіть їм мене пропустити. Мені автомат треба! І хай вартові не сміються з мене! – пожалівся хлопчик.
- Хто ти, козаче і звідки? Скільки тобі років?
- Тарас, Тарас Шевченко! Мені дванадцять. Я з інтернату втік. До нас позвозили всяких з Донбасу. Не хочу я залишатись. Я на війну хочу. А вартові мене не пускають… - знов почав жалітись на вартових хлопчина.
- І правильно роблять, Тарас. Я б тебе теж не пустив. – підтримав вартових Ярема. – Сам поміркуй, хто з тобою разом воювати погодиться? З інтернату від вихователів ти втік – це раз. Сержантів на варті слухати не хочеш – це два. І мене, офіцера схоже теж слухати не збираєшся. А в армії без дисципліни не можна ніяк. Гадаєш на фронті тільки й роблять, що б’ються. Ні, війна – це значить і окоп вирити, і автомат розібрати й почистити, і набої економити. Війна – це не розвага, це – піт, розпач і втома! А іноді воювати – це означає не стріляти, коли треба ворога поближче підпустити, чи щоб позицію не виказувати, чи щоб противника живим в полон взяти. Тому неслухам на фронт не можна! Заборонено! А от виростеш, вивчишся, вишкіл пройдеш, от тоді ми матимемо за честь пліч о пліч з тобою служити.
Ярема закінчив. По тому як хлопець знітився, він зрозумів, що його слова не були марними.
- Молодець, молодший лейтенант! – пролунав голос генерала. – Висловлюю тобі подяку за роз’яснювальну роботу з цивільним населенням непризовного віку!
Ярема обернувся.
- От саме за твій педагогічний талант, я тебе і залишив інструктором. Бо я, генерал, розгледів в тобі те, чим ти легковажиш. Твій талант, який тут важливіший ніж весь твій запал там, на фронті. Зрозумів?!
- Так точно! – випалив молодший лейтенант.
- Добре, а тепер візьмеш машину з водієм і доставиш цивільного в інтернат. На місці прочитаєш лекцію, оту з якою ти на зборах виступав: про Тоффлера, про нове обличчя війни, про супутники, які перемагають танкові армади. Щоб цей з товаришами космос підкорював, а не до нас тікав!
- Космос? Слухаюсь, підкорювати космос! – поспішно випалив Тарас. Йому зовсім не хотілось, щоб військові запам’ятали його як якогось неслуха.
- Слава Україні! – разом вигукнули і вартові, і офіцери, і генерал.
Якихось півгодини і Ярема з Тарасом вже були в інтернаті.
Директор інтернату радо погодився дати молодшому лейтенанту Яремі дати можливість виступити з лекцією.
Довелося трохи почекати поки зібрались всі вихованці.
- Дивіться, на порозі ворог, а вони між собою чубляться. – з сумом помітив водій, сержант Червінський, хлопчину з синцем під оком.
- Чуєте хлопці, що каже сержант? На порозі ворог, а ви чубитесь між собою! – гримнув Ярема.
- Так йому і треба! В нього батько терорист! – вигукнув хтось.
- А знаєте хто ще переслідував дітей чия вина була тільки в тому, що вони народились в родині, яка стала ворожою? Сталін! – завівся молодший лейтенант. – Дітей могли засудити до вищої міри покарання – розстрілу, починаючи з дванадцяти років. Такий закон спеціально написали, щоб через дітей шантажувати батьків, вибивати з них потрібні свідчення. Дітей, дружин, стареньких батьків називали «члєн сємьи измєнника родины». ЧСІР означало вирок. Вони потрапляли в спеціальні концтабори і навіть досі невідомо скільки їх загинуло. Хтось міг врятуватись, але мав зректися батьків і ганьбити їх. Тільки ніхто не має права змушувати дітей відрікатись своїх батьків. То може хтось з вас важжає, що мої побратими по зброї б'ються з ворогом на Сході, щоб встановити сталінські порядки під жовто-синім прапором? Ні, вони душу й тіло готові покласти за нашу свободу, де дітей не будуть карати за помилки батьків. Син за батька не відповідає! І невже ви думаєте, що в бійках і сварках ви собі знайдете друга?
- А мой дєд говорил, что Сталин хорошый… - почулося з залу.
Інтернат загудів.
- А я по своєму розумію цього діда. – виступив уперед сержант Червінський. Я ж більше життя прожив в Радянському Союзі, а не в Україні. І присягу складав, як в армію пішов радянській владі служити. А про Українську державу тоді ніхто й не думав. І теж вірив… Знаєш, дуже легко вірити в вождя, який все знає краще за тебе і вирішить за тебе. Дуже спокушає відмовитись від власної відповідальності і сподіватись, що комусь твоя власна доля потрібна більше за тебе самого. Я добре розумію цього діда. Бо сам був такий. І не я один. І от тепер ми платимо на Донбасі ціну за нашу надію на мудрість і справедливість вождів. І будемо ще довго платити. Бачиш, навіть ви хочете жовто-блакитного Сталіна. Сумувати за Сталіном легко. А от бути відповідальним за власну долю, за ближнього, за рідну країну – це вимагає мужності.
Всі замислились, замовкли. Запанувала тиша.
А потім вихованці почали ставити запитання, перебивати один одного.
Ярема домовився з директором, що він завітає до них ще і продовжить їх розмову про Україну.
А назад Ярема нісся наче на крилах. Він не міг всидіти в машині. Бо зателефонував Ліпавін. Він лежав в госпіталі. А Костенко… - це військова таємниця!
А ще Ліпавін казав, що не шкодує про поранення, бо до них в госпіталь приїхав Сергій Василюк з гурту «Тінь Сонця» і дав концерт. Ярема навіть почув той виступ по телефону:
Коли на серці сумно
І жити вже не в кайф є,
Виходжу подивитись,
Як вітер з морем грає,
Немов зійшлось козацтво
У смертельному бою
За волю побратимів, за святу
Страждену матінку свою.
А на Донбасі все ще йшла війна. І ніхто не знав скільки днів вона ще буде тривати. Не було сумніву тільки, що Україна переможе!
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design