Історія друга, яка насправді перша. У ній розповідається про те, які небезпеки можуть чекати вас на шкільній екскурсії.
Несподівана зустріч
… Коти розбігаються, голуби розлітаються, водії дають дорогу, бабусі скрушно хитають головою, мами хапають своїх малят за ручки й поспішають з ними в тихіше місце… Увага! 3-Б йде на екскурсію! Здається, їх не боїться лише вчителька – Ніна Василівна. Аякже, вона знайома з цими розбишаками уже не перший рік і знає, чого від них чекати. Зараз вони галасують, та за мить вже будуть захоплено слухати таємничі історії старого міста – про ратушу, левів і привидів… А ось Петро сьогодні неуважний. Всі його думки – про вчорашнє знайомство і морські пригоди. Поки його однокласники, задерши голови, роздивлялися площу Ринок, він, стояв, мов зачарований, і думав: «Невже це було насправді?» І раптом ззаду щось боляче його вкололо. Хлопець обернувся і не повірив своїм очам: Нептун перестав бути фонтаном [1], зійшов з постаменту і тепер, руки в боки, стояв просто перед ним! Борода його була вщент мокра і обліплена мушлями; золотий тризубець грізно виблискував у променях сонця.
– Ви...Ви більше вже не фонтан?- нечемно спитав приголомшений Петрик і тут же роззявив рота, бо почув відповідь на яку не сподівався:
- Я – цар Нептун, володар морів та океанів! І я давно уже спостерігаю за тобою, хлопче!
- Спостерігаєте? – жахнувся хлопець і одразу ж згадав, як вчора в школі мив руки і не закрив кран, бо поспішав на урок.
– Бачив тебе в морі, - продовжував далі Нептун, - і хотів попросити про послугу.
– Аякже, аякже, все, що завгодно! – Петрик зрадів, що витівка з краном залишилась непоміченою.
– Отож – примружився Нептун, ти знаєш, що я – правитель усього водного царства! І у мене багато клопотів! Особливо тут, у вашому місті... Так багато, що я навіть не встиг привітати своїх донечок зі святом восьмого березня! Боюсь, щоб вони не образилися... Ти ж зможеш віддати їм мої подарунки? А за це я винагороджу тебе по-королівськи – навчу розуміти мову риб, приборкувати вітри, а ще, обіцяю, що в тебе вдома буде цілодобово гаряча вода!
– А холодна? – не знати нащо спитав Петрик.
– І холодна! – зареготав морський цар. – Ох ці львів’яни...- пробурмотів він, знімаючи з золотого тризубця якусь різнокольорову в’язанку. – Тримай! – кинув її Нептун Петрику. У хлопця перехопило дух: у в’язанці було чотири дорогоцінних кольє. – Хай кожна вибере собі щось до душі – пояснив морський цар. А зараз можеш іти – сказав він, знову приймаючи звичну форму фонтана.
Петрик сховав прикраси до портфеля, поволі повернувся і пішов, все ще не вірячи в те, що з ним трапилось. Услід йому почувся голос:
- І не забувай закривати крани, хлопче!
***
Історія у цеглі
- Неймовірно! Сам мор-р-рський цар попросив нас про послугу! – дивувався кіт Васько, смакуючи ковбаскою. Сметана якраз пролітала над вечірньою Варшавою [2], напрочуд гарним містом. Всюди горіли вечірні вогні, люди поспішали додому. Але де тут, між новими висотними будинками, шукати доньку морського царя? А тим часом Сметана підлітала до центру міста. Перехожі не могли бачити наших мандрівників, зате Петрик і Васько з цікавістю розглядали невеликі різнокольорові будиночки – зелені, жовті, з червоними дашками.
- Хто ви і що вами потрібно, чужоземці?! – почувся грізний жіночий голос. Корабель знизився і пішов на посадку.
– А ось і наша красуня – перелякано сказав Васько. І було чого перелякатися! Донька Нептуна – дуже гарна, але така войовнича! Грізно насуплена, у лівій руці вона тримає щит, а у правій – меча, і розмахує ним так вправно, наче справжній вояка!
– Д –д-добрий вечір, ми приїхали зі Львова! – спробував пояснити Петрик. – Я випадково зустрів Вашого батька і він просив передати Вам подарунок і вітання з восьмим березням! Васько, дістань будь-ласка коль’є – обернувся хлопчик до друга. Але кіт і так вже витяг з портфеля прикраси і помахував ними перед суворою русалкою. Хоча ні, більше не суворою! Очі її засяяли, посмішка зробила лице ще гарнішим... Вона привітно махнула риб’ячим хвостом, відкинула щит і меч у бік, і, сплеснувши в долоні, вигукнула:
- Яка краса!
– Виберіть собі яке Вам найбільше до вподоби, - сказав Васько.
І Варшавська Русалка почала вибирати: спершу приміряла бурштинове кольє, потім кольє з перлинок, червоне коралове намисто і нарешті сині-сині сапфіри. Хвильку подумала і приміряла всі прикраси у зворотньому порядку: сапфіри, корали, перли, бурштин... І ще, ще, ще...За півгодини Русалка вирішила:
- Беру бурштин!
Петрик зовсім не здивувався. Врешті-решт, він не раз ходив з мамою і бабусею на базар... А ось кіт Васько з незвички задрімав, скрутившись клубочком. Але він вдав, наче уважно слідкував за вибором прикраси:
- О, пр-р-р-рекрасний вибір, пр-р-р-рекрасний, - похвалив він Русалку, солодко потягуючись зі сну. – Вам дуже личить!
– О, чесно кажучи, я одразу знала, що візьму бурштин. Адже це – дар Балтійського моря, і його обробляють саме тут, в Польщі. Усі туристи везуть додому на згадку бурштинові сувеніри.
– То нащо ж ви півгодини міряли всі ці прикраси? – не втерпів Васько.
– Просто я уявила собі, що я в магазині. О, якби ви знали, як я люблю ходити по крамницях!!! – замріяно сказала русалка, помахуючи хвостом. – Але не можу дозволити собі цю слабкість, бо мушу охороняти свою столицю, день і ніч стояти на варті.
– Невже хтось коли-небудь нападав на неї? – спитав Васько.
– Аякже! – сказала сумно Русалка і на очах у неї забриніли сльози. Страшно згадувати часи, коли це прекрасне місто лежало в руїнах, а з неба падали і падали бомби [3]. Скільки всього було зруйновано! А коли війна закінчилась, Варшаву почали відбудовувати. Цеглинка за цеглинкою, камінь за каменем... Багато мешканців міста працювали на будівництві. Вони збирали вцілілу старовинну цеглу і вмуровували її у стіни поруч із новою.
– А навіщо? – не зрозумів Петрик.
– Бо в кожному камені наша історія.
– Що ж, вийшло пр-р-регарно – похвалив Васько. – Але скажіть, чарівна пані, де нам шукати Ваших сестер?
– В холодній Скандинавії і в теплій Італії. Спершу пливіть Балтійським морем до Копенгагена, столиці Данії. Там на Вас чекає моя молодша сестра. Їй напевне сподобається намисто з перлин. А сапфірову прикрасу подаруйте русалці, що живе в затоці біля Стокгольму. Вона ніколи не показується людям, але я їй розкажу про Вас. Знаю точно – сапфіри якраз для неї. А корали – для моєї сестрички, що мешкає біля Італії.
– Дякую за допомогу, – галантно вклонилися Петрик та Васько. – Нам вже час вирушати в дорогу.
– Зачекайте, сказала Русалка, - я теж маю для Вас подарунок. Скромний, але він стане вам в пригоді. Ось вам захист від холодних вітрів Скандинавії, - і вона зав’язала Петрику на шию червоно-білий шалик.
- “Футбольний клуб “Легія Варшава” – прочитав хлопець.
- – Оце так! А звідки він у Вас взявся? – спитав Васько. Русалка посміхнулась.
– Наші місцеві вболівальники недавно святкували перемогу і зав’язали мені на шию свій шалик. «Легія» - це наша варшавська команда, і якщо чесно, я теж трішки за неї вболіваю.
***
Смачна Скандинавія
Отож, мандрівники поплили в Данію... ДАЛІ БУДЕ.
ПРИМІТКИ
[1] Нептун – один з чотирьох знаменитих львівських фонтанів з площі Ринок. Його спорудив у 1793 році львівський скульптор Гартман Вітвер. У Львові часто бувають перебої з водою. Львівський Нептун хоч і морський цар, але воду вміє економити – з нього б’ють не струмені води, а дві тоненькі цівочки. Компанію Нептунові складають його дружина Амфітріта, богиня полювання Діана і герой Адоніс. На свята Нептун, як і решта фонтанів, полюбляють одягати вишиванки (наприклад, на День Незалежності) , а в дні матчів української збірної з футболу – спортивну форму.
[2] Символом Варшави – столиці Польщі є русалка, сиренка, як її ніжно називають варшав’яни. Саме тому Васько і Петрик вирушили туди. Фонтан Сирена знаходиться на Ринковій площі Варшави, він зображує войовничу русалку з мечем і щитом. Легенда каже, що Варшавська Сирена озброїлась, аби захищати місто.
[3] Під час Другої Світової війни центр Варшави був майже повністю зруйнований. Та одразу після війни мешканці почали заново відбудовувати місто. Цеглу зі зруйнованих будинків не викидали, а акуратно вмуровували поруч із новою. Нині на фасадах будинків можна розрізнити старі (темніші) і нові (світліші) цеглинки. Тепер старий центр Варшави виглядає достеменно як до війни. Це місто називають феніксом, що постав із попелу.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design