“Зона збереження аборигенної карпатської бджоли. Ввезення бджіл заборонено”.
Ця тарифа - на місці, де Чорний Черемош пірнає поміж високогір’я; тільки тут вглиб долини можуть проникнути представники небажаних популяцій. 40 кілометрів вверх за течією, в Буркуті, діє розплідник племінної бджоли карпатської.
Всі ці заборони виникли через німфоманський характер бджолиних маток. Коли весною (однісінький раз в житті) матка вилітає у пошуках кохання – навіть добропорядна Вікіпедія каже, що це 6-8 трутнів. А як там воно насправді – свічка в польоті гасне. І якщо серед покохавших (наголос на другий) її будуть представники інших порід – відбувається метисизація, як наслідок – погіршення показників бджолиної сім’ї. Матка ж скаже “нєвіноватая (встигла нахапатися іншомовних слів), он сам ко мнє приїхав” (з наголосом на другий). В бджолиної сім’ї починаються проблеми, перестають дотримуватися звичаїв і далі по звичному сценарію.
А ще Вікіпедія каже таке:
“Після спарювання трутнів не пускають у вулик тому вони гинуть або їх вбивають бджоли-робітниці” -
такі заздрісні бджоли, з якими спарюватися ніхто не захотів (біологія не дозволяє), і з “де ти ходило” закривають льоток до рідної домівки.
В бджолиних сімей на Тернопіллі, не обмеженого геграфічними перешкодами – (Медобори – не гори), чиста порода буває тільки перший час серед привезених просто з розплідника племінних сімей.
Карпатська “аборигенна” бджола славна найдовшим хоботком з поміж усіх бджіл. Це допомагає краще проникати до найглибших високогірних квіточок. Незрозуміло, чому за таких умов їхні матки спарюються з трутнями інших порід. Це можна пояснити недосвідченістю, або ж прагненням отримати різнопланові враження.
Українська степова – бджілка-трудівниця. Раніше за всіх вилітає в поле, ледь не вдосвіта. Старанно працює, добре зимує, ні на що не скаржиться, ніколи надмірно не гудить. Мрія кожного Пасічника. Але трутні цієї породи чомусь перманентно пасивні, і передають свою генетику маткам тільки тоді, коли з іншими трутнями вже й зовсім сумненько. Саме тому ідеальна бджола – карпатсько-українсько степова - в природі не зустрічається.
Кавказькі. Їх на квітах побачати вкрай важко – хіба з квітами летять спарюватися з матками українських степових чи карпатських порід. Коли українські степові вилітають в поле – навідуються на ревізію в спорожнілий вулик. Таким чином, живуть непогано. Часто виготовляють фальсифікат меду; якщо на асфальті розлити що-небудь цукровмісне – от дитина розжувала і виплюнула токсичну карамельку з Е-330 -им – там одразу зберуться кавказькі бджоли. Можливо, для транспортування субстанції використовують українських степових, але це не є доведеним фактом.
Італійська бджола. Візуально дуже гарна – яскрава, статна з великим грудним віділенням. Але щось їй не працюється, а зимувати в українських реаліях й зовсім недобре.
Ну, й нарешті, середньоросійська бджола. Якщо ці взагалі вилітають в поле, то ближче до обіду – коли протверезіють. Але не в поле – літають довкола вулика із поганим настроєм. Якщо на пасіці, де мешкають різні породи, до вас безпричинно причепиться бджола – це середньоросійська. Не вигляд непримітні, сіренько-миршаві.
З таким підходом до життя на осінь назбираного меду виявляється вкрай мало (радше випадково); тоді пасічник мусить підгодувати їх цукровим сиропом. Середньоросійські женуть з нього самогон і безпечно гудять до весни.
Бджіл африканських порід, яких так часто можна побачити в кінематографі, на наших теренах поки немає. Напевно, до пори до часу.
* при написанні використані знання, що залишилися після відвідування позашкільного гуртка “бджільництво”.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design