І не треба питатися у верховинців «а в Карпатах є дикі звірі?». «Ясно, що є». Звідси починається.
Запорука успішної імпровізації – хороше знання теми і вже існуючі заготовки. Прослухавши запис власного експромту, окремі верховинці самі б не повірили. Ще б пак – враження, що з часів Брема нічого й не мінялося.
Вовки. Помічали, що в гірських господарствах собак переховують по клітках на високих палях? Песьо мусить туди залазити, мов курка на банти. Я спочатку думав, що то собаки такі норовливі – ланцюга їм не вистарчає. А це все - через вовків. Я не розумію, для чого тримати таку велику собаку, якщо з таким самим успіхом в клітці міг би ховатися від вовків і представник якоїсь кишенькової породи, але бо так є.
Вони, вовки, повсюди. У Верховинському районі на полонинах вже не розводять овець. На тих Веснарці чи під Гаджиною вам трапиться свиня, але ніяк е вівця. Все через вовків.
Як рятуватися. Правильна відповідь – від Мольфаря Нечая (нині вж епокійного). З його «тобі, Вово, до лісу, а мені до низу» посідає почесне переш місце. Не рекомендується після промовки продовжувати сходження – гарантовано там буде вовк.
Ведмеді. З такою ж фізією оповідають про привидів. Хто сказав, що привидів не є?
Вважається, що близько 30 “вуйкам” не дали шенгену і вони не змогли перебратися в Євросоюз. Нелегально перебратися не можна. Чому – описано трохи нижче.
Небезпечні завжди – з ведмежатами, без ведмежат, влітку; зимою – спеціально виведений з барлогу ведмідь-шатун. Живуть на схилах гір, в долинах, біля хатів, де бабраються по смітниках. Благо для ведмедів, що смітників в Карпатах більшає.
Нещодавно зграя ведмедів намагалася здійснити акт наруги на г.Говерла, намагаючись дістатися до послання Ющенка, залишеного 2004 року. Подейкують, що там сховано слоїк з медом. Розповідають про ведмедя, що настільки захопився рухом по годинниковій стрілці по схилу гори, що в нього атрофувалися праві передня-задня лапи. Можна шпетити його з-за спини різними недобрими словами, навіть смикати за хвіст. При спробі повернутися ведмідь колобком скочується додолу. Але треба бути обачним – може швиденько оббігти гору по колу, і вже вас посмикає за хвуст.
Як рятуватися: методом вандалів-лісогубів в осмолодських нетрях. Ведмідь гидує невмитим людським тілом. Тобто - не митися довший час.
Кабани. Злі, дикі, шустрі. Розповідають, що службовці прикордонних частин для пантрування кордону, побоюючись ведмедів, вирощують з маленького бойового кабана. Той слухає лишень свого господаря, вміє виконувати такі найпростіші команди, як «фас» та «просити».
Найкмітливіші приносять зранку господарям свіжі портянки.
Для рівноваги в частині інші солдати заводять власних кабанів. Взимку кабанів впрягають в одні сани. Від застави в Шибеному до полонини Лисячої забігають за 52 години. У ведмедя немає шансів.
Коли солдат йде на дембель – вірного кабана перетворюють на шашлик. Може, він би й далі продовжував службу, але надто ревно виконує інтерпретацію однієї із заповідей «Не май інших богів, окрім мене».
Як рятуватися: методика відома ще із загальноосвітньої школи. Там всі стрибали через «козла». Через кабана стрибати так само, аж поки комусь із вас не набридне. Поки не намагатися втекти з країни.
Рисі. Найпідступніша тварина. Завжди нападає ззаду.
Як рятуватися: Як вихід – на рюкзак ззаду прив’язати дзеркало. Тоді не нападе – рись не хвиляста папужка.
Дикі коти. Коли мені почали про злих карпатських котів, я одразу уявив тлусту кицьку з ковбасного ринку. Де ж там загроза? А виявляється, кіт хай маленький, але на довгих лапах. Довжина без хвоста – 30 сантиметрів, висота – майже метр. Така собі морська свинка на ходулях. Її головне не штуркати вбік – бо перекинеться і назад не зіпнеться. Нападають також ззаду.
Як боротися: почати сміятися з нього, щиро до сліз. В цієї звірини комплекс неповноцінності – не добігаючи кілька метрів до вас, розклеїться – «ну чому, чому ви всі з мене потішаєтеся? Чому все так несправедливо?». Закінчиться це тим, що ви поведете втішати його в якусь кнайпу.
Вівчарські собаки. Горянин кокетливо посміхнеться «шо є? та нє, вона не вкусе, та яке, погляньте, яке воно ладне» – при цьому притискаючи зі всіх сил дверима колиби шию очманілій тварюці.
Якщо ви будете йти відкрито і прямо, за світлої пори дня, і голосно гукати господаря – собака чітко вкаже, що вам можна, а що ні, але не вкусе. Ліпше не годувати – із собачої зграї обов’язково відкомандирують одного супроводжуючого.
Хижі вівці, миші, ворони.
Гори сповнені небезпек, верховинці – гумору. На Веснарці (якщо йти з Шибеного), далеченько від лісу (високих дерев) тарифа на стовпці. Аж хочеться прочитати – є спрага до букв в горах. Підійшовши ближче, бачиш «Обережно. На полонині б’ючий бик».
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design