Сергій з розгону беркицьнувся на розкладений диван, ніби на мат у спортзалі: приземлився на руки й коліна, перекотився на спину. Вискнули пружини, диван від удару одним боком посунувся до стіни. Мама б йому голову за таке відвернула, якби побачила.
А все-таки він їх сьогодні зробив. Коли б ніхто не сподівався. Однокласники відрізали йому усі шляхи до втечі і змусили впертися спиною у підвіконня. За ним було широко відчинене вікно хімічного кабінету, на третьому поверсі: провітрювали приміщення, від стійкого смороду шкарпеток, який завжди лишав після себе паралельний клас. Сергій заскочив на підвіконня і випростався. І стоячи, - вітер студив розгарячене тіло під мокрою сорочкою, це було досить приємно, - дивився на них згори. На їхні перестрашені фізії. Певно вирішили, що він зараз скочить вниз, на заасфальтовану доріжку під вікном.
Але Сергій і не думав стрибати. Постояв, стискаючи і розтискаючи кулаки, і незграбно стрибнув на вичовганий паркет класу. Дивився просто на них, уже тріумфуючи. Хтось голосно гримнув рамою, закриваючи вікно.
Так, вони намагалися приховати очевидну поразку, кричали йому здалеку: «Псих!» Але це нітрохи не ображало, навпаки. Сергій знайшов ідеальну відмазку. Я псих! А чого ви лізете до психа? На це їм сказати було уже нічого.
Сергій любив собак. У першому класі усі канапки, які йому давали до школи, з’їдав кудлатий сусідський пес Барс. Барс ходив за ним слідом усюди, як на невидимому повідці, і якось навіть забіг за ним на шкільне подвір’я. Хлопці пробували заманити собаку всередину, у приміщення школи, щоб завести до якого-небудь класу, але Сергій нагнав Барса з двору.
А от господарі Барса не любили свого пса, бо він був уже старий, і збиралися позбутися його. Приспати, сказала мама. Давай візьмемо Барса собі, почав нити син. Ні, розумієш ми не можемо, сказала мама різко, - все-таки вона злилася через віддані собаці канапки, - це те саме, взяли до себе чужого старого діда, так не робиться, розумієш? Сергій не розумів, а Барс через тиждень зник зі свого двору і більше хлопець його не бачив.
Зараз біля їхнього двору також збиралися ватаги собак. Їм виносила їсти або сусідка Настя, або Галя, її 50-річна донька. Настя була маленькою, круглою мов колобок, в окулярах, і точнісінько такою була й Галя. Ніби матрьошки. Галя не мала ні власної сім’ї, ні роботи. Єдиною її роботою, яку вона виконувала строго за графіком, щодня у той самий час, було прибирати двір, потай заглядати сусідам у поштові скриньки, - мама страшенно переживала, що Галя може витягти з їхньої скриньки з поламаним замком лист або квитанцію на оплату комунальних послуг, - і годувати собак.
Тієї зими грип прийшов несподівано. У понеділок Сергій пішов у аптеку. Втоптаний сніг різко скрипів під ногами, і поблискував на сонці, як напастований паркет. Він запитав, чи немає терафлю і марлевих пов’язок. Не було ні того, ні іншого. І не знати, коли буде.
Сергій вертався додому, почуваючи себе таким змученим, ніби пройшов пішки через усе місто. Назустріч поспішали люди з марлевими пов’язками на лицях. Чорний пес перебігав дорогу, лавіруючи поміж машинами. Біля свого дому Сергій помітив зграю собак, що трюхикали вулицею, думав, що цього тижня їх побільшало. Це усе Галя з її годівлею – зі всього району псів приманює.
Вдома він ліг на розкладений диван, скрутившись калачиком. І не вставав до самого вечора. Чоло пашіло вогнем.
Мама слухала новини про грип, відпоювала сина чаєм. Сергій лежав на величезному дивані, криво посунутому до стіни і дивився на чорний вишкір піаніно навпроти. Піаніно розтягло рота, ніби чорний-пречорний негр, що наївся вугілля чи наваксував зуби сажею, і сонце блищало на лакованій кришці. Коли він був ще малим, мама мріяла, що Сергій гратиме на піаніно, проте у хлопця, як виявилося, не було музичного слуху. Зараз він згадав, як сидів перед тією широкоротою потворою, не в лад тиснучи пальцями на клавіші, а мати сердито виправляла його. Тепер він був таким маленьким, як тоді. Ноги навіть до середини дивану не діставали. Мати зайшла до кімнати, і він заговорив до неї, не розліплюючи губів. Бо вона і так чує. Мамо, ти лише не виганяй мене надвір, туди, де бродять собачі ватаги. Я не хочу мерзнути і спати взимку на снігу, не хочу викусувати лід з кудлатої шерсті. Я обов’язково видужаю, чесно. Обіцяю, я вступлю до якогось інституту, бо я мушу мати вищу освіту. Я ще не придумав, до якого, але кудись вступлю. Сергій усе говорив і говорив, але мати вийшла з кімнати, не слухаючи його. Піаніно підсунулося майже до його ніг.
Вночі він лежав, відчуваючи, як підіймається температура, і слухав, як на вулиці, за вікном, гризуться собаки.
Через два дні Сергієві полегшало. Але вранці, коли він ішов у туалет, у нього носом пішла кров і закапала на підлогу. Хлопець знав, що треба робити у таких випадках. Він задер голову догори, натикаючись на дверні косяки і стіни, ввірвався у свою кімнату, крикнувши мамі, щоб принесла мокрий рушник, ліг горілиць на ліжко і заплющив очі.
Рушник був аж занадто мокрий: цівки води усе текли і текли по щоках хлопця, лоскочучи, затікали у вуха, бризкали на підлогу. Сергій зірвав рушник із перенісся – невже не можна було його нормально викрутити, - і мазнувши рукою по повіках, зрозумів, що це не вода тече. Це кров, що й не думає спинятися. Мама скрикнула, побачивши видовище, перед яким блідли найжахливіші сцени з «Екзорциста» і подібних фільмів. Син лежав горілиць і в очних ямах червоними озерцями натекла кров. І раптом посеред озерець блимнули розплющені очі. Сергій, різко ковтнувши кілька разів, скомандував принести з шухляди перекис водню. Він сам здивувався, що такий спокійний, - спливає кров’ю і не втрачає самовладання. В голові крутилося лише одне запитання: а можна вмерти від носової кровотечі?
Кров вони таки зупинили.
А наступного дня лікарка сказала, що Сергієві пощастило. Сильна кровотеча після високої температури – не рідкість. Але йому пощастило, що кров пішла носом, а міг би бути крововилив у мозок.
- А як крутелики наші метушаться, - розповідала Олена Вікторівна, лікарка, - прикладаючи до грудей хлопця холодний стетоскоп. – Трясуться, хороми набудували, гроші, все… А жити хочеться!..
Сергій засміявся.
Через тиждень він вискочив надвір. У саморобній марлевій пов’язці, хоч Сергій і вважав, що тепер йому вона ні до чого. Він змалку возився з собаками, у нього був імунітет, тому і переборов собачий грип.
В дверях він налетів на Галю, з розгону мало не ткнувшись у її пухкий живіт, обтягнутий старим сірим пальтом, як м’яч у ворота чи кошеня в мамку. Жінка міцно стискала у товстих червоних пальцях білий конверт, на якому хлопець одразу ж помітив їхнє з мамою прізвище.
Витягла лист!.. Зловлена на гарячому Галя проскавчала, що лист помилково кинули у їхню, Галіі та її батьків скриньку, і вона ото хотіла віддати. Хлопець, не говорячи ні слова, вирвав лист у неї з рук.
Якась ватага псів уже вичікувала під хвірткою. А цих він раніше ніколи не бачив. Собаки, боязко зиркаючи знизу вгору, та щулячи вуха, завиляли хвостами. Сергій приглядався до них, вловлюючи якісь знайомі риси. Точно, це ж вони усі, хлопці з його класу. Тарас, Юрка, Колян. Знайшли його по запаху.
- Так то ти, Колян, ти?.. – сласно шепотів Сергій, замахуючись на пса ногою. Той злякано відскакував убік, припадаючи до землі, Сергій підскакував до нього, ніби бавлячись, знову замахувався…
Нарешті йому набридло лякати пса, і хлопець поліз рукою у кишеню куртки. Витяг звідти якусь дерев’яну дудку. Подмухав у неї, видобуваючи пронизливі звуки. Так грати могла лише людина, цілковито позбавлена музичного слуху. Пси нашорошили вуха і підбігли до нього.
Галя, що досі стояла на порозі, не заходячи у під’їзд, побачила чудну картину: хлопець іде по темній, розчищеній від снігу дорозі, раз у раз дмухаючи в дудку, а за ним слід у слід трюхикає шеренга собак, ніби видресирувані. Вона якийсь час видивлялася на дивоглядну процесію, а потім крикнула:
- Куди ти їх ведеш?!
У колектор Полтви, подумав хлопець, не віднімаючи дудку від губів.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design