1.
Перед самими очима – розлоге павутиння.
Бр-р! Гидота яка ж!
І взагалі, навкруги – геть усе неправильно. Надто темно, надто тісно, а незручно ж як!
І найгірше, хоч вбийте, не маю жодного уявлення про те, а яке воно, те – «правильно» й чи існує взагалі.
«Із «вбийте» – ти по обережніше, любонько. Раптом, охочі на таку пропозицію відшукаються», - чи то хрипке шепотіння, чи то скрегіт над вухом. А мо, й в усі чи й усередині голови. Боляче ж як від того «голосу»!
Саме від несподіваного болю сахаюся кудись вбік від порадника.
Виживу – спишу свій вчинок на сміливість. Бо через оте шарпання раптом опиняюся у геть іншому світі.
«Правильному на цей раз, сподіваюся?» - той же невидимий порадник намагається глузувати, але вже ледь чутно. Можна терпіти. А стачить часу на практику – і геть перестану зважати.
Озираюся довкола. Щодо правильності – не певна.
Під ногами – мокрісінька трава, взуття ковзає, аби не впасти хапаюся за гілку дерева.
«Верби», – це вже я сама така розумна, без підказок невидимці. Дерева навколо – інші, чужі, то зветься лісом. Мокрий струмінь води трохи збоку – джерельце, у ньому – блискітки, гарні.
Задираю голову догори – так і є, вони й над головою. Там їх, зірок, значно більше.
Як і нових слів у моїй голові.
Ліплю світ із пахощів, звуків, дотиків вітру і листя, тьмяно-вечірніх кольорів.
Ще зовсім трохи – і він буде готовий. Тоді зможу пишатися: не щодня щастить ота вибудувати собі навкілля.
- Очуняла! Казав же: вона міцніша, ніж виглядає!
- Атож. Не пройшло і трьох діб, а наша міцна вже й познайомитися вийшла… Хто перший вітатиметься?
Це вже не у моїй голові. Збоку патякають. Але схоже, теж про мене.
Притискаюся до верби сильніше.
Якби моя воля – взагалі, влізла б назад до свого сховку. Тісно одній там, бачте, було, темно! Але ж безпечно, бо та деревина – мій дім.
Хай хто сунеться!
А не ховаюся, бо усе життя в невеличкому дуплі не відсидітись.
І мабуть, якщо хочуть вбити, то спершу не вітаються?
Не певна. Не так багато знаю, як самій видалося. Чомусь це – образливо.
Відпускаю врешті бідну дереву, бо так вп’ялася у кору, що вона от-от застогне з болю. Роблю рішучий крок уперед:
- Доброї ночі! – зараз же ніч, так? Чи вітаються якось інакше?
- І тобі доброго здоров’я, якщо не шуткуєш.
- Радий зустрічі із такою чарівною мадемуазеллю… - цей ще й вправно розшаркується.
Ні, от так просто бере і розшаркується, ніби під ногами – натертий паркет. А не розм’якла трава.
«Знущається!» - діагноз однозначний.
Але краще змовчати: їх – двоє, вони сильніші. До того ж – вбрані дуже дивно.
Трохи вищий, той, що дражниться «мадемуазеллю» – такий собі красунчик: світле гарно зачесане волосся, тендітні вусики, блакитні насмішкуваті очі. І в тих очах – відблиск давньої пожежі й… бридлива згадка про калюжу крові, в якій колись ковзнув бездоганно зшитий черевик.
Відводжу очі, тут уже не до дивного вбрання («сукно, анліцьке- зараз такі речі не роблять», - заздрісно зітхає мій внутрішній голос. Ото спасибі за інформацію!).
Зачіпляюся на мить поглядом за пістолет на його поясі, але саме це –нестрашно. Зброя – блеф. Є речі гірші…
Другий – у зношеній полотняній сорочці і таких же штанях. Дрібний візерунок-оберіг навколо горловини збляклими червоними нитками – ото й усі прикраси… І кинджал із сріблястим руків’ям за потріпаним темним поясом. Хоч це – точно не заради краси.
А може, я – божевільна? Тому й у голові – жодної згадки, дуки лише про цю-от галявину. Ще й дивні двоє…
Аби ж то було так просто.
- Нам трапилася аж занадто мовчазна дама. Ніби й непогано, але й познайомитися за таких умов – проблема.
- І скількох ти дівок бачив у цьому лісі, що отак судиш відразу: «занадто» - чи «в міру» хто мовчазний?
Не схоже це на сварку, так, знічев’я перекидаються фразами, аби не мовчати. Знають-бо, що почують у відповідь, не вперше отак сперечаються, і не в соте… Ну, може трохи грають, бо новий слухач з’явився.
Я, тобто. Не певна, що надто цінне надбання.
- Щодо «дівок» - згоден. Із «дівками» мені особливо потреби розмовляти не було, чи зараз у лісі, чи до того, як… А от гарні брязкальця начіпляти на себе дами завжди були готові, у мене ж цього добра вистачає… Хоч, мабуть, твоя правда: у вмінні торохтіти особливої різниці між жінками нема, як їх не називай,– несподівано завершує багато вбраний красунчик.
У мені прокидається феміністка. Не зовсім уявляю, що то – нове слово просто послужливо спливає із глибин пам’яті. Однак, певно, це якось пов’язане із таким станом, коли тобі навіть не страшно, просто до всього байдуже, навіть до власної долі. А потім почуєш щось образливе, не про себе навіть - про всіх жінок загалом… І раптом розумієш, що от зараз обов’язково спитаєш якусь гидоту, навіть про наслідки не подумаєш.
Винахідливої гидоти на думку не спадає, тож хочу почати із цілком традиційного: «Перепрошую, я вам сваритися не заважаю?!»
Але мене випереджають:
- Невже й дня у цьому лісі без сварки не прожити, по-людськи?! Що, дівойко, забалакали тебе так, що й слово не вставиш? Не зважай: перед тобою випинаються, бо молоді ж ще, сили нема куди діти…
Це уже мені, із співчуттям…
- Я…
Слова розбігаються. Мовчки дивлюся просто у вилинялі від старості очі скарлюченої жінки, що ніби із-під землі виринула. Спирається на стару клюку, усміхається ледь докірливо мені й отим розбишакам, немов ми –неслухняні дошкільнята, неквапом поправляє хустку.
Не те, що я, оті розбишаки притихли на мить, але красунчик таки не втримується:
- З якого дива нам вести себе «по-людськи»? Так і люди себе рідко поводять. А зі скарбів хто питати буде, аби лише набуде господарями не розтринькали завчасно!
Недбалий рух – і під його ногами палахкотять золоті монети, якісь прикраси, щось ще блискотливе… Аж раптом він перестає блазнювати, підхоплює на льоту невеличку книжечку у шкіряній палітурці, немов це – найцінніше.
- Скарбів… - це слово неприємно дряпає горло. Підношу руку до шиї – на зап’ясті раптом ковзає браслет: срібний, прикрашений чорною емаллю – не тягатися із тими цяцьками, що під ногами.
Але й цієї прикраси у мене не було, хоч і твердо знаю6 вона моя і чомусь - улюблена. От тільки – геть недоречна при пошматованому брудному рукаві. Нащось задираю подерте шмаття і… радісно посміхаюся, коли бачу, що рука – зовсім ціла, без жодної подряпини.
- М-да, сильно дівчаті дісталося… - чуже золото миттю зникає, так само, як і браслет. Тобто, мій не зникає, а опиняється на місці, у дуплі верби.
- Тебе б так закляли! – це отой, у полотняній сорочці, в очах - співчуття.
Ненавиджу! Ніколи не зустрічала оте співчуття щирим, завжди із якоюсь капостю.
- Мене теж не просто на сторіччя кляли, на кров, - ніби аж ображено нагадує красень. – хоч, звісно, і не на лісову нечисть.
«Хай краще дістанеться лісовій нечисті, ніж отаким-от людям!» - чи то крик, чи то шепіт б’є по вухах, обпікає болем, змушує пригинатися до землі. Дуже знайомий голос. Де я його чула, зовсім недавно?
- Я – не скарб…- дуже важливо встигнути пояснити, що це – помилка. – скарб – то гроші чи діаманти, а я не… мене не закопували…
- Не завжди, дівочко, - стара зовсім поруч. Встигла раніше за встиг, нащо їй той ціпок? Підтримала, не дала впасти, скільки ж у неї сил! – Скарб – то цінність, яку сховали. Сховали, чи то від лихих людей, чи то – від усього світу. Сховали, слова правильні сказали, тицьнули частку душі, добре, як чужої, думали, що колись повернуться… Та й забули, чи загинули, чи ще й колись вернуться, не знаючи, що душу назад не отримають, навіть дещицю…
Опускаюся, врешті, на траву біля своєї верби. В очах – ніби хто сипонув піску із перцем. Промити б хоч слізьми, а й краплю з-під повік не вичавити…
- Ну, сказали ті слова… А душу коли причепили? – не кричати ж знову, що –не скарб.
А хто, людина? Виплигнула із вузісінької щілини у деревині, а як туди втрапила – хтозна. Браслет, що зникає - з’являється, оте саме, найголовніше у потаємній кишенці, одяг, замащений кров’ю...
- Вона, ну, та, що сховала…
- Господарка, твоя господарка, - жорстко уточнює полотняний.
Але мені не до суперечок, хай і так. Хоч і гидко так про ту, що таку підлоту вчинила…
- Господарка не вміє чаклувати. То як?
- То так, - очі старої вже не блідий туман, хмара перед зливою. – Дурка малолітня сховати вирішила найцінніше, бо знала – інакше заберуть та ще й уб’ють. А тут – повня ледь надкушена, пугач крикнув опівночі, на пакунку зі скарбами кров – і когось іншого, у кого вкрала ту річ, і її, бо скалічити встигли… Ще й душу була ладна віддати навіть не за порятунок, аби лиш насолити тим, хто сильніший… Нащо тут уже правильні слова?
- Потім тобі легше стане, сама колись мучилась, а мене хоч правильно покликали скарб сторожити, й оті лобурі, що із цікавості тебе трохи завчасно розбудили, через те пройшли… Ліс – заклятий, тож і тягнуться до нього неправедні гроші, інколи аж здалеку приходять, якщо таке право мають… Товариства вистачає. Сумно не буде, дівонько… - слова старої ллються, заколисують, ніби мене хочуть вкоськати, а вже потім вчити, як правильному скарбу слід жити у чортовому лісі.
- І всі дуже зрадіють з’яві нового скарбу? Чи хвалитися будуть, які вони багаті, а мені ахкати і заздрити треба?!
- Ну, як чесно, то зовсім скарбом тебе назвати не можна. Так, скарбеня мале…
- Так зате симпатичне, хоч одяг зараз… жахливий, якщо м’яко казати.
Не думаю, що то - цілковите знущання. Певно, оті… нові знайомі вирішили, що невеличка варка – непоганий засіб змусити мене підбадьоритися. Але я надто втомилася, аби зважати на дрібні шпичаки.
Хіба у півголоса побажала йти декому подалі лісом, тим більше, що він –отут, навкруги. Ще почула докірливе зітхання старої, але не стала вибачатися.
Залізла у «свою» шпарку, затісно, але, усе ж… Коли засинала, то згадала, що так і не дізналася, чи у скарбів бувають імена, а якщо бувають, чи вони, ті скарби, знайомляться?
Певно, збоку глянути, то скарб, ображений на весь світ – аж смішно. Але додумати я не встигла – заснула остаточно.
Що снилося – то моє, але прокинулася від того, що губи невміло намагалися скластися у дивну гримасу. Схожу на ту, що її люди взивають посмішкою…
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design