А спомин – це таке щось неповторне,
Таке щось невимовне і сумне,
Що коли він крилом своїм огорне,
То це уже ніколи не мине...
Л. Костенко
Пізно вночі повернулася дружина з чергових посиденьок. Трохи збуджена й вдоволена, бо ж набалакалася та нахіхікалася досхочу. На дівич-вечорі зібрався добрий десяток подружок-колежанок, опасистих персон. Їх свого часу об’єднувала територія однієї фабрики і високий паркан, увінчаний колючим дротом.
Але то було давненько й фабричні випари вже вивітрилися із жіночих організмів. Сиділи, згадували молоді роки та кумедні історії і ніби поверталися в ту повноводну річку, що несла їх тоді життям. Хто скромно, а хто і хизуючись, розповідав про себе нинішню. Практично всі знайшли себе у новому житті, у новій “творчості” поза тим парканом. Найбільше вразило дружину захоплення колишнього економіста фабрики. Після стояння на ринку вона вечорами набирає-вишиває картини Рафаеля та ікони. Різнобарвним дрібнюсіньким бісером. Для себе, для душі. Півроку на один витвір, попри часткову втрату зору...
Чоловік відсторонено слухав розповідь і мляво реагував. Допоки не прозвучало ім’я Інги-литвинки.
– Так ви що, оце сиділи у неї вдома?
Дружина здивовано поглянула і... негайно пішла в атаку:
– А чого це ти прибрав стійку, як у мисливського пса? Люди! Погляньте на нього. Щойно дрімав, як борсук лепавий, а це вже оченята горять і ніздрі роздуваються! Знаю, начувана про твої стосунки з нею. Молоде, гаряче. Забудь! Сиди на своїй гілці та тихесенько цвірінькай.
Чоловік загадково посміхнувся, солодко потягнувся аж до хрумкоту кісток. Жінку це видиво роздраконило ще більше.
– Що, уже мрієш? Віртуальщик ти мій. Що ти можеш їй нині запропонувати? Забуте богом і людьми село? Свою латану байдарку? У тебе ж на пиці написано, що “від сохи”. До гузна розрекламоване тобою вміння приймати пологи у великої та малої рогатої худоби. Воно нікому не потрібне. А у неї, – не вгавала дружина, – не житло, а хороми. Там вишукані італійські меблі у чорному модерновому стилі. Там полотна Сальвадора Далі на стінах і екзотичні фігури-обереги з африканського чорного дерева. Тьху, й не вимовлю...
– Ебенового, серденько. Все чудово. Я уже радію, – він таки вклинився у монолог. – Але ти якась войовнича. Нащо так пострілювати по мені? Дуже великий калібр. Фугаси летять... Якесь килимове бомбардування. Не встигаю ухилятися. Коли парубком я знався з Інгою, то ми любилися, цукрена моя.
– Ні, ти спав із заміжньою жінкою! – прибрала пафосну позу благовірна.
– Усе не так. Литвинка покликала мене, молодого і захопленого, із любові...
– Досить. Проїхали. 20 років минуло. Ота, як ти кажеш, литвинка показувала нам усім світлини з останнього відпочинку. На них білосніжна яхта маячить, затишні лагуни Хорватії і дорогий пеньюар на палубі. У мене ж такого нема. По суботах у неї гра в преферанс і куріння кальяну.
– Та я ж нічого не маю проти, – буркнув той.
Але жінка вже досягла високого плато, отого рівня “викушування”, і не хотіла звідти злазити.
– У нас он у коридорі зі стелі бульба видулася. Скоро впаде на голову. А ти нічого не робиш. А під наше шлюбне ліжко запхано якусь залізяку! То що, слюсарські лещата? Я ними обчухрала усі пальці на ногах, – прибрала знову театральну позу дружина.
Чоловік весело поглянув на доглянуті та дбайливо пофарбовані пазурі на її ногах і запитав:
– А в отих хоромах, на кухні, ти часом не бачила золотавого дерев’яного ківшика у формі тетерука? Може, як сільничку?
– Бачила у залі. На видноті сидів... Майже на покутті, оповитий квітами... А що?
Благовірну кинуло в жар.
– От змій! Ти що, всім своїм жінкам ківшики дарував? А я все дивувалася, чого це при згадці твого імені Інгу виправляє і плющить...
Дружина ще щось говорила, стукотіла посудом, а він, блаженно посміхаючись, подумки був уже далеко...
Знову топтав м’який сніг на селі після війська, який здавався лагідним і теплим після полярного. Спрагло, зачудовано розглядав рідні краєвиди та хати, величного береста у дворищі і пса Пушка. Той таки дочекався... Стелився тепер, намотуючи кола, над землею, майже не торкаючись її від радості.
– І, нарешті... подивовано слухав (у котрий же раз) якийсь розгойданий, розпашілий, із радісним схлипом, такий переможний окрик-видих тої литвинки:
– Мій! Ти – мій!
Життя здавалося цікавим, багатосерійним фільмом, повним пригод. І ти ще тільки сів дивитися першу...
Занурений, утоплений у спомини, жадібно ковтав сигаретний дим на сходинковому марші та запитував себе: “Що ж змушувало тоді брести кілька кілометрів по глибокому снігу до лісу? А потім ще довго шукати “найдикішу” покручену грушу. Пиляти товсту гілку та нести те все назад. А ще поспіхом обтісувати цупке дерево, збиваючи в кров руки, які відвикли від долота та стамески. І дитинно радіти у передчутті, що Вона колись доторкнеться. Вона буде тримати щойно народженого дерев’яного птаха”.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design