Відгук на книгу Ліни Костенко "Записки українського самашедшего"
Є у мене папочка «Вірші», а є «Проза». Так-от, підсвідомість завела мене саме у поетичну збірку файлів, бо ж відгук з душі проситься про книгу Ліни Василівни Костенко... Її першу прозову, але ж писала Ліна...
Афористична насиченість "Записок українського самашедшого" настільки ропова (ропа - розчин солі у воді), що читаєш і раптом помічаєш – йде кристалізація. Диво: текучий розчин слів стає твердим кристалом-лезом.
Авторка рясно сипле потужними афоризмами власного приготування. Усе чекаєш, що вони закінчаться, ну от-от, адже це не вірш, не коротка форма концентрації емоції чи думки, а більше, ніж 400 сторінок… Та ця густина у книзі не розріджується. Ні через сто сторінок, ні через двісті (а однієї-однісінької сторінки вистачило би не одному «митцеві» на все життя, аби перлини виловлювати і заробляти на свій хліб з маслом)!
А ти… стаєш рибою цього жаского океану або не витримуєш, викидаєшся на берег, геть подалі від нещадних валів отої книги, бо тобі конче потрібне повітря, а його нема. Це неперервний крик SOS і ти борсаєшся під тягарем усе потужнішої товщі чорноти над тобою. Потрібно сконцентрувати увесь свій здоровий глузд, змобілізувати нервову систему, аби витримати прозову Ліну Костенко.
Вона тебе знає - вона є тобою, але вона, на відміну від тебе, не збирається ховатися від Апокаліпсису. Ліна стає на бій, горлає у розпачі, та вимахує мечем ще і ще.
«...Бог усе нам хоче щось сказати, а ми не чуємо...» Бог усе нам щось хоче сказати через Ліну чи Оксану, а ми затуляємо вуха? Мужні жінки. Ера така. Коли цинічна епоха шевальє-шельм ось-ось складеться в принизливо-поразкову дулю, яку Сатана покаже людям, з’являється Жінка з мечем правди. Вона – хірург так насправді, просто пацієнт – держава, людство, планета – дуже великий, тому доводиться орудувати мечем, як скальпелем. І гною ж то, гною скільки… А вона народилася для того, аби кохати, щасливити, але не ухиляється, коли більше ніхто не здатен втримати меча-скальпеля. Несамовито кричить від жаху, та ріже далі.
Мабуть помилковими були би обидва твердження окремішньо: Ліна Василівна повстає проти кінця світу; Ліна Костенко волає проти Апокаліпсису України. Але вкупі ці два – нероздільна правда. Світ хворий, Україна хвора – великий організм занедужав увесь та з усіма своїми органами, й болячка – смертельно небезпечна. Хірург діагноз поставила правильний, і не зупинилася, і намагається орудувати скальпелем.
Три покоління: «шестидесятники» - вони ось-ось відійдуть із теперішнього, нинішнє -35-40-річні, та за мить сучасне – діти й підліток. Така палітра героїв, що перед читачем постає обличчя часу. А ще це - реєстрація історії, фактично не треба вивчати період з 2000 до 2005 року за підручником, куди більше здатні розповісти "Записки українського самашедшего".
Я розумію майбутніх читачів: дуже гнітюче діє на людину, що читає "Записки...", той страшний діагноз - "божевілля Апокаліпсису" - для України і світу. А з іншого боку… ну як вилікуватися, ну хоча б спробувати одужати без правильного діагнозу? І ця жінка волає у пустелі Пророчицею загибелі старого. Вона ще й благає Бога про народини нового. Сила її молитви така, що Бог може почути.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design