Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ




AlmaNAH






Наша статистика

Авторів: 2685
Творів: 50996
Рецензій: 95738

Наша кнопка

Код:



Ошибка при запросе:

INSERT INTO `stat_hits` VALUES(NULL, 24790, 0, UNIX_TIMESTAMP(), '18.117.186.92')

Ответ MySQL:
144 Table './gak@002ecom@002eua_prod/stat_hits' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed

Художні твори Проза Сатира й гумор

Чорний тиждень

© Михайло Гафія Трайста, 06-08-2010

Останній тиждень для Федора Гулика, сільського лісника, був наче жахливий сон, з якого він хотів прокинутися.
«Чорний тиждень, та й годі!» - повторював собі Федір. Спочатку посварився зі своїм братом Василем нібито через те, що той відорав з його ниви борозну царини. Але Федір добре знав, що не та клята царина була причиною їхньої сварки, а «чемні» язики його Аннички та Василевої Юлини. А після тієї сварки Федір повернувся додому з корчми підхмелений і так побив жінку, що та вже третій день лежить в ліжку. До всього цього ще й поросна льоха здохла вчора, а сьогодні розбетеглася корова. Та нібито цього не було досить, чорт приніс ще й контроль до його кантону. Все на його голову!
- Чорний тиждень, та й годі! - повторював безперестанку, мов папуга, Федір. Вранці ходив до баби Фальчі, й та ворожила йому на картах. Кляті карти показували довгу, далеку й важку дорогу, яку він мусить зробити через своїх ворогів.
- Невже... Боже хорони!.. - перелякано перехрестився Федір. Напевне, його вороги видадуть, що він продавав бутуги з лісу, і його посадять в тюрму. Це й буде та довга, далека й важка дорога, яку показували карти.
- Ні, такого бути не може, - міркував собі далі Федір, адже старий Поштарик обіцяв, що врятує його, він же здавна лісник й пізнається з деяким штабом, пізнає й цих клятих контролерів з Бая Маре. Не може бути, щоб не викрутився. Та й взагалі, хіба багато знайшли вони в нього в кантоні? Вісімнадцять букових пнів в Стижереті, сім дубових у Горшлозі, й чотири ялинові в Кавнику - це не так багато. Він візьме двадцять літрів слив'янки й понесе до старого Поштарика, а той вже знає, що далі робити. Контролери повернуться в понеділок, щоб продовжити інвентар. Коли б їх чорт лиш не заніс у Ялинку Урстину, бо тоді не лише Поштарик, а й сам дідько не врятує його від тюрми. Хоча звідти він продавав смереки тільки льопакам в Поляну, та все ж боявся, щоб хто-небудь не доніс на нього. Та з Рунуй цього не знає ніхто, й ніхто не може донести, - переконував себе Федір.
«Піду за міст в корчму до Замерзлого, прислухаюсь про що розмовляють люди, вип'ю чарку-дві рому, може, забуду трішки про цих клятих контролерів», - поміркував собі Федір і попрямував до корчми. Та тільки переступив поріг, як напівп'яний Михайло Чабришин пристав до нього, як реп'ях до кожуха, горлаючи:
- Добрий вечір, Фе...!
- Добрий вечір, вуйку! - відповів ніяково Федір.
- Не дивись на мене, Фе, я трохи випив, але, Фе... я все знаю, все... не думай, що я дурень! - погрозив йому пальцем.
У Федора аж мороз побіг по спині. Обдивився навколо, чи хтось не почув старого. Та в корчмі, як в корчмі - гамір і крик, кожен пантрує свою чарку й свою розмову. Федір полегшено видихнув:
- Тихо, вуйку, цитьте, не кричіть так! Давайте, я вас почастую чаркою рому, - запрошував старого тремтячим від хвилювання голосом.
«Якого чорта я прийшов до корчми і що цей старий бик про мене знає? - пробував здогадатися Федір. - Невже знає, що я продав смереки з Ялинки Урстиної, чи, може, знає, що убив сарну на Мадяровому Лазі? Треба дізнатися і підкупити старого, щоб мовчав, бодай поки пройде оцей клятий контроль».
- Дві чарки рому! - попросив Федір.
Замерзлий здивовано подивився на Федора: він знав, який той скупий - ніколи не п'є за свої гроші, а крутиться по корчмі, поки хтось не почастує його чаркою рому або гальбою пива. Лісникам люди завжди дають пити, а тепер Федір, дивись, п'є за свої гроші та ще й старого частує!
Федір взяв чарки з ромом і попрямував до вільного столика, услід за ним ступав, як вірний пес за господарем, старий Чабришин.
- Беріть, вуйку, випийте! - припрошував старого Федір.
- Нехай Бог прийме за душу твого тата! Добрий був чоловік, як дарабка хліба, - промовив старий і вихилив чарку до дна. - Ти думаєш собі, Федоре, що старий Михайло Чабришин, як п'яниця, то й дурень? Ге-ге, Фе... я не дурень, я все знаю, Фе... Чуєш, все!
- Цитьте, вуйку, цитьте, не кричіть так, я куплю пляшку рому й ми домовимось, тільки не кричіть! - благав Федір старого.
- А закурити мені не візьмеш, Фе?
- Візьму вам, вуйку, чого тільки захочете, лиш мовчіть! Андрію, давай цілу пляшку рому й пачку цигарок! - замовив у Замерзлого Федір. Той, ще більш здивований, приніс і поставив пляшку на стіл, а старому подав пачку цигарок «Плугар».
- Пиймо, вуйку! - запропонував Федір, наливаючи в чарки. - Тільки не кричіть.
- Не буду кричати, не дурний я, Фе... Я все знаю! - повторив старий і хильнув чарку до дна.
- Що ви знаєте, вуйку? - тихо запитав Федір старого.
- Все знаю, Фе, все! Чуєш, все! - повторював сп'янілий старий. - Не дурний я, Фе, не дурний.
- А звідки ви знаєте?
- Як звідки? Та хіба я не робив чотири класи при мадярах? Я все знаю: читати й писати по-волоськи, по-мадярськи, по-руськи. А рахувати... При туй Романії у Бозовіч сортатор з папером та клайбасом рахує, а я «озон перц» йому зрахую в голові...
- Не меліть мені дурниць, а кажіть, що знаєте!
- Як, що знаю? - витріщив старий очі. - Я все знаю, Фе...
- Дурний ви, вуйку!
- Як дурний, Фе? Та ж я все знаю!
- А про мене... про мене що ви знаєте? - поцікавився Федір.
- А хіба що мені про тебе треба знати? Я думаю, що ти добрий, як твій тато, царство йому небесне. Ади, ти мені платиш випивку, ще й цигарок купив.
Федір встав з-за столу і, не попрощавшись зі старим, вийшов з корчми.
«Чорт би тя забрав з дурним дідом! Я думав, що бозна-що знає про мене, ну й натратився я! Чорний тиждень, та й годі!» - зітхнув Федір.


Написати рецензію

Рекомендувати іншим
Оцінити твір:
(голосувати можуть лише зареєстровані)

не сподобалось
сподобалось
дуже сподобалось



кількість оцінок — 1

Рецензії на цей твір

Добре усе знати

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Tamara Shevchenko, 06-08-2010
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.67867112159729 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати

Історія Європи. Український погляд
Кожен з нас має знати історію власного народу. Бо історія – це його посвідка на проживання на рідній …
Погляд на світ через призму пародії.
«Прометей поміж грудей» – тільки ця провокативна назва збірки чого варта! І це не натяк, це те, про …
День Соборності України
Вітаємо всіх з днем Соборності! Бажаємо нашій державі незламності, непохитності, витримки та величчі! …
Українські традиції та звичаї
Друзі! На сайті “Онлайн Криївка” є дуже цікава добірка книг про українські традиції та звичаї. …