Василь уже давно сидів на лавці у міському парку і, мов шолудивий пес, грівся проти осіннього сонця. Часом зривався холодний вітер, пробирав крізь сорочку до живого тіла, і воно теж хапало дрижаків. Та Василь не хотів перейматися такими дрібницями, а якби й хотів, однаково не пішов би звідси. Краще вже мерзнути тут, аніж нудитися в сирій, просмерділій готельній кімнаті. Тут хоч не так тоскно. Усі інші варіанти відпадали напріч – як завжди, бракувало грошей.
На це відрядження він погодився швидко, інакше його не зрозуміли б колеги: серед усіх він один неодружений, а що з добових не вираховують аліменти – це теж неабиякий стимул, бо доводилося сплачувати двом колишнім дружинам половину зарплати.
Раніше холостяцька квартира його навіть тішила, давала надії та місце для нових пригод з жіноцтвом. Проте самотність з часом ставала все тривкішою, і коли якось Василь прискіпливо обдивився себе в дзеркало, звернув увагу на запалі й вицвілі очі, на численні зморшки, ріденьку чуприну – і врешті збагнув істинну причину своєї самотності. Так, минулося. Все минулося. З розпуки захотілося напитися, але тоді, як оце й тепер, не було за що купити пляшку.
Поруч вирувало життя, від якого аж рябіло в очах: жінки, жіночки, дівчата в коротеньких спідничках (знову мода вернулася), і ніжки, ноженятка – навіть мертвий ожив би …
А було тут-таки, в цьому місті… Після інституту працював у філармонії, приїздили сюди на гастролі. Галочка тоді саме Тарасика народила. Касирка видала зарплату копійками – з виручки, тож він побіг по крамницях міняти дрібноту на купюри. А там продавщиця Кірочка – очей не одірвеш… на концерт запросив, після концерту, як годиться провів додому і, позаяк її мати працювала у третю зміну, залишився у Кіри до ранку (куди підеш чужим містом у такий пізній час?)…
Згодом вона до філармонії приїхала, вже з животиком, та одразу до директора. А той боязкий (раніше в обкомі секретарем з ідеології працював), каже: даю відгули, допомогу з директорського фонду, і щоб усе було в ажурі. Допоміг Кіру до лікарні покласти, там викликали передчасні пологи. Хлопчик, казала, на нього дуже схожий: чорнявенький, з ямочкою під нижньою губою, та вмер, слава Богу, бо завдав би тоді клопоту. А після того адміністраторка прилипла, як реп’ях до кожуха. Директор знову: даю вам обом відрядження, щоб повернулися з ажуром. Та адміністраторка – то вже не Кіра: попила ж крові, крутила-вертіла, як циган сонцем, не хотіла йти до лікаря, слинила тільки, щоб з Галею розлучався. Так і повернулися з “відрядження” ні з чим. Та ситуація розв’язалася несподівано: на роботу прийшла шоферова дружина і зіпсувала адміністраторці зачіску, то вона з того ж дня і здиміла з філармонії. Дівчата потім казали, що вона зовсім і не була вагітною…
А він і не збирався каятися. Якось Галя будить його серед ночі, а спати так хочеться, звечора у Стешки-ліліпутки був – там таке малесеньке, мов дитинча, а що , стерво, виробляє! Стешчин ліфчик, тонюсінкий, безномерний, під майку, гад, заліз, коли одягався, то він і приніс його додому. На суді Галя сказала, що, може б, і простила йому, якби хоч знюхався з такою, як сам, а не проміняв на зобиджену природою жінку.
Після того, вже набравши у вуха води, до жінок ставився сторожко. Довго, десь із рік вибирав – вибрав. Світлана (щоправда трохи старша од нього, в кав’ярні працювала) поставила умову: ніякої філармонії. Нахапався погодинно гуртків художньої самодіяльності, мов собака бліх, - по всьому місту і за містом теж, тільки встигай. Купили кооператив, машину (тоді ще не знали такої дорожнечі). У Світлани була п’ятирічна донька – вдочерив її, як і належить у нормальній сім’ї. Усе йшло начебто добре, коли б не повернувся якось невчасно додому. А Світлана не сама. Розійшлися без скандалу: їй – “жигулі”, йому – двокімнатна квартира з меблями. Воно, наче, й непогано, якби ж ото ще й аліментів на чужу дитину не платити. Невигідно стало на кількох роботах крутитися – пішов до обласного центру народної творчості на скромну ставку плюс відрядження.
…Життя довкруг вирувало, клекотіло. Люди кудись йшли та йшли. Цікаво, коли ж вони працюють? Адже сьогодні робочий день! Давненько вже, коли правив суворий Юрій Володимирович, в будень люди боялися з’являтися на вулицях – паспорти перевіряли. Отакий порядок був. Недовго, правда, бо Юрій Володимирович згорів на роботі і похований на красній площі в Москві. А зараз – демократія. І схотів би працювати, так нема де. О, он пішла – грудаста, талія тонесенька, як у оси… Він же позавчора, щойно з автобуса, хутко набрав номерочок однієї знайомої викладачки з культосвітнього училища. Зустрілися, на квіти витратився, посиділи у кав’ярні, а куди ж повести? Вона заміжня, а готельні кімнати – на сім ліжок. Позітхали та й розійшлися. А вчора подався до лялькового театру, Раїса зустріла з відкритими обіймами – страшнюща, хоч святих винось. Ще в інституті Бабою Ягою дражнили, а зараз постаріла, то ще споганіла. Але для лялькового театру нічого, за ширмою глядачам не видно… Раїса постаралася, стіл накрила: коньяк, шампанське, музика… Та все це не допомогло вивести на інтимний лад. Сказав, що треба на хвильку забігти на телеграф, а сам поплентався до готелю.
… А таки було колись! Ген недалечко “пентагон” обкладений кам’яними брилами, - обком, міськом, облвиконком… Тоді цього будинку ще не було, тільки церковиця-розвалюха світила діромахами – прогнила, проіржавіла. Віддалік – Кірина хата, її тепер теж знесли, ще далі залишки фортечної стіни, де запорожці з ляхами билися. Василь пом’ятає: вийшов тоді серед ночі на морозяне повітря покурити - розімлілий, розпашілий, мов Наполеон після вдалої битви. При місячнім сяйві оглядав фортецю -–що йому фортеця? Он яку жінку уламав. От тільки Кірі ніяк не вірилося, чи з нею було в казці, чи насправді? Повірила ж, коли матір’ю мала стати. Якою вона тоді була чистою і беззахисною, єдина і, мабуть, остання жінка, котра, видно, любила його по-справжньому! От кого треба було за дружину брати!.. Ноги б мила та юшку пила. А навіщо йому така?… А яка?..
На сусідній лаві розташувалася сім’я: він, вона, мала та ще коляска з лялькою. Чоловік потягував з пляшки пиво і смачно заїдав рибкою, у Василя аж рот заслинило. Жінка з малою ласували тістечками, запиваючи їх лимонадом. Вони нікуди не поспішали й були такі безтурботні та щасливі, що Василя аж завидки взяли. І йому знову чомусь подумалося, що отак жити вони б змогли б хіба що з Кірою. І він тільки тепер збагнув, що саме такого життя йому й праглося, бо з тими жіночками, з якими він жив і зустрічався горобиними митями, - суєта. Все бігом та бігом, клопоти, гроші…
В пам’яті зринув Кірин образ. Навіть тоді, коли вона виписалася з лікарні й він проводжав її на поїзд – змучену, змарнілу, - інша геть би й не плюнула б в його бік, а ця дивилася на нього так само довірливо, лише сльозина, підсвічена сонцем, зблиснула бурштиново, й скотилася по щоці.
– Нехай щастить тобі і твоїй сім’ї, - зронила…
Але не було тоді у нього до неї жалю, а коли й був, то
приховався так глибоко, що тільки оце тепер докотився й боляче ухопив за душу.
Василь аж здригнувся. Який збіг – той чоловік назвав свою дружину саме цим ім’ям. Василь ще раз пильно глянув на молодицю й, тетеріючи, упевнився, що то була-таки Кірочка: красива, пишнотіла. Це ж треба…
– Тепер ходімо додому, – пролунав її голос так буденно й
просто, що зовсім не в’язалося з тією Кірочкою, котра навідувалася іноді в його спогади.
– Авжеж, – погодився чоловік.
“Вона, вона, вона!” – застугоніло серце, як колись у молодого.
“Ну вона, то що з того?” – озвався внутрішній голос. –
Вгамуйся, не хлопчак же”. – І все стихло, як у кіно, коли змінився кадр.
Коляска м’яко прокотилася поруч, лялька спала солодко-солодко. Кіра кинула на Василя байдужий погляд – не впізнала. Вони віддалялися, вминаючи каблуками в землю жовте листя, яке вітер жбурляв їм під ноги.
Потягло холодом. Василь ще намагався боронитися од вітру, втягнувши голову в комір благенького піджачка, та марно.
Осінь уже не скрадалася…
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design