Баба Міла, пам’ятала, що вона будучи манесенькою, зовсім не хотіла їсти, хоч як її не заставляли, і мати їх по тому легко розрізняла ( двійняжки ж ), а Люся навпаки – весь час їсти просила і завжди що-небудь жувала: пиріжок, огірок, кусничок хліба, кислицю якусь... Всі ці наїдки завше випадали в неї з рук, мочались у пилюку, дитина на це не зважала, продовжувала жувати, і коли рука виявлялася зайвою, виканючувала в матері знову що-небудь і знову безперестанку, ходили щелепи, мов жовна.
А потім їй мати нічого не давала, й вони рвали зелененькі листочки, квіти з акації для їжі, та Мілі їсти як завжди не хотілося й вона віддавала ті пахощі сестричці.
Якось мати нагодувала її чимось дуже смачним, аж солодким. Мати жувала ту смакоту і їй у рот напихала. Міла хотілося, щоб вона й сестричку нагодувала, але її ніде не було.
- Де наша Люся?..
- Нема, побігла гратися…
- А ти їж, їж дитинко, моя люба… наїдайся…
І вранці мати таким же смачним погодувала…
Її спочатку везли возом кудись возом , далі їхали в
будиночках з колесами, і щось страшно свистіло, та вона не скільки од страху плакала, як од того, що ні матері, ні сестрички рідної поруч не було.
Їй їсти хотілося - з того часу прорізався в неї апетит і вона відтоді хліб, що з обіду залишала, аби увечері, або навіть уночі прокинутись, та пожувати, щоб усередині вгамувалося.
І ще Міла щоразу бігала до воріт приюту, яких, бувало, на рік по кілька разів чомусь міняли, навіщось перетасовували дітей, і чекала. Здавалося – от-от прийде мати з сестричкою і забере патронатку додому. Чекала… Особливо хотілося, щоб мати та сестричка побачила її тоді, коли їм нові платтячка видавали, і туфлі парусинові. А весни наступали все швидше і швидше...
Патронацьким грошову допомогу перед випускним видали і вони, звичайно, нову одіж собі купили, й помітно одрізнялися од інших фезеушників – були справжніми городянами. Якби ото не було в Міли гарного крепдешинового плаття та хустки газової, то , може, й не обіймав її так палко молодий інженер - аж до ранку безлюдними доріжками водив, а вона, дурна, й не зрозуміла спочатку, чому чадіє од фарби й нудить її. Бо раніше, на практиці, багато фарбувала у щойно зведених будинках і – і нічого, раділа лише якими гарними після її малярської робити стіни стають. Та раз вже таке сталося, то поберуться, і їм квартиру дадуть і житимуть вони щасливо з чоловіком та з дітьми. Григір такий уважний до неї – в кіно водить, подарунки купує.
Тітка Уляна побачила, як Міла кишки щоразу рве спитала:
- Що добігалась дівка з інженером своїм молодим?
Міла сполотніла:
- Що ж тепер, тітонько?..
- Заміж треба виходити. Чи ж візьме?
Міла й не знала, вони про це й мови ніколи не заводили.
Чутки серед людей швидко поширюються і це стало видно
хоча б то тому, що інженер Смірнов у круглих окулярах, при краватці та білосніжній сорочці, нею до речі випраній та випрасуваній, котрий називав її і “куколкой”, “і нєженкой” і “королєвой” увечері не з’явився, як завше, під її вікном і не запросив “слушать соловйов”. Потім вона його лише звіддаля на будові побачила один раз, казали, розрахунок брав. Хлопці з патронату влаштували йому “проводи” - довго опісля мабуть з синців та гуль вичухувався. Та що Мілі од того...
Подруги порадили йди до лікарні плоду збавлятися. Вона у село до тітки поїхала (родички далекої), порадитись, а та, гріх великий, каже, вбивати своє ненароджене дитя. Скільки дітей у тридцять третім вигибло! Та й тебе, коли до патронату б не забрали, теж на світі не було б . Всіх до д’ної ями на краю цвинтаря, й гробки ставити заборонили. Мами півників та руж насадили, щоб хоч на тому світі груди дітям не топтали.
Тітка Мар’яна одиначкою жила хворою, немічною.
- Живи в мене, а грамотні і в колгоспі зараз потрібні Та в селі все своє: і городина, й хліб і молоко. Чи я тобі дитини не виняньчу, та і ясла дитячі у нас є.
Подумала і залишилася, бо наскучило її життя у загальному кагалі, а тітка хоч і далека родичка, а таки рідня.
Поставили вагарем, бо з атестатом, а воно невдовзі й чоловік непоганий Мілі трапився трапився – приїжджий із західної – а про її вагітніть, крім нього та тітки так і не знав ніхто. Синочок – красень! Невередливим вдався – як погодує його звечора, в пелюшки вбере, так до ранку й спить солодко і батькам відпочинок дасть.
Розшукав її той інженер, приїжджав у село, розпитував людей про неї, може й жалів, що одмовився од свого щастя. Але на очі Мілі не показався, не став душу ятрити.
А Богдан майстром на всі руки був. Теслею в колгоспі працював – за рік дім поставив – палац вирізьблений.
Міла двійнятами за це чоловікові рідному оддячила. Гарно жили. Забулося і жахливе дитинство, і голодні дитбудівські вечори – тоді завжди їсти хотілося. А три хлопці, мов три дубочки Тільки за мамою та сестричкою серце її тужило, казали в тридцятих роках усіх в Сибір одправляли: винних і невинних...
Коли тітка помирала, й сказала, Мілі наодинці як воно тоді
насправді трапилося, і зрозуміла вона, чому те м’ясо таким солодким було. У тридцять третім не тільки собак та ховрахів їли. Зрозуміла за що матір у тюрму посадили.
… Та жінка довго під акаціями старими сиділа, чесала сиві свої коси, і все на неї позирала, а вона на господарстві поралась - то погодувати всіх треба, то випрати, то дітей пожаліти - купив їм новенькі ровери, то вони не скільки їздять скільки падають, коліна та лікті збивають, сопуть, проте вперто тягають колеса вулицею. Це – менші – близнюки, а старшого й не чути ніколи – як навчився читати, і не розлучається з книжкою, читає яку б до рук не взяв. Розумний і говіркий, тай брови супить, як батько його – інженер.
Немічна якась жінка. Міла локшини їй з молоком насипала й винесла. А та: “Спасибі, дочко!” – і не їла, а довго так на неї дивилася, дивилася, і Міла не могла згадати, де вже вона цю жінку бачила?.. “Спасибі, дочко, спасибі. Мілочко…”
Та й розплакалася…
Мілу враз наче громом вдарило: “Це вона !!!”
Такі ж темні запалі очі, вона їх назавжди запам’ятала. У Люсі також були очі темні. І солодке м’ясо… І голос сестрички, яка завжди їсти просила…
– Прости мене, дочко, прости коли можеш...” - немічна,
виснажена, з чорними колами під очима, як і тоді.
Скільки сліз вона за ними виплакала, скільки душевних мук зазнала! Батька свого й не бачила ніколи – казали, криницю копав і земля привалила його.
Солодко пахла квітуча акація. Тоді ці дерева були ще молодесенькими, і Міла могла дістати до колючих гілок , щоб для сестрички рідненької квіту нарвати.
Серце то билося мов несамовите, то зупинялося.
-Нема й не буде тобі, жінко лиха, прощення… - ледь прошелестіли вуста.
Стара згорбилась, та й пошкандибала десь далі…
Цвіт на акації білий-білий, як і локшина розварена у молоці...
Це, бач, за демократії , заговорили про той голод… Хрест на ямі загальній біля кладовища наставили... Церкву на вигоні збудували. ” Прости Господи , мамочці, рідненькій, за гріх отой… бо немає вини твоєї … “
Не помітила Міла, як вже й бабою її стали називати.
…Осінь вже холодом береться.
Старший син її в Києві - начальником великим при
міністерстві, і дочка його вчена, аспірантуру закінчила, а менші діти - по базарах вештаються, бо немає в колгоспі роботи, земля бур’янами заростає, то на рундуках гроші заробляють, щоб прогодуватися, та онукам за навчання заплатити. Осьо мають повернуться з того базару, то виголодніються. Баба Міла у великому казані борщ варить. Діти сердяться: навіщо багато наварюєте? А для неї хай краще залишиться, аніж хтось голодним зостанеться. Все життя отак.
Вітер зриває з акації примерзле листя. Воно шелестить, шелестить.
Наче мати пробачення просять.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design