-Здрастє, діду Степане.
-А здорово й тобі.
-І як воно Ваше життя?
-Мов річкове латаття. Всі мимо пливуть і межиочі стють.
-Ну, й Ви, теж колись були молодим.
-А, таки, був. А тепер старий став, мов пень. Тільки сплю та попірдюю увесь день.
-То, Ви, вже не сторожуєте на винограді?
-Ні. Всьо, урвалась латка, зачинилася ятка. Тепер вдома сиджу, себе з бабою стережу.
-А я тільки-но хотів за калясочку-другу мотоциклячу виноградцю у Вас напитати.
-Тепер йди до Миндрі-молодшого, він там ходить за старшого.
-Так Миндря ж той, мов пес лягавий стереже.
-Отож, добро хазяйське добре береже.
-Ну, то й мать його за ногу п`яту. А, Ви, ж оце, як на покої опинилися? Скільки ж років, як кажуть вірою і правдою? І комуністам, і імперіалістам?
-Що було, то тепер загуло. Виперли таки мене на пензію. Сказав новий директор, що на мене тепер напав, отой, секелероз...
-Склероз?
-Точно. І з ним ще один супостат виліз. Оргазм називається.
-Мабуть, маразм?
-О, правда, він. І звідки ти усе знаєш? Таке мудрьоне...
-Так розкажіть діду, що там у вас із тим Свіжим, директором вийшло?
-А чого б і не розказати? Ну, тоді й слухай.
Ти ж знаєш, що я ніколи й нікому із своїх не відмовляв. Хто не прийде, завжди виноградцем наділю.
-Ваша правда. Перевірено життями цілого села.
-Отож, а тут приперся клятий копитолізьм і стали мої виногради хазяйськими. А люди цього не зрозуміли, все йдуть та йдуть, ну, як і раніш. Міцно звикли до хорошого. Дай та дай. Я вже й казав, що, дорогенькі, тепер не можу, з роботи бігом виженуть, ще й під стару сраку носаком дадуть. Хтось і послухався. А хтось скурвився й почав брати зовсім без просу. А що я їм зроблю? Поки з ковінькою до них доковінькаю, вони вже на іншому місці грони ріжуть. Так і виходить, що ніц не виходить. А новий директор мені ті пістони вставляє та й вставляє. Отаке виробляє. Хреново, - каже, хрен старий охороняєш. А я йому на те:
Ви б, ментиліцію якусь виногради об`їжджати найняли. Бо, що я можу тут старими ногами на лісапеті по піску ізробити?
Отак і ляпалися язиками. З ментиліцію він зв`язуватися не хтів. Кажуть, що це дуже дорого. Найняти когось молодшого теж не збирався. Скупердячив. Бо я за роботу брав небагато, ми ж з бабою ще й дві пензії отримуємо. А молодому треба платити більше, йому ж сім`ю годувати. Отож, і додумався Свіжий до такого, щоб ізробити з мене чесну здавалку.
-Овва, а це ж як?
-Ти слухай терпляче, молоде гаряче, зараз зрозумієш. Коротше, приїхав він „Нивою” до мене на сторожу й питає:
Ну, що, виноград крадуть?
А я йому кажу:
А у тебе, синку, що звідусіль надвір повилазило? Канєшно обносять.
-Та бачу і я. А, Ви, хоч бачите, хто це краде?
-А що?
-Нічого. Так бачите чи ні?
-Як не дуже далеко ріжуть, то й впізнаю хто то.
-От і добре. Так Ви мені їх і запишіть на список. Я з ними потім сам розберуся. А, як не запишеш, хрен старий, то вилетиш на свою пенсію аж бігом, будеш дома лежанку на печі від кота охороняти. Грамоті навчений?
-Я семилітку кінчав.
-От і кінчай мені ваньку валяти. Скоро вже починаємо винозбір, щоб мені назавтра список крадіїв був готовий. Приїду, заберу.
Та й поїхав собі, а я залишився сам з думами тими. Не записати ж зовсім не можна, вижене той свіжонавіжений. А мені гроші ті потрібні, правнучці ж за несцитут ми з бабою платимо. І що ж робить? Як тій щуці: і карасика з`їсти і на сондолю не налізти. Кумекав я кумекав і аж на світанні таки докумекався. Свіжий, він, же нетутешній. Людей у селі, хто є хто, майже не знає. Отож, зробимо так...
Приїжджає директор на другий день і вручаю я йому спокійнісінько той список. А у ньому, навіть, де хто живе написано.
-Ого, - він каже. Молодець, Леонтійовичу. Не думав, що їх так багато сюди внадилося. Раз, два,... аж 12 чоловік. Виявляється, що ще є у Вас якась пам`ять. Ну добре, тепер, хай тримаються. Старий, бувай, добро охороняй.
Це вже приказка у нього до мене така. Сказав та й плиг у „Ниву” і поїхав увесь радий-радісінький, що з тими обнесунами таки поквитається.
Добрався він, значитця, до села і одразу рвонув до нашого дільничого.Ну, до Цементовича. Відшукав його й сказав, що він потрібен, як представник нутряних органів для того, щоб покласти край крадіжкам винограду у торбофірмі . Та й поїхали вони за першою по списку адресою: Кирило Мисочка, вулиця імені Леніна у Разліві, 12.
Прогребли вони ото тією „Нивою” по разливам і якось таки дісталися на сухе перед мисочиним обійстям. А дорогою Свіжий попередив Цементовича, щоб той не втручався доки він йому не скаже. Мент погодився, але за умови, що не буде порушень закону. На це директор пробурчав, що нікого рушити й не збирається.
Отож, ревнув Свіжий кілька разів клаксоном і підійшли вони до мисочиних воріт. Спочатку їх привітав гавом та спробами ухопити бодай за краєчок чобота з-під низу воріт хазяйський бровко на цепу. Ну, а потім, боком пролізши у відчинену хвіртку, висунулася, мов та кучугура й сама господиня, Таська Мисочиха.
-Здрастє, хазяєчко, - привіталися гості.
-Здрастє й вам, - відповіла Таська.
-А Кирило вдома? – то Свіженатор питає.
-Немає його з нами. А що? – Мисочиха на те.
-Виноград він в Леонтійовича покрав, - директор їй.
Стоять собі. З одного боку хлопці, з іншого дівчина. Гомонять. Один, правда, той що у формі, якось наче трохи труситься та іноді затикає рота правицею.
-Ой, казала ж я йому, щоб не їхав туди й не один раз.
-Бач який він. Не послухався тебе, а тепер таку рахубу маєте.
-Ну, що ж, як вже попалися, то й заплатимо. Скільки?
-50 долярів.
-Ти що, ото як зовсім не Свіжий. Звідки такі гроші. Що він десять прогонів рядів вирізав та виніс? Десять гривенів дам і усьо. Лови дулю, мов цибулю! Та й піднесла її йому аж під самий ніс. Скис тут від Тасьчиних агроментів директор. Учуяв, що більшого ця мадама не дасть, аж нізащо. Тому й пробелькотів, що згоден й на десятку. Та й узяв її, а Мисочиха тут візьми й прошепочи:
Даю тобі, щоб Кирилкові там на небі добре було.
А уголос додала:
Не знала я, що наша ментиліція так солідно працює. Навіть з могили дістане.
-Та, що ти, ото, таке мелеш? – запитав Свіжий, що вже трохи оговтався від тасьчиних доводів й тому знову осмілів.
-Так вмер же він, мій Кирилко. Спирту дров`яного випив. Вже три роки, як поховали, - та й втерла сльозу.
І тут Цементовича, як прорвало. Їржання стояло таке, що оглядалися навіть коні. І Мисочиха, на нього дивлячись, й частково осягнувши причини того реготу й собі змінила сльозу зроблену за участю татка на ім`я Сум на її зведену сестру по матері від татка на ім`я Сміх. Один лише Свіжий застиг, мов самотній чобіт кирзовий у стяжці . Несвіжій.
І що, ти, думав, покинув директор опісля цього свій об`їзд по мертвим душам – обнесушам? –Дзуськи. Всіх до одного відвідав, такий ото клятий бізнесмент попався, і Цементовича з собою тягав. Казав потім дільничний, що у нього за тих відвідин від сміху на животі аж пуп розв`язався. А таке зробити було зовсім непросто. Бо, як у селі відомо, зав`язали цементячого пупа ще на флоті морським вузлом. Коротше, назбирав Свіженатор цього штрафу з інших мертвих душ ще гривень десь до 50, потім відвіз Цементовича до опорняку у селі та й посунув із багатим взятком до контори.
А на другий день викликав мене до себе в кабінет й каже:
Ти що, думаєш, я тобі цих мертвих душ просто подарую?
-І навіщо вони мені? Хіба ж мені кровососом на старості літ ставати, чи що?
-А, то, ти, все ще не вгомонюєшся, хрен старий? То бігом пиши заяву на звільнення за власним бажанням й щоб я тебе тут і не бачив!
-Я, канєшно, вже старий, може й хрен якось там. Мало чого там не було, життя воно довге. А усе ж не така паскуда, як ти, щеня шолудиве.
-Що ти сказав?
-Заткнись, гнидюк, бо зараз ковінькою ще одну дірку в макітрі твоїй проковіню! Охерона твоя не чує, саме гімнобургерами на обіді давиться. І слухай далі, шмаркля на кухвайці. Ще не народилося таке гімно, щоб мене змогло заставити своїх продавать. Німці у війну не змогли, а ти проти них просто закопчена волосина з комариної сраки. Повилізали паразити на готове, а ми тут все життя від зорі й до зорі пропрацювали. Так ще й людей на людей розпаскудюєте. Нічого, все одно всі чисто виздихаєте, всіх чирва поїсть й шашіль сточе. А тепер пиши цю заяву сам, а я підпис поставлю. І швидко, бо ковінька у моїй руці на тебе стрибонути аж проситься!
Отак і звільнився я. За один день й за власним бажанням. І зовсім не жалкую, що грошей у нас з бабою поменшало. Он, передавало радіо нещодавно, обіцяють з першого пензії підняти. Так що, може й на правнуччин несцитут вистачить.
-Ну, що ж, будьте здорові Степане Леонтійовичу!
-Тай ти, не хворій. Бувай собі, мудрьоне.
(Історії Малої Історії, 2007)
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design