Василь ходив по обійстю, ходив як неприкаяний. На до чого руки не лежали: ні до землі, ні до хати. Ондечки шмат стіни обсипався, було б підтинькувати, та біс з нею, з тою стіною…
Як поїхала жінка на заробітки, то й Василь наче сам не свій став. Уже й розмовляти вголос почав наодинці, по двору тупцяючи, аж курей розполохав. А свині, навпаки, притихли, дослухаючись до незрозумілого бурмотіння. Не звикла ще домашня живність до того, що якийсь живий привид подвір’ям тиняється та все щось бубонить собі під носа.
Ось і зараз Василь стовбичив під хлівом та мляво перебирав слівця з майже свіжої «пісні».
- І чого поїхала?.. Чи ми тут з голоду здихали, чи недоїдали, чи голяка раком на грядках стояли? Ні, поїхала… Та де там – втекла! Гроші вона заробить… Прислала, правда, один раз пару американських папірців, щоби дітей до школи хоч пристойно спорядив. Та вже з півроку як ні слуху, ні духу…
Оце тобі зарібки… Не відомо, чи й повернеться вже звідти. З таким життям ліпше б уже жінку в гробу побачити. То взяв би та поховав, пожурився та й перестав, а так…
Вона там ще й бахура собі запросто підчепить. А чом би й ні?! Кріпуча, мові танк, усього за тридцять, ще може й народити, приведе на світ з двійко чорнопикеньких байстрят, ото вже, мабуть, аж тоді заспокоїться.
Стариків вона поїхала доглядати… Знаємо ми тих дідуганів; йому пора ящик клепати, а він собі ще кобилку підшуковує. Та й шукати не треба – самі приїжджають. Бери та користайся.
А ці жінки… Аби лише підвернувся який-небудь з пухкеньким гаманом у кишені, то навіть і не подивляться, що він синій аж чорний, і ріжки з патлів стирчать, і хвіст теліпається.
Ой, Галю, Галю, що ж ти робиш?..
Василь запустив руки в скуйовдженого чуба так, ніби хотів видерти його з голови разом з отими пекучими думками, які дошкуляли йому тепер щоднини.
- Видно, бог таки обділив жінок розумом. Ну от що вона там згадуватиме, під отими платанами бродячи та з залізної вежі вниз харкаючи. Піввіку добрих у селі прожила; і ліс тобі мов рідний, і річка, і кожна стежка знайома… Ні, не можу я цього втовкти собі в мізки.
Неспроста оце вони так роз`їздилися, ці кляті хвойди! Точно є якийсь дефект у їхніх макітрах. Бо як це можна дітей до пуття, до повноліття не довести, все кинути і щезнути, мов ніколи тут і не родилася.
Ну, припустимо, обрид тобі чоловік… А діти?! А могили батьківські?! Справді, треба бути вбогим на голову, щоб отак чинити. Та чи вона одна… Он по телевізору що показують – стидно дивитися.
Запахло порохом у чорта на болоті, то ці розпусниці враз згадали, що в них є десь ненька Україна, яка завжди прихистить, зігріє і нагодує. «Українські громадяни евакуйовані на Батьківщину», - перекривляє Василь диктора теленовин.
- Які громадяни? Сліпому ж видно, що то не громадяни, а все громадяночки шпацирують з трапа літака, ще й потомство кольоровеньке за собою тягнуть. Я б на їх місці згорів од сорому. А вони лише чорні окуляри нап’ялили, та й по-всьому.
І моїй таке встругнути – раз плюнути. З неї станеться… Поїхала Галька Бортничиха, а повернеться вже така собі Галя Абу Захрін… Тоді точно з села тікай, бо свої ж жити не дадуть, кпинитимуть із тебе до самісінької смерті. Ще й у надгробок пальцем тикатимуть: це, мовляв, лежить той бідолаха, що в нього жінка потурчена… Тьху!
Скреготнувши зубами, Василь дещо змінив хід думок, полишивши трохи в стороні болючу тему.
- Чи я свого часу не мотався по тих заробітках? Усю Крайню Північ об’їздив… За Полярним колом був. І з білими ведмедями, як кажуть, наче оце з коровою, розмовляв. Сам «лапу смоктав», усе додому тягнув. І їздив, і заробляв… А де вони, ті гроші? Були та загули… Хіба їх настарчиш на ввесь вік? А зараз сиджу, бо нема вже тої колишньої охоти пертися світ за очі. Не те що декому… Сиджу, і нічого, з голоду не пухну…
Раптом Василь стрепенувся, ніби пробудившись із страшного сну.
- От дурна голова! Дітвора скоро з школи прибіжить, а я ще й пічки не розпалив та каші не поставив…
Пішов.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design