"Завтра їдеш у країну москалiв. Оцей хлопець покаже де се," такими словами зустрiл мене слiдучого дня Ботiй.
Хлопець - бородань, стоявший перед троном - прогучал:
"Гiблая ета затєя, к маскалям iттi. Старiкi бают, што iсчо нiкто живим ат нiх нє вазвращался."
Пояснил менi Ботiй, же се єсть амбасадор од Великого Новгорода. Без страху здецидовал-єм слiдовати за новгородцем, знаючи, же держава єго єсть учасником Ганзи, паче править там поважна династiя старовинна - Демократiя. Видiлил для мандрованiя Ботiй не лише сто союзних Халiфату козакiв, але i сам поїхал зi своєю гвардiєю.
Багато часу минуло поки доїхали-сьми до пiвнiчного лiсу неосяжного, где юж i новгородець не мiгл дати ради. Бардзо втiшили-сьми, увидiвши в нетрях халупу, з коїй вишедший человiк запропоновал довести нас до москалiв. Розпитавши го, дiзнал-єм ся, же се єсть жрець культу Сусани, богинi поганської. Яко же дiшли-сьми до трясовини, то сей провiдник залiзл на дерево, i, стрибаючи по гiлках, побiгл десь. Гукнул-єм му: "Де ти нас запровадил? Тут самi болота!" на що почул-єм регiт: "Туда тiбє, лях, i дарога!" Гримнул-єм му обурливо: "Який я тобi лях, лайдаку?!" лєч, бою ся, мене юж не чул.
Лише завдяки хисту гвардiйця Ботiя здолали-сьми перейти сю трясовину. Мовивши: "Я девлет баша, я кузгун леше," сей смiливець зламал галузку i, мацаючи нею по дну, зiйшол в болото. Слiдом пiшли-сьми i живими дiстали-сьми суходолу, где i помiтили-сьми село. Пiзнiше юж спитал-єм у єднего козака про значенiє слiв гвардiйця. Козак мовил так:
"Перекладається се "або голова держави, або вороняче падло" чи по козацькому "або пан, або пропав""
Трохи знаючи козацьку, потлумачил-єм се як "aut vincere, aut mori" - єще єдне пiдтвердженiє слушностi застановленiй наших анцесторiв римських.
Село, до коєго прибули-сьми, i було країною москалiв, альбо, як самi єя iменують, Дєрєвня. Село се єсть та березi рiчки Маскви. Народ добрий, тихий i незлобивий. Вiровизнанiє поганське (все та ж богиня Сусана). Править селом князь-жрець Лєший ХIII, мешкаючий на околицi лiсу i зводячий з путi iноземцiв, коїми он лякає своїх subjecti, а також доносить покрученi звiстки з чужих країв. Для того вшисци москалi переконанi, же Гамерика мрiє одiбрати у них їхнiй лiс. I як не переконовали-сьми, же Нова Галичина навiть не вiдає про їхнє iснованiє, паче i своїх лiсiв вистарчає, нам не повiрили.
За тиждень виїхали-сьми додому. По дорозi Ботiй спитал мене:
"Дiзнався я з лiтопису москальського, що всi мiсiонерськi експедицiї християнськi з Роксоланiї були потопленi Лєшими в тiй трясовинi - чи ж не шкода тобi сього? Може все ж варто було навернути їх на вашу вiру?"
Подумавши одповiл-єм:
"Стало ся якнайлiпше, убо не вiдомо чи не зазнали-бисьми лиха вшисци ми з такого вчинку."
Ботiй посммхнул ся:
"Добре, що ти зрозумiв головну мудрiсть свiту - не втручайся."
Повертаючи ся през Мєнськ, зустрiл-єм таки ту литвинку i стал-єм єя третiм мужем. Дивувал ся сьому Ботiй, прецє в єго краю человiци мають багато дружин, обаче в краях наших се, Богу дяковати, навпаки, а за перелюб мужiв карають на горло (сон мiй таки ся справдил - Димiтр не встоял перед чарами iнної i бул справедливо страчений). В'єнц, мовивши Ботiю єго ж "не втручайся," пожегнал-єм го.
Так ся i залишил-єм в Литвi, здiйснивши свою мрiю увидiти на власнi очi москаля i одруживши ся з найвродливiшою жiнкою свiту, чого i вам бажає, з подякованiєм за прочитанiє сих записок,
Захарiуш Бюйтенський. Бук оф Ра настоящая легенда среди всех онлайн Новоматиков. В игровом зале Лото Бар ты можешь играть в Book of Ra https://book-of-ra-download.com абсолютно бесплатно и без регистрации.
=========================
Джерела натхнення:
1. "Дворянские выборы, часть вторая, или Выбор исправника", Григорiй Квiтка-Основ'яненко.
2. "Ганнуся", Григорiй Квiтка-Основ'яненко.
3. "Польская анархiя", Павал Ясенiца.
4. "Людвисар", Богдан Коломiйчук.
5. "Beyaz kale", Orhan Pamuk.
6. "Страна благоденствия", Исмаил бей Гаспринский.
7. "Nosferatu", Friedrich Wilgelm Murnau (кiнофiльм).
=========================
ПРИСВЯЧУЮ
сю повiсть першiм її читачам:
- Наталцi, чия пiдтримка переконала Мене вiдмовитися вiд анiгiляцiї твору;
- NATALKA D, чия мужнiсть у подоланнi мови твору, надихнула Мене продовжувати його й далi в тому ж дусi;
- Богдановi Коломiйчуку, чиє кровопускання Моєму персонажу допомогло остаточно зрозумiти чим твiр має закiнчитися.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design