Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ




AlmaNAH






Наша статистика

Авторів: 2698
Творів: 51558
Рецензій: 96010

Наша кнопка

Код:



Ошибка при запросе:

INSERT INTO `stat_hits` VALUES(NULL, 15856, 0, UNIX_TIMESTAMP(), '3.149.243.86')

Ответ MySQL:
144 Table './gak@002ecom@002eua_prod/stat_hits' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed

Художні твори Проза Альтернативна історія

Лови на москаля. І.

© Захар ван дер Бюйтен, 27-05-2009
Лихом з лих для цілого люду хрещеного є литвини альбо, в просторічії, білорусини. Плем’я дике і несамовите, плюндрують они і безчинствують, а трофеуми тягнуть в геєну свою – Мєнськ. Ані дня не мина, жеби гдесь не волали: “Рятуйся, се білоруси!”; жодне весіліє ся не скінчить, жеби не заспівали смутно гості: “Литва іде, Литва гряде, в полон до себе уведе.”
Неіщетне воїнство їх, альбовім несть в Литві діленія на стани: єдин человік там і кметь, і вой; несть і діленія на статі: мужі там яденіє готують, а жіноцтво у бранях участвує.
Їхали-сьми Литвою острожно, вночі, лісками і оддаль од трактів, обаче бул-єм супокійний, зане в прикордонному містечку спіткали-сьми отамана козацького Димітра, шукавшого провідників до Галичини, аби там з сотнею своїх воїв ся винаймовати на бранне діло. Мій же компаніон, пирятинський купець Ботій, пропоновал му свої послуги, яко досвічченого мандровника, в обмін на оборону нас в путі.
Слідучої ночі юж купно под’їхали-сьми до кордону з Литвою: посереду поля стоял в землю хрест встромлений, до верхівки прибита була мертва голова людська, а на поперечині – написаніє варваринськими знаками, кої на моє проханіє прочитал Ботій: “Гета йосць мяжа. Канєц зямлє вашай.” При звучанії мови сієї ніби то холодом повіяло, коні заіржали, а козаци посмутнішали і замолчали.
Бардзо нам пофортунило, альбовім литвини на нас учинили єно раз інкурс, през коїй осім козаків поранені було, леч і литвинський под’їзд од нас поражений бул, а предводительницю його захопил-єм і, шляхтичем будучи, не позволил-ем садовити єя на палю, як се радил отаман Димітр. Зв’язана ся литовська Діана, бранкою моєю будучи, їхала на ольбшимому коні своєму між мною і отаманом. Не повстримавши цікавості, питал-єм єя про мету мого мандрованія, она одповідала так:
“Пра нягодния речи питаєш, вашць. Мала вядома, што гета йосць – маскаль. У вьосце нашай гаварилі, же треба зняць абєрєг і плюнуць на парог сваєя хати, жеби яго увідзєць. Лєч полєценє магу табє даць – єдзь у Львов, там у карчмє армянськай знайдзєш Пакаша Галинськаго, он дапаможе.”
З сими словами она єдним порухом порвала вервицю, в’язавшую єя, ударила п’ястуком по голові коня Димітрового, звалила го, а самого отамана підхопила собі під пахви і втікла з ним на коні своєму так хутко, же наздогнати ніхто з козаків не змігл.
По двотижневому не безпечному переходу през Литву дістали-сьми галицького кордону.

Написати рецензію

Рекомендувати іншим
Оцінити твір:
(голосувати можуть лише зареєстровані)
кількість оцінок — 0

Рецензії на цей твір

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© NATALKA DOLIAK, 27-05-2009

Ласкаво просимо!

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Богдан Коломійчук, 27-05-2009

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Климентій Осика-Маєвський, граф, 27-05-2009

Подобається!

На цю рецензію користувачі залишили 4 відгуків
© Наталка Ліщинська, 27-05-2009
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.046097040176392 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати