Обідня пора. Серпневе сонце з полуденної висоти слало на землю палюче проміння. У цей час на селі, хто обідав, а хто робив нехитру господарську роботу. Між старою хатою Оверка, якого по вуличному кликали Бульос, та новим будинком, який він збудував власноруч без сторонньої допомоги відстань всього-то – якихось три сотні кроків. Що там казати: коли Оверко йшов з старої оселі в нову - любив він справляти нужду по-великому саме на цьому шляху і якраз під хвірткою, де недалеко росла стара розлога липа. На цьому обійсті ніхто не проживав – покійний Григорій переписав хату на сестру Ганну, садиба якої знаходилася через город.
…Бульос не оглядаючись нашвидкуруч зняв штани, вкриті брудом так, що важко було визначити з якої тканини вони пошиті і якого вони кольору. Трусів не носив. Присів. Встав. Залишив купку лайна. Зібрався йти дальше.
- Що ж ти робиш, паскуднику!? – прибігла з протилежного кінця хазяйства Ганна. – А ну, негайно прибери те, що ти тут насрав…
Оверко став навколішки і мовчки став руками згрібати лайно. Нарешті воно все розмістилося на обох його долонях. Він встав і знову нічого не кажучи поніс кал до свого нового двору.
………………………………………………………………………………
- Вставай старий бовдуре, чого валяєшся як свиня, – копав ногою у голову п’яного Оверка, восьмирічний онук. Його довготелеса фігура лежала навзнак на узбіччі сільської дороги під розлогою старою липою. Одною рукою він обіймав дерево, а іншою – слабо захищався від ударів.
- Ой Данильцю, не бий діда в головоньку, вона ж мене ду-у-у-же болить.
- Ах, ти п’янюга нещасний, – знову копнув ногою у голову отрок, – ти ще і плачешся, а валятися попід заборами тебе не болить. (Видно таку тираду не раз чув від своєї баби, як та лаяла старого).
- Ой-йой-йой, болить мене голівонька…
Підійшла дочка Ксеня. Разом з сином з півгодини вовтузилися, щоб підняти старого на ноги. Їм було не під силу. Пішло хлопча за візком. Тачка була величенька. Обоє крекчучи затягли Оверка на неї і надсаджуючись повезли до додому. Довгі Бульосові ноги теліпалися по викладеній з каменю дорозі. Стара Бульосиха хоча і звикла до подібних речей, все ж стала бити себе в груди і голосити як над покійником:
- Що ж ти п’єш безбожно, кожного дня? Скільки можна? Май сором.
- А-а-а ти стара-а сука, закрий пе-е-льку, не твої гро-о-ші пропиваю…
- Тату, - плачучи каже Ксеня,- не кричіть так. Люди зглядаються.
- А-а-а, ба-а-чив я тих людей в одному місці…
Оверко, ще щось про себе лаявся і незабаром заснув. Підійшов старший син Іван, теж добряче напідпитку.
- Що тут за галас зняли…
- Господи, і цей туди ж, - Бульосиха з розпуки похитала головою.
………………………………………………………………………………...
Селом пронеслася чутка: Іванові проломили череп і він лежить в
лікарні…
Стояла пізня весна. Було холодно та сиро. Після роботи (Іван працював на будові) у вагончику зібралася компанія, щоб «замочити» получку. У товаристві перебували і жінки. Самогон лився рікою. Іван зловив «кайф». Улучивши момент солоденьким голосом протягнув до товаришки і по роботі, і по чарці:
- Ах, ти моя ха-роша Валюша, а давай-но відійдемо набік та й мило поговоримо…
- Що з тобою, геть здурів, чи що!? – незадоволено замахала руками жінка. – Та он же мій чоловік сидить…
Іванові очі звузились, потемніли від люті. Стиснувши тонкі губи, роздратовано проскрипів:
- От шльондра, її пів-міста перетрахало, а вона ще з себе дєвочку строє…
Слова донеслися до вух веселого товариства.
- Ти, Іване таво…, не забувайся, – якось непевно заступився за жінку муж.
- Та хто ти такий… Чмо нещасне…- поліз з кулаками на чоловіка Іван. Ледь розборонили. Раптом всім терміново закортіло додому: одного дружина чекала, іншому треба було по господарству поратися, а ще іншому – завезти тещі речі, на які та чекала вже півроку. Почали швидко розходитися. Останнім вийшов Іван. Сутінки повністю вкрили землю. Закурив. Не встиг пройти і десятка метрів, як з темноти на його голову опустився важкий лом…
- Це тобі за мою дружину – ще дійшло до свідомості…
……………………………………………………………………………...
Померла стара Бульосиха. Після парастасу сидить п’яний Іван у новому чорному костюмі та в білій сорочці на лавці у сусіда.
- Дядьку Петре, дайте гривню,- каже до сельчанина, який проходив мимо, - якось вам віддам…
- Ой, Іване, ти ж тільки-но матір поховав, шанувався би трохи…
Іван лише п’яно гмукнув собі під ніс…
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design