Скоро трамваї стануть лише героями мультиплікацій, які матимуть на меті виховувати молоде покоління в дусі „знай свою історію”,або викликати ностальгічну посмішку і довгий видих у старшого покоління.
Читаючи складну історію виникнення, розвитку, занепаду трамвая складається враження, що цій темі має бути присвячене не одне семінарське занняття у навчальних закладах. Чого варте словосполучення „трамвайний ренесанс” 1970-х років, що періодично з’являється, то в одному, то в іншому виданні!
Особисто у мене трамвай асоціюється найромантичнішим видом громадського транспорту. Якщо слово „романтичний” взагалі можна поставити в одному реченні зі совами „громадський транспорт”.
Мені згадується невеличкий червоний металевий вагончик, що слідував маршрутом №31, згадується як стрімко забігала всередину нього. А далі, дивовижний атракціон: маленькі червоні та жовті сидіння чудернацької форми, скрип „колес”, що змушував кривитися, білетики-компостери, „двері відчиняються та зачиняються” і улюблений міст, з якого багато чого можна було побачити, якщо встиг зайняти хоча б одне червоне або жовте сидіння.
Я згадую. У мене виникає от та характерна ностальгічна посмішка...
Час йшов. Періодод „трамвайного ренесансу” ввічливо поступився місцем періоду більш сучасних металевих засобів перевезення пасажирів. З ними зник повільний рух, тремтіння тіла у середині вагону, з ними зникла романтика та неповторне трамвайне відображення себе у вікні з округлими краями. Зникло й дитяче захоплення ним.
І певно за цю втрату більш за все прикро.
Поїздка у сучасному трамваї, якщо слово „сучасний” можна застосувати у теперішньому часі до слова „трамвай”, скоріше схожа на „ризикований вчинок”, а не на „романтичну подію”. З нього вже хочеться якомога швидше зіскочити, а ніж забігти. В ньому хочеться вибрати таку локацію, щоб не тільки міст не бачити, а щоб взагалі нічого не бачити.І щоб тебе не бачили. Кожна зупинка – випробування, баталія біля дверей... Тиск, безпорадність у середині вагону. Кожен новий пасажир додає колоритності і так доволі колоритному сюжету.
Все це здається особливо нестерпним тому, що відбувається повільно. Власне, як і кожне садистично-мазохістичне задоволення.
Трамваї зникають. А ті рідкі червоні вагончики, що не поспішаючи рухаються по центральній частині міста, радше нагадують привідів. Зникають маршрути. Так само, як і зник мій маршрут №31.
Тільки от досі не зникає дитячий страх висоти та закоханість у міст, де раніше замість полоси, по якій їдеш, були прокладені рейки.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design