-Мати розказували, що жив у нашому селі чоловік. Звали того чоловіка Остапом. А був він таким, що до нього з усіх усюд приходили люди, бо вмів він лікувати всяку хворобу. Чи тілесну яку недугу, чи мо' ото в людини з головою щось робиться. Ачи ще щось. А лікував він лише руками та травами... Та багато ж таких знахарів по світу є, мо' й ви таких знаєте, - баба Горпина змінила нитку на вишиванні.
Попід стінами на лавах сиділи дівчата, кожна зі своєю роботою, і слухали оповідь старої жінки.
Якось прийшла до Остапа чужинка. Одягнена була не по-тутешньому і зразу видко, що панянка. Привела вона з собою хлопчика. Та й гарна ж дитина яка була! Світлоголове таке, кучеряве, а очі – сині-сині та великі! Дивиться дитя тими очима – то здається, що світ усміхається. Підійшов до жінки якоїсь, що, теж до Остапа прийшовши, у дворі чекала, заліз їй на коліна, та й поцілував у праву щоку. Вона його у тім'я поцілувала, підійшла до Остапа та й каже: «Не треба мені твоєї допомоги, дитя мене вилікувало», - та й пішла собі.
Е-е-е-е, - каже Остап до матері дитини, - не даремно ти до мене прийшла. Залишай, - каже, - сина у мене, а через місяць приходь за ним.
Заплакала жінка, затужила, поцілувала сина, та й пішла собі.
А воно спокійно на діда дивиться і каже:
Коли Світло – то все живе, а як Тьма – то смерть приходить. А я, - каже, - на перехресті.
Хто ти такий? - Остап питається.
Хто зводить і розводить ніч та день. Бо не можна їм разом ходити. А зовуть мене Назарієм.
І стало те дитя у Остапа жити.
День слідкує Остап за Назарієм, другий... Ось уже й п'ятий день прийшов. Нічого незвичайного не помічає Остап. Лише, що, як день – то веселий Назарій, усміхнений, а як сутінки наступають – зникає усмішка у Назара, млявий стає та сльози ковтає. Але нічого не робить Остап, не розпитує, а все спостерігає та на вус мотає.
Ось якось уночі чує Остап, що будить його хтось. Вікриває очі, а біля його постелі Назар стоїть, дивиться нажаханими очима поперед себе і промовляє повільно та й наче не своїм голосом:
Діду, п'ятниця не хоче суботу пускати. Біда буде.
А над ним тінь стоїть. Чорніша темряви. І руками швидко-швидко над головою малого водить. Аж у того кучері, ніби від вітру, ворушаться.
Остап був не з боязких, але й у нього серце похололо. Кинувся до покутя, щоб ікону взяти, але коли вікно минав, сахнувся. Бо білий кінь на нього у те вікно людськими очима зиркнув. А тут стукіт у двері. Забув Остап про ікону, пішов двері відчиняти. Стоїть корова на двох ногах, очима у стелю дивиться. Де й взялися сили у Остапа – перехрестився, а тут і півень заспівав.
От і субота, - мовив Назарій і ліг спати.
А Остап став перед покутям на коліна – молиться.
Субота минула, неділя минула... Знову нічого не помічає Остап. А про той випадок і він мовчить, і Назар. Ось і п'ятниця прийшла. Як стало сутеніти, поклав Остап Назара спати, а сам сів на покуті і чекає, що буде.
Настала ніч. Здається Остапу, що на подвір'ї хтось ходить. Дивиться у вікно – матінко рідна! Уся худоба на двох ногах ступає, а посеред подвір'я Назар стоїть та батогом по землі б'є. А під ногами у нього тінь, що чорніша ночі, на чотирьох лапах стоїть та хвостом його руку оповила.
- Еге, дитино, - думає собі Остап, - видно, у той час ти народився, коли субота п'ятницю борола. Субота тебе собі взяла, п'ятниця ні з чим зосталася.
Ввечері у четвер покликав Остап стару жінку сусідку, у якої права рука була старша за ліву, дав їй нову скатертину, попросив застелити стіл, поклав туди хліб-сіль, поставив миску борщу і каже Назарові:
Будемо Параскеву-П'ятницю чекати.
Хлопець був сумний, все заводив якусь пісню, та так і змовкав на півслові. Далі знову починав її та знову замовкав.
Ось рипнули двері.
Мамо! - зойкнув Назарій і кинувся до жінки, що входила до хати. Хотів був її обійняти – й сахнувся, стукочучи зубами:
Холодна ти яка.
Жінка навіть не глянула на хлопця, підійшла до столу, почала їсти борщ. Раптом повернулася до Остапа й ошкірилася. У Остапа від того погляду мороз пішов по спині, та пересилив себе, не відвів погляду. Жінка відламала скибку хліба і стала далі борщ їсти.
Мовчить Остап, мовчить Назарій, біля дверей стоячи. Аж як доїла вона борщ, мовив Остап:
Що, - каже, - Параскево, ти й сама не знала?
Не знала. Тільки й того, що як п'ятниця наставала, то все в мене голова дуже боліла, з носа мотузки висякувала, а з горла ганчір'я виходило.
То все через тих жінок, що в п'ятницю прядуть. Йди додому, а сина мені лиши.
Не можу я піти. Ти мене образами та хресним знаменням з хати випроводи.
Зняв Остап з покутя ікону, перехрестився, Параскева встала з лави, закрутилась-завертілась на одному місці, знялася та й вилетіла у піч.
А Назарій у Остапа залишився, а як виріс, став людиною великою та вченою, міг людей лікувати і руками, і поглядом. І досі про нього люди добрим словом згадують. Та то вже інша історія...
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування
KP-design